TIXIK.cz » Města » Vlkolínec

Ubytování Vlkolínec

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Vlkolínec: Hlídač pokojů
Vlkolínec Mapa Mapa hotelů Vlkolínec

VlkolínecVlkolínec

Související témata

Vlkolínec - satelitní mapa, Vlkolínec - počasí, Vlkolínec: Fotografie

Doporučené hotely Vlkolínec


Zobrazit všechny »


Vlkolínec: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Vlkolínec Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Penziony, Apartmány přímo ve městě, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Vlkolínec a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 00:15:29, Nadmořská výška: 721m

Vlkolínec je obec a unikátní památková rezervace lidové architektury na Slovensku . Je dnes součástí města Ružomberok , které se nachází v severovýchodním výběžku pohoří Velká Fatra . Obec Vlkolínec je od roku 1993 na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO .

Živá památková rezervace lidové architektury

Vlkolínec je skutečný klenot na seznamu slovenských památek UNESCO . Tento nejlépe uchovaný soubor původní lidové architektury na Slovensku je totiž zároveň i živá obec, v níž žijí asi tři desítky stálých obyvatel - kteří dodnes chodí pro užitkovou vodu k potoku, protékajícímu celou obcí, a potkávají se u studny s pumpou pod obrovskou lípou, která tomuto přirozeném centru vsi dodává osobitý půvab. Díky neobvykle velkému počtu zachovalých lidových staveb byla tato obec vyhlášena roku 1977 památkovou rezervací lidové architektury. V obci Vlkolínec můžete obdivovat 55 roubených dřevěnic, z nichž 18 je trvale obydleno, dokonce i rodinami s dětmi. Najdete zde několik vzácných staveb - roubenou dvoupodlažní zvonici z roku 1770, barokně klasicistní kostel Navštívení Panny Marie či roubenou rumpálovou studnu z roku 1860. Na zdejším hřbitově se dochovaly kamenné a litinové kříže. V obci můžete navštívit i muzeum - v domě č. 15 z roku 1886 se nachází expozice původního stylu bydlení a architektury. Najdete zde také předměty, které se kdysi používaly v domácnostech a při práci v zemědělství. Navštívit můžete také Kostel Nanebevzetí Panny Marie (po dohodě - pan Anton Sabucha, dům č. 9028) .

Praktické informace

Vstupné do vesnice Vlkolínec je 2 eura, celoročně. Muzeum je otevřeno od května do září. V obci je informační centrum (informace, prodej map, suvenýry) .

Jak se tam dostat

Autem z Ružomberoku , odbočka na silnici E77 (směr Bánská Bystrica ) . Po 3 km je po pravé straně značená odbočka na Vlkolínec. Placené parkoviště je na okraji obce. Jiná možnost je městským autobusem z Ružomberoku , do zastávky Biely Potok. Odtud potom pěšky asi 20 minut po silnici nebo po žluté turistické značce (návrat do Ružomberoku po zelené značce, asi 40 minut chůze) . Přímo ve Vlkolínci se můžete i ubytovat v některé z chalup k pronajmutí (např. Chalupa Margita) , v letní sezóně je rezervace nutná.


Informace a fakta

GPS: 49.0394, 19.2783
Nadmořská výška: 721 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-22 06:36:23

Vlkolínec: Recenze

Vlkolínec prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Ružomberok (4.9km)Likavka (6km)Liptovská Teplá (12km)Bešeňová (13km)Lúčky (13km)Pavčina Lehota (21km)Liptovský Trnovec (21km)Liptovská Sielnica (21km)Párnica (18km)

Webmap: 1 2 3