TIXIK.cz » Města » Wambierzyce

Wambierzyce, Polsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Wambierzyce: Hlídač pokojů
Wambierzyce Mapa Mapa hotelů Wambierzyce

Související témata

Wambierzyce - satelitní mapa, Wambierzyce: Fotografie

Doporučené hotely Wambierzyce


Zobrazit všechny »Wambierzyce: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Wambierzyce Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Wambierzyce a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 04:40:09, Nadmořská výška: 376m, WWW stránky:

Wambierzyce (Vambeřice) je vesnice a také tradiční, velmi dobře známé, a často navštěvované poutní místo v Polsku . Nachází se v jihozápadní části země, v Dolnoslezském vojvodství, na severovýchodním úpatí Stolových hor. V současné době Wambierzyce mají více než 1200 obyvatel. Poutníci, kteří Wambierzyce vyhledávají, míří a vracejí se na místo údajného zázraku.

Poutní místo

První písemné zmínky o současné obci pocházejí až ze 14. století. Podle staré legendy tu v roce 1218 opět začal vidět slepý sedlák, který se pomodlil k soše Panny Marie stojící v dutém kmeni lípy. Na místě zázraku pak byla postavena dřevěná kaple. Tu později nahradil kostel a po něm dokonce velká bazilika se dvěma věžemi, která se ale krátce po dokončení zřítila. Na stejném místě pak byl znovu vybudován kostel, který téměř v nezměněné podobě stojí dodnes. Většina poutníků přijíždí na toto místo 8. července, 15. srpna, 8. září a o nejbližších nedělích.

Kostel

Místo, které turisty přitahuje nejvíce, je zdejší kostel, ke kterému vede 33 schodů, což symbolizuje věk Ježíše Krista. Typické průčelí tohoto kostela, 50 m široké, je pozůstatkem bývalé baziliky. Kostel v obci Wambierzyce je doplněn kaplemi a křížovou cestou. Jeho stěny jsou vyzdobeny tyrolskými obrazy Marie a starými votivními obrazy. Uvnitř kostela jsou uloženy ostatky Zygmunta Gorazdowského, polského světce moderní doby, který byl blahořečen papežem v roce 2001. Kostel ukrývá nezvykle propracovanou kazatelnu a také zázračnou, 28 cm vysokou, sošku Panny Marie s Jezulátkem. V létě je každý víkendový večer kostel nádherně osvětlený. Je to ta nejvhodnější chvíle k procházce po schodišti. Osvětlený kostel v obci Wambierzyce ve vás zanechá velmi příjemný dojem.

Křížová cesta

Naproti kostelu uvidíte pahorek, na kterém stojí plno kaplí, bran, jeskyní a soch, které představují křížovou cestu. Zdejší kalvárie byla vybudována koncem 17. století. Vzniklo tu 79 zastavení kříže. Další zastavení pak naleznete i v obci.

Betlém

Východně od kostela narazíte na mechanické zobrazení narození Páně. Tento objekt je známý pod názvem Szopka (betlém) a hlavní scéna představuje zrození Ježíše v Betlémě. Celkem je tu 800 malých figurek, z nichž 300 je pohyblivých. Všechny jsou vyřezané z lipového dřeva. Tento betlém vyrobil místní umělec Longinus Wittig, který na něm pracoval 28 let.

Soukromý skanzen

Necelé 3 km západně od tohoto kostela byl vybudován soukromý skanzen. Je to výsledek desetileté práce výstředního umělce a majitele. Ve zdejší expozici naleznete nejrůznější artefakty - od starožitností, vycpaných ptáků, minerálů po hornické uniformy. Děti jistě nadchne zdejší miniaturní zoologická zahrada. Vstup do skanzenu i zoo je zdarma.

Doprava

Wambierzyce jsou nejlépe dostupné autem a autobusem. Pro jízdu autem je nejlepší použít silnici č. 388. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází ve Wrocławi (Copernicus Airport Wrocław) . Autobusem se do obce Wambierzyce dostanete z Kladska , a dále potom z obcí Polanica-Zdrój a Kudowa-Zdrój .

Turistické služby

Wambierzyce nabízí také možnost ubytování a stravování. Nejlepší je ubytovat se v hotelu Wambierzyce, který nabízí i nejlepší restauraci v obci. Ubytování je možné také v již zmíněném skanzenu nebo v soukromí.


Informace a fakta

GPS: 50.4837, 16.4458
Nadmořská výška: 376 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 16:22:29

Wambierzyce: Recenze

Wambierzyce prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Duszniki-Zdrój (10km)Polanica-Zdrój (10km)Kudowa-Zdrój (15km)Kladsko (16km)Stříbrná hora (18km)Jugów (17km)Trzebieszowice (27km)Kladská Bystřice (25km)Pieszyce (27km)

Webmap: 1 2 3