TIXIK.cz » Zvědavá ulička

Zvědavá ulička, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zvědavá ulička: Hlídač pokojů
Zvědavá ulička Mapa Mapa hotelů Zvědavá ulička

Zvědavá uličkaZvědavá ulička

Související témata

Zvědavá ulička: Fotografie

Doporučené hotely Zvědavá ulička


Zobrazit všechny »


Zvědavá ulička: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zvědavá ulička Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zvědavá ulička a doprava, Bankomaty, Parkování, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Architektura, Aktuální čas: 20:31:07, Nadmořská výška: 474m

Zvědavá ulička je unikátní soubor lidové roubené architektury z let 1788-89. Zvědavá ulička leží ve městě Jilemnice asi 120 km severovýchodně od Prahy v České republice. Zvědavá ulička vznikla po obrovském požáru města Jilemnice v roce 1788. Jméno získala díly unikátnímu stupňovému postavení jednotlivých domků v uličce. Každá chalupa byla posunuta o jedno okno směrem do uličky tak, aby bylo dobře vidět do kdysi rušné ulice směrem k náměstí. Zvědavá ulička tedy proto, že toto postavení volili prý zdejší zvědaví majitelé tak, aby jim nic neuniklo. Reálnější se však jeví verze, že posunutí stavení bylo způsobeno ustupujícím svahem. Původními obyvateli Zvědavé uličky byli různí drobní řemeslníci. Zvědavá ulička je tvořena domy z hrubě otesaných trámů původně konzervovaných volskou krví, dnes barevně natřených. Spáry mezi trámy jsou vyplněny směsí jílu a plev a nabíleny. Nejlépe řemeslně zpracovanou částí domů jsou lomenice, které byly často pobíjeny bohatě vyřezávanými lištami a doplněny malbami a jsou důkazem řemeslné zručnosti stavitelů těchto roubenek. Až do počátku 20. stol. byly téměř všechny střechy domů šindelové. Zvědavá ulička leží asi 200 m od náměstí a asi stejně zak daleko od Zámku Jilemnice . Kromě krásných lidových domů zde najdete také sochu sv. Jana Nepomuckého a součástí Zvědavé uličky je i roubený Šaldův statek, který je umístěn na spodní části uličky nejblíže náměstí a kde dnes najdete stylovou restauraci.

Informace a fakta

GPS: 50.6092, 15.5
Nadmořská výška: 474 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:28:34

Zvědavá ulička: Recenze

Zvědavá ulička prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Jilemnice (0.5km)Vrchlabí (8km)Benecko (7km)Vítkovice (8km)Strážné (10km)Semily (12km)Vysoké nad Jizerou (11km)Lomnice nad Popelkou (13km)Černý Důl (15km)

Webmap: 1 2 3