TIXIK.cz » Hrady a zámky » Francie » Centre » Chambord » Zámek Chambord

Zámek Chambord - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zámek Chambord: Hlídač pokojů
Zámek Chambord Mapa Mapa hotelů Zámek Chambord

Zámek ChambordZámek Chambord

Související témata

Zámek Chambord: Fotografie

Doporučené hotely Zámek Chambord


Zobrazit všechny »


Zámek Chambord: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zámek Chambord Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zámek Chambord a doprava
Zámek MenarsHrady a zámky8km
St Denis sur Loire CastleHrady a zámky10km
Villesavin CastleHrady a zámky8km
Zamek BloisHrady a zámky14km
Zámek BeauregardHrady a zámky13km
Giraudiere CastleHrady a zámky17km
Zámek ChevernyHrady a zámky14km
Troussay castleHrady a zámky16km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 12:56:39, Adresa: Réserve Nationale de Chasse de Chambord, Le Château, 41250 Chambord, Francie, Telefon: +33 2 54 20 31 53, WWW stránky:

Zámek Chambord (Château Chambord) je největším a nejhonosnějším ze Zámků na Loiře, které jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO. Leží v obci Chambord 14 km východně od Blois , asi 180 km jižně od Paříže v departmentu Loir-et-Cher v regionu Centre ve Francii.

Zámek Chambord – historie

Renezanční klenot Zámek Chambord vzniká na objednávku krále Františka I. v letech 1519 – 1547, různé přestavby a dostavby zámku však probíhají i v dalších stoletích. Zámek Chambord vzniká jako unikátní reprezentativní lovecké sídlo na místě bývalé tvrze. Po smrti Františka I. užívají jeho potomci Zámek Chambord pouze k lovu, kdy sem na čas přijíždí s celým dvorem. Většinu času však zůstává zámek opuštěný. Více jej začíná využívat až Gaston Orleánský, pod jehož správou Zámek Chambord prochází sérií oprav. Zámek Chambord si oblíbil také Ludvík XIV. Ten jej v letech 1668 – 1685 hojně užíval pro lov a zábavu a za jeho vlády se na zámku uskuteční premiéry několika Molièrových her. V 18. stol. se Zámek Chambord stává prestižním královským darem. Jako první jej od Ludvíka XV. dostává jeho tchán, sesazený polský král, Stanislaw Leszczynski. Během revoluce se ze zámku stává vězení a kasárna a v r. 1809 jej Napoleon Bonaparte věnuje maršálovi Berthierovi. Po jeho smrti Zámek Chambord získá kdysi vládnoucí rod Bourbon-Parmes. Od r. 1932 je Zámek Chambord majetkem státu a během 2. sv. války je zde ukryta část sbírek z Louvru.

Zámek Chambord - několik technických zajímavostí

Zámek Chambord má dokonale souměrný půdorys. Je postavený kolem pětipatrové čtvercové centrální části (donjonu) s čtyřmi věžemi v rozích a jako typický renesanční francouzský zámek 15. stol. jej obklopují okrasné vodní příkopy. Není jisté, kdo byl autorem projektu pro Zámek Chambord. Z historických materiálů však plyne, že pravděpodobným autorem některých architektonických prvků byl Leonardo da Vinci, který na dvoře krále Františka I. pobýval v době projektování stavby zámku. Právě jemu je připisováno unikátní dvouspirálové otevřené točité schodiště, které je umístěno v centrální části donjonu, a na které navazují čtyři do kříže uspořádané chodby. Konstrukce a rozměry zámku jsou provedeny na základě matematického principu zlatého čísla. Zámek Chambord má 440 místností, 85 schodišť, 365 krbů, na každý den jeden, a k nim 365 komínů. Mimo ně jsou střechy zámku posety různými věžičkami, světlíky i teráskami, které nabízí výhled na Park Chambord.

Praktické informace pro turisty

Zámek Chambord nabízí svým návštěvníkům neplacené parkoviště asi 300 m od zámku. Zámek Chambord je s výjimkou 1. 1. a 25. 12. otevřen celoročně. Prohlídky můžete absolvovat sami s „papírovým“ průvodcem, pro skupiny lze sjednat prohlídku s průvodcem v několika světových jazycích. Plná cena vstupného pro rok 2010 je 9,50€. Více informací o časech prohlídek, slevách a různých akcích najdete v několika světových jazycích na oficiálních stránkách zámku.


Informace a fakta

GPS: 47.616, 1.5171
Nadmořská výška: 84 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 19:55:10

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.chambord.org/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Sloh: renesance
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: galerie

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Zámek Chambord: Recenze

Zobrazit recenze:
 23.10.2011 23:23:56
Neplacené parkování už (2011) není, je za 3 eura. Dají se však ušetřit, když proženete lístek platebním automatem do 45 minut po příjezdu. Je to pak zadarmo a závora vás pustí, i když pak odjedete po několika hodinách. To Frantíci nedomysleli.
Jinak zámek jakožto stavba je moc krásný, interiéry slabší. Což se ostatně z historie dá pochopit. Po revoluci nic nezbylo, taky se podepsal vyžraný polský exkrál. Teď do místností snesli, co se dalo, aby to nebylo prázdné. Nejkrásnější dojmy jsou po vystoupání na střechu a ze schodiště. Šílený František se na komínech a věžičkách vyřádil.

Města a obce v okolí

Chambord (0.4km)Maslives (3.3km)Montlivault (6km)Crouy-sur-Cosson (8km)Bracieux (8km)Tour-en-Sologne (9km)La Ferté-Saint-Cyr (12km)Blois (14km)Cour-Cheverny (13km)

Webmap: 1 2 3