TIXIK.cz » Hrady a zámky » Česká republika » Ústecký kraj » Ústecko » Zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zámek Velké Březno: Hlídač pokojů
Zámek Velké Březno Mapa Mapa hotelů Zámek Velké Březno

Zámek Velké BřeznoZámek Velké Březno

Související témata

Zámek Velké Březno: Fotografie

Doporučené hotely Zámek Velké Březno


Zobrazit všechny »


Zámek Velké Březno: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zámek Velké Březno Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zámek Velké Březno a doprava
Hrad StřekovHrady a zámky7km
Hrad VrabinecHrady a zámky8km
Zámek PloskoviceHrady a zámky12km
Kamenný most DěčínHrady a zámky13km
Zámek Benešov nad PloučnicíHrady a zámky15km
Zámek DěčínHrady a zámky14km
Gotický hrad LitoměřiceHrady a zámky14km
Hrad RonovHrady a zámky20km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 22:37:36, Adresa: Mlýnská 105, 403 23 Velké Březno, Česká republika, Telefon: +420 475 228 331, WWW stránky:

Zámek Velké Březno patří mezi nejmladší a nejmenší státní zámky v České republice . Nachází se ve stejnojmenné obci Velké Březno nedaleko Ústí nad Labem .

Historie zámku

Zámek Velké Březno byl postaven v letech 1843 až 1845 pro hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína, nejvyššího purkrabího Českého království. Byl původně vybudován ve stylu pozdního rakouského empíru, ale později jej Chotkův vnuk nechal přebudovat ve stylu romantické novorenesance. Chotkové z Chotkova jsou český šlechtický rod, prvně zmíněný ve 14.století. Hrabě Karel Chotek patří k významným českým osobnostem. V letech 1826-1843 zastával úřad českého purkrabího a právem mu patří uznání za výsledky, kterých dosáhl při výstavbě a modernizaci infrastruktury v českých zemích i jinde, a také za jeho aktivitu ve veřejném životě. Po Karlu Chotkovi se zámku ve Velkém Březně ujal jeho vnuk Karel, který rád cestoval a fotografoval. Jeho fotografie můžeme vidět na zámku i dnes. Své mládí na zámku trávila i kněžna a pozdější vévodkyně Žofie Chotková. Žofie se provdala za císaře Rakousko-uherské monarchie, arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este. Měli spolu krásný vztah, který ale přerušila jejich smrt při atentátu.

Zámecké interiéry

Interiéry zámku představují život šlechtické rodiny z konce 19.století. Při vstupu do zámku se návštěvníkům naskytne pohled na velké schodiště sahající od přízemí až po věž, vyzdobené zajímavými výtvarnými díly. Najdeme zde například kolorované litografie připomínající život císaře Františka I., za kterého Karel Chotek vybudoval svou kariéru. V prvním se nachází velký sál, kde se odehrávaly důležité společenské události. Další místnost je hudební salonek, který sloužil k odpočinku a pořádání hudebních koncertů pro rodinu Chotkových. Je vybavený krásným dobovým nábytkem. Knihovna byla výrazně přebudována v novorenesančním stylu. Najdete v ní nejstarší svazky, které nashromáždil Karel Chotek, ale i další literaturu, která se líbila dalším členům rodiny. V této místnosti má stavitel zámku a první majitel, Karel Chotek, svou bustu. Další místnosti, do kterých můžete nahlédnout, jsou pracovna, pánský salón nebo dámský salón, který je zařízen v orientálním stylu. Kromě ložnic a jídelny je na zámku také výstavní salón, kde se v současné době konají různé výstavy.

Zámecká zahrada

Zámek se pyšní také krásnou, rozsáhlou zahradou. Je to přírodní anglický park, ve kterém návštěvníci mohou obdivovat mnoho vzácných stromů a keřů.

Akce pro veřejnost

Na zámku se kromě pravidelných denních i nočních prohlídek konají výstavy, koncerty a jiné kulturní akce, například akce automobilových veteránů O pohár hraběte Chotka nebo vinné trhy s názvem Košt hraběte Chotka.

Informace pro návštěvníky

Zámek je během hlavní sezóny (květen -září) otevřen denně kromě pondělí, v dubnu je otevřeno o víkendech a svátcích. Zahrada je otevřena denně. Vstupné na základní okruh pro dospělého je 90 Kč (zlevněné 70 Kč) .

Doprava

Do Velkého Března jezdí linkové autobusy a vlaky z Ústí nad Labem. Labe lze také přeplout přívozem, ale pouze při normální hladině vody.


Informace a fakta

GPS: 50.6607, 14.139
Nadmořská výška: 169 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:47:34

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.zamek-vbrezno.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: sklepení
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: galerie
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: možnost uspořádání svatby, noční prohlídka, výstavy

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Zámek Velké Březno: Recenze

Zámek Velké Březno prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Ústí nad Labem (7km)Trmice (10km)Chudoslavice (9km)Děčín (14km)Litoměřice (14km)Úštěk (17km)Tisá (16km)Žandov (19km)Terezín (17km)

Webmap: 1 2 3