TIXIK.cz » Hrady a zámky » Česká republika » Kraj Vysočina » Pelhřimovsko » Žirovnice » Zámecký areál Žirovnice

Zámecký areál Žirovnice, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zámecký areál Žirovnice: Hlídač pokojů
Zámecký areál Žirovnice Mapa Mapa hotelů Zámecký areál Žirovnice

Zámecký areál ŽirovniceZámecký areál Žirovnice

Související témata

Zámecký areál Žirovnice: Fotografie

Doporučené hotely Zámecký areál Žirovnice


Zobrazit všechny »


Zámecký areál Žirovnice: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zámecký areál Žirovnice Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zámecký areál Žirovnice a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 00:52:30, Nadmořská výška: 564m, Adresa: Branka 1, 394 68 Žirovnice, Česká republika, WWW stránky:

Zámecký areál Žirovnice je zámek v České republice . Nachází se v obci Žirovnice v kraji Vysočina, asi 140 km jihovýchodně od Prahy . Zámecký areál Žirovnice proslavil zejména největší soubor nástěnných maleb z 15. stol. v Česku a dříve také expozice Muzea knoflíkářství.

Unikátní fresky

Původně gotický hrádek z 13. stol. založili pravděpodobně páni z Hradce. Na konci 15. stol. koupil Zámecký areál Žirovnice Václav Vencelík z Vrchovišť, který nechal hrad rozšířit a důkladně opevnit. Při těchto úpravách hradu vznikly fresky v rytířském sále, v kapli a v dalších pokojích. Obrazy na stěnách byly ukryty pod vrstvami novějších maleb a zrestaurovány až ve 20. stol. Tyto fresky představují vrchol české nástěnné malby konce 15. stol. Jejich rozsah se v současné době považuje za největší v České republice.

Přestavba na zámek

K dalším významným majitelům hradu patří Albrecht z Gudštejna, jeden z poručníků Viléma z Rožmberka. Za jeho správy v polovině 16. stol. Zámecký areál Žirovnice znovu prošel dalšími úpravami a rozšířením. V letech 1564 – 1604 vlastnili Zámecký areál Žirovnice páni z Hradce. V této době také došlo k přestavbě hradu na renesanční zámek. Typická renesanční sgrafita zdobí po restaurování Zámecký areál Žirovnice i dnes. Na konci třicetileté války při bojích o Zámecký areál Žirovnice bylo druhé patro zámku zničeno a nikdy už nebylo obnoveno.

Šternberkové na Žirovnici

Od roku 1693 až do roku 1910 patřil Zámecký areál Žirovnice a celé žirovnické panství Šternberkům. První z nich, Adolf Vratislav, začal s opravou zámku. Opravy pokračovaly i za jeho syna Františka Leopolda, který navíc Zámecký areál Žirovnice rozšířil o západní křídlo. Další Šternberkové již na žirovnickém zámku trvale nebydleli. Bydlení na zámku v 2. pol. 19. stol. představuje expozice nábytkových interiérů. Nahlédnout můžete do Šternberského sálu, dětské ložnice a dalších zajímavých míst.

Zámecký areál Žirovnice v majetku města

Dalších úprav se Zámecký areál Žirovnice dočkal až po první světové válce. To už patřil městu Žirovnice, které zámek získalo od rodu Šternberků 2. května 1910. Zámecký areál Žirovnice se stal sídlem úřadů a byly zde i nájemní byty. V roce 1964 došlo k rozsáhlému požáru a zámku hrozilo zbourání. R. 1972 odstartovala rozsáhlá rekonstrukce a Zámecký areál Žirovnice byl zachráněn.

Kultura na Zámku Žirovnice

V současné době je Zámecký areál Žirovnice centrem kulturního dění Žirovnice. Mezi nejznámější akce patří Mezinárodní klarinetový festival na zámku Žirovnice, Zahrada Vysočiny, Slavnosti žirovnického jednorožce a další.

Expozice

Zámecký areál Žirovnice nabízí návštěvníkům tyto stálé výstavy: Expozice nábytkových interiérů 19. století - Květiny na šlechtickém stole (nově otevřena od 31. 3 2011) , Expozice unikátních nástěnných gotických fresek z konce 15. století, Galerie Jana Havlíka a E Galerie (prodejní výstavy českých malířů) .

Otevírací doba

Zámecký areál Žirovnice je otevřen od dubna do září každý den mimo pondělí. Otevírací doba v hlavní sezóně je od 9 do 18 hod., polední pauza je mezi 11:40 a 12:40. Ve vedlejší sezóně je možné Zámecký areál Žirovnice navštívit jen společně se Zámeckým špýcharem Žirovnice. Prohlídky začínají v 9:00, 10:15, 11:30, 13:15, 14:30 a 15:45. Plné vstupné stojí 50 Kč, dětské 30 Kč. Můžete využít i kombinované vstupné pro Zámecký areál Žirovnice a Špýchar Žirovnice (70 Kč) .

Zámecký areál Žirovnice - další aktivity

Na Zámku Žirovnice je možné pronajmoutsi některé prostory, například vinárnu, sál, přírodní divadlo a další. Zámecký areál Žirovnice je také oblíbeným místem konání svateb.


Informace a fakta

GPS: 49.2515, 15.1837
Nadmořská výška: 564 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 21:10:26

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.zirovnice.cz/vstupne/d-88230/p1=22617

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Atrakce: kaple, knihovna
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Současné využití objektu: muzeum, galerie
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby a možnosti: pronájem prostor, výstavy, konferenční prostory
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Typ objektu: zámek, tvrz

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Zámecký areál Žirovnice: Recenze

Zámecký areál Žirovnice prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Počátky (4.2km)Kamenice nad Lipou (10km)Strmilov (10km)Kunžak (15km)Jindřichův Hradec (18km)Telč (21km)Třešť (22km)Pelhřimov (20km)Dačice (26km)

Webmap: 1 2 3