TIXIK.cz » Hrady a zámky » Sobotka » Zámek Humprecht

Zámek Humprecht, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zámek Humprecht: Hlídač pokojů
Zámek Humprecht Mapa Mapa hotelů Zámek Humprecht

Související témata

Zámek Humprecht: Fotografie

Doporučené hotely Zámek Humprecht


Zobrazit všechny »Zámek Humprecht: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zámek Humprecht Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zámek Humprecht a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 04:17:41, Nadmořská výška: 329m, Adresa: Sobotka 363, 507 43 Sobotka, Česká republika, WWW stránky:

Zámek Humprecht je centrální stavba, která se nachází na návrší města Sobotky , nedaleko Jičína , v Královéhradeckém kraji, v České republice .

Barvitá historie zámku

Zámek Humprecht byl vybudován slavným italským architektem Carlem Luragem v letech 1666 – 1668 na popud jednoho z nejbohatších pobělohorských šlechticů Humprechta Jana Černína z Chudenic. Deset let po jeho dokončení, 26. června 1678, do něho uhodil blesk. Zámek Humprecht vyhořel a byl značně poškozen. Poté prošel částečnou opravou. Roku 1780 chtěl hrabě Netolický zámek Humprecht zbourat, ale nedošlo k tomu. O půl století později prošel vetší rekonstrukcí, ale znovu začal chátrat, protože správa velkostatku po roce 1848 šetřila na údržbě. Zámek Humprecht byl v roce 1926 za první pozemkové reformy předán městu Sobotka . Rekonstrukce se ujal Kruh rodáků a přátel města Sobotka a okolí. Ten v únoru 1937 zahájil stavební práce a o tři roky později byly do zámku nastěhovány sbírky soboteckého muzea. Za okupace se snažili zámek získat nacisté jako protileteckou pozorovatelnu, ale bezvýsledně.

Vzhled a výzdoba zámku a jeho okolí

V roce 1958 bylo v panských pokojích instalováno oddělení věnované soboteckým básníkům a spisovatelům F. V. Jeřábkovi, V. Šolcovi, J. L. Turnovskému a F. Šrámkovi. Ve velkém sálu zámku je možné obdivovat fresky Richarda Wiesnera a strop ozdobený černínským znakem od Rudolfa Beneše. Okolní zahrady byly využívány k pěstování ovocných stromů.

Prohlídky, expozice a výstavy

Zámek Humprecht nabízí dva prohlídkové okruhy. Zámek s interiéry představující 17. – 19. století a muzeum, ve druhém patře zámku, zaměřené na etnografii a 19. století. Přízemí a první patro má stálou expozici. V muzeu a ve věži se konají příležitostné výstavy.


Informace a fakta

GPS: 50.4703, 15.1697
Nadmořská výška: 329 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:24:53

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.sobotka.cz/zamek-humprecht

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: muzeum, galerie

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Zámek Humprecht: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 69Recenze: 1242012-02-02 21:19:59
Hodovní síň zámku Humprecht má super speciální akustiku, zpěv tu doznívá 6-8 sekund (vyzkoušeli jsme).
A z věže, která je přístupná tzv. "Myší dírou", je nádherný rozhled do kraje!
Hrad často navštěvují školkové a školní třídy, protože si můžou užít speciální prohlídkové programy - "Schované pohádky" (pro školky) a "Hledání historie" (pro první stupeň základní školy). A o speciální akustiku jeví opakovaně zájem i studenti středních škol - jezdí sem provádět akustická měření a dělají s dozvukem docela zajímavé praktické pokusy (chce to sluchátka na ucpání uší, kdybyste se náhodou vyskytli právě někde poblíž). Ty speciální programy a praktická měření či pokusy je nutné dohodnout se správou hradu předem.

Města a obce v okolí

Sobotka (0.7km)Dobšín (4km)Vyskeř (7km)Ostružno (9km)Žehrov (8km)Dětenice (11km)Jičín (14km)Mnichovo Hradiště (15km)Turnov (13km)

Webmap: 1 2 3