TIXIK.cz » Města » Zbiroh

Ubytování Zbiroh, hotely Zbiroh

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zbiroh: Hlídač pokojů
Zbiroh Mapa Mapa hotelů Zbiroh

ZbirohZbiroh

Související témata

Satelitní mapa Zbiroha, Zbiroh - počasí, Zbiroh: Fotografie

Doporučené hotely Zbiroh


Zobrazit všechny »


Zbiroh: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zbiroh Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zbiroh a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 04:57:34, Nadmořská výška: 448m, Telefon: +420 266 121 212, WWW stránky:

Zbiroh leží v půvabném kraji mezi Plzní a Prahou na rozhraní Brd a Křivoklátské vrchoviny, 4 km od dálnice D5 v České republice . Rozkládá se na východním svahu zámeckého vrchu vytvořeného z buližníku. Vévodí mu zámek, původně raně gotický hrad, který byl postaven patrně ve 2. pol. 13. stol. (první zmínka o hradu Zbiroh je z roku 1230) . Ve Zbiroze promítá stále letní kino, jsou pořádány pravidelné kulturní akce - pouť, trhy, výstavy, letní promenádní koncerty, plesy, taneční zábavy a diskotéky. Nejvýznamnější každoroční kulturní akcí jsou již od roku 1994 Slavnosti české muziky Vačkářův Zbiroh.

Historie

O nejstarším osídlení Zbiroha je první písemná zmínka z r. 1230, kdy zdejší hrad založili Sulislavci. Ti byli později vystřídáni mocným rodem Drslaviců. V této době už byl hrad opevněn. Dalšími majiteli hradu byli Valdekové a od nich hrad přešel do majetku královské komory. Jan Lucemburský ho však r. 1336 zastavil Petru z Rožmberka. Jeho potomci drželi hrad a panství téměř sto let. V r. 1369 povýšili trhovou ves na městečko, které vybavili všemi tehdejšími obvyklými výsadami a městu dali do znaku rožmberskou růži. V polovině 15. století sídlili ve Zbiroze Hanušové z Kolovrat, odpůrci husitů. Za nich, v srpnu 1469, byla ve zbirožské hradní kapli vyhlášena papežská klatba na krále Jiřího z Poděbrad. Dalšími majiteli Zbiroha byli Šternberkové a Lobkovicové. V r. 1593 za Rudolfa II. se panství vrátilo královské komoře. Koncem r. 1868 panství koupil pruský podnikatel B. H. Strousberg. Chtěl ze Zbiroha vytvořit velké průmyslové centrum, ale zkrachoval. Majetek byl dán v roce 1879 do dražby, kde ho koupili Colloredo Mansfeldové. Těm byl znárodněn a po r. 1989 opět vrácen. Na město byl Zbiroh povýšen 17. května 1897.

Turistické zajímavosti

Městské muzeum J.V.Sládka ve Zbirohu, původně rodný dům J.V.Sládka, bylo zřízeno v roce 1952. Zdejší expozice představuje život a dílo J. V. Sládka a její součástí je stálá výstava jeho fotografií. Jednou z nejvýznamnějších památek je Kostel sv. Mikuláše, farní kostel římskokatolické farnosti Zbiroh. Nachází se v horní části náměstí ve Zbirohu. Jedná se o původně gotický kostel z roku 1716. Další významnou stavbou je památník obětem první a druhé světové války a socha sv. Jana Nepomuckého. V popředí památníku je busta T. G. Masaryka a za ní na deskách vytesaná jména radnických obětí.

Další zajímavosti

V okolí Zbirohu se nacházejí další památky jako např. Řebřík (obec Líšná) , zaniklý raně gotický hrad, který má patrné části základů a studnu na skalce nad silnicí. Dále se zde nachází Kostel sv. Petra a Pavla z roku 1728, který byl do dnešní podoby přestavěn roku 1845 (zděný, omítnutý, neorientovaný kostel) . Jsou zde zachovány náhrobní desky Protivců z Entenšlanku, kteří byli pány Řebříku. V obci Drahoňův Újezd se nachází socha sv. Jana Nepomuckého, která stojí u zdejšího mlýna. Byla postavena na památku, že zde byl před časy zachráněn zdejší duchovní před utonutím v rozvodněném potoce, když šel zaopatrovati do Zbiroha. V údolí pod Drahoňovým Újezdem je památná studánka „Křtitelna“, která je zdobena gotickým křížem a nápisem „Křtitelna“. Je to památka zde katolicky křtěných dítek“. Po roce 1634 zde tajně křtíval z fary vypuzený duchovní. V obci Lhota pod Radčem, na místě, kde stával hrad Radeč, jen cvičené oko znalce nalezne několik místeček naznačujících přítomnost opevněného obydlí. I přes to všechno stojí se na to místo vypravit. Krása okolní krajiny a rozhled ze skály je kouzelný. Místo působí tajuplně i přesto, že je porostlé smrkovým porostem. V okolí města naleznete též zříceninu gotického hradu Žebrák , založeného ve 13. stol. příslušníkem rodu Buziců při obchodní cestě do Bavor. V roce 1342 se hrad stal královským majetkem. Král Karel IV. jej často používal jako zastávku při svých cestách do Říše, dokud mu zde o Vánocích roku 1351 nezemřel prvorozený syn Václav. Zřícenina hradu dává v porovnání s blízkým Točníkem pěkný obrázek o vývoji hradní architektury. Starší Žebrák je klasickou ukázkou pevnostního typu hradu, zatímco u mladšího Točníku je již velmi přihlédnuto k pohodlnému obývání hradu. Točník , královský hrad z konce 14. stol., upravený renesančně za Vertemberků a Lobkoviců. Od 17. stol. opuštěn. V roce 1923 se dostal pod správu Klubu českých turistů. Postupně je opravován a zpřístupňován. Hrad je jednou z mála stavebních památek na dobu vlády krále Václava IV.

Plusy

skvělé jídlo
krásné scenérie
levno
kvalitní veřejná doprava
dobré pivo
dobrá dostupnost
romantická atmosféra

Proti

příliš mnoho turistů
nepříjemné chladno v zimě

Vhodné pro

zdravotní turistiku
romantiku

Business travel (průmysl)

filmový
hudební
IT

Aktivity

lezení
rybaření


Informace a fakta

GPS: 49.8586, 13.7694
Nadmořská výška: 448 m
Vzdálenost do hlavního města: Praha, 55 km
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 20:49:41

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.zbiroh.cz/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: , skvělé jídlo, krásné scenérie, levno, kvalitní veřejná doprava, dobré pivo, dobrá dostupnost, romantická atmosféra, blízko k dálnici, okolní příroda, rovinaté okolí, blízko do větších měst, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: bankomat, banka, prodejna kol, kemp, autoopravna, doktor, supermarket

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Zbiroh: Recenze

Zbiroh prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

ZbirohCerhovice (4.7km)Hořovice (10km)Jince (17km)Rokycany (18km)Dobřív (17km)Nový Jáchymov (18km)Hrádek (19km)Hromnice (24km)

Webmap: 1 2 3