TIXIK.cz » Města » Žďár nad Sázavou

Ubytování Žďár nad Sázavou, hotely Žďár nad Sázavou

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Žďár nad Sázavou: Hlídač pokojů
Žďár nad Sázavou Mapa Mapa hotelů Žďár nad Sázavou

Žďár nad SázavouŽďár nad Sázavou

Související témata

Satelitní mapa Žďáru nad Sázavou, Penziony ve Žďáru nad Sázavou, Žďár nad Sázavou - počasí, Žďár nad Sázavou: Fotografie

Doporučené hotely Žďár nad Sázavou


Zobrazit všechny »


Žďár nad Sázavou: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Žďár nad Sázavou Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Žďár nad Sázavou a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 03:18:48, Nadmořská výška: 579m, WWW stránky:

Plusy

převážně dobré počasí

Proti

poměrně draho

Vhodné pro

umění
aktivní dovolenou
zdravotní turistiku
romantiku

Zajímavosti

stará & nová architektura
historické centrum

Doprava a dopravní možnosti

letecká
tramvaje

Business travel (průmysl)

filmový
hudební
IT

Aktivity

jízda na koni
rybaření


Informace a fakta

GPS: 49.5626, 15.9392
Nadmořská výška: 579 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 20:49:39

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.zdarns.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Doprava a dopravní možnosti: letecká, tramvaje, železniční
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: okolní příroda, možnosti koupání, UNESCO, rovinaté okolí
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Proti: daleko od letiště

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Žďár nad Sázavou: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 152011-08-24 09:48:17
Žďár nad Sázavou je kouzelné město ležící na jihovýchod od Prahy , hlavního města České republiky , v kraji Vysočina . Ve městě se nachází jedinečná architektonická památka, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře . Toto poutní místo bylo zařazeno v roce 1994 mezi památky UNESCO.

Pohled do historie

Dávná obchodní stezka a brod přes řeku Sázavu daly vzniknout na tomto území malé osadě již v 11. století. V roce 1252 zemský maršálek Boček z Obřan založil poblíž v pustém lese klášter cisterciáků s názvem Studnice Blahoslavené Panny Marie. Historie města je úzce spjatá s tímto klášterem. Nejednou místní obyvatelé bránili klášter před útočníky. Od 14. století se Žďár nad Sázavou začal rozvíjet jako tržní městečko. V roce 1607 byl Žďár nad Sázavou povýšen na město s několika privilegii. 17. století bylo pro město i klášter velice nepříznivé, protože byly několikrát vydrancovány a zapáleny.
Nejvíce ovlivnil město a okolí na začátku 18. století opat Václav Vejmluva, který si pozval do Žďáru na Sázavou architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Spolu pak vdechli městu dnešní podobu a předurčili jeho světoznámost.
V roce 1928 navštívil město první prezident T. G. Masaryk. Zde pak vznikl známý snímek prezidenta s malým tříletým děvčátkem v národním kroji, který se stal vzorem pro poštovní známku, která byla vydán a v roce 1938 a pak opět v roce 2000.

Památky města Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou se stal světoznámým díky poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře v barokně gotickém stylu. Kostel není jen stavba, ale je to i geniální umělecké dílo, které postavil český architekt s italskými předky Jan Blažej Santini-Aichl na začátku 18. století. Celou stavbou prostupuje symbolika spojená se sv. Janem Nepomuckým. Naprosto překvapující je půdorys kostela, který má tvar pěticípé hvězdy.
Další velice hodnotnou památkou je Zámek Zďár nad Sázavou , který vznikl z cisterciáckého kláštera. V současné době se zde nachází několik zajímavých výstav a expozic, jako např. Muzeum knihy, expozice věnovaná architektovi J.B.Santinimu, výstava barokního umění, Galerie Kinských, Muzeum místního hasičského sboru, a další příležitostné výstavy. V areálu zámku se dále nachází konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kašna Panny Marie s Ježíškem a nejstarší škola v regionu. Nedaleko zámku byl založen v roce 1709 Dolní hřbitov se čtyřmi kaplemi.
Na náměstí města Žďár nad Sázavou stojí jednopatrová radnice z konce 16. století. Dnes budova slouží k reprezentačním účelům a v přízemí se nachází výstavní síň. Kousek od radnice stojí barokní morový sloup z roku 1706 od Jakuba Steinhubla. V blízkosti náměstí na sebe upozorňuje farní kostel sv. Prokopa, který byl postaven v roce 1560 z původního kostela ze 14. století. Uvnitř se zachovala pozdně gotická plastika Madony s dítětem. Jen pár metrů od kostela se nachází kaple sv. Barbory z roku 1729. Nedaleko náměstí také stojí tvrz čp. 276 z roku 1300, což je nejstarší budova ve městě. Dnes je v ní umístěno Regionální muzeum. V tomto nádherném městě Vysočiny je k vidění ještě mnoho dalších památek.

Aktivní dovolená ve Žďáru nad Sázavou

Městem Žďár nad Sázavou prochází mnoho turistických a cykloturistických tras. Všechny trasy vedou okouzlujícími lesy okolní Českomoravské vrchoviny. Pokud budete příjemně unaveni ušlými nebo ujetými kilometry z výletu nebo krásou místních budov, zavítejte například do místního plaveckého bazénu .

 Aura: 60Recenze: 32012-02-19 16:09:45
Radnice se nachází v horní části náměstí. Je postavena v renesančním slohu, dnešní fasáda je klasicistní a je na ní vyobrazen znak města. V součastné době slouží jako obřadní, výstavní a koncertní síň. Dále je zde umístěno IC, kde je možno získat veškeré informace a zakoupit publikace a dárkové předměty.
 2012-02-18 16:36:02
Radnice se nalézá v horní části náměstí. Před radnicí je půvabná fontána.Radnice byla postavena v renezančním slohu . Dnešní fasáda je klasicisní, je v ní vyobrazen znak města. V součastnosti slouží jako obřadní, výstavní a koncertní síň. Je zde IC, kde získáte infomace a publikace k městu i kraji Vysočina. V hodné k návštěvě.

Města a obce v okolí

Žďár nad SázavouNové Veselí (5km)Nové Město na Moravě (10km)Tři Studně (9km)Karlov (10km)Kuklík (15km)Sněžné (16km)Milovy (16km)Polná (18km)

Webmap: 1 2 3