TIXIK.cz » Města » Vilnius

Vilnius - hotely, ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Vilnius: Hlídač pokojů
Vilnius Mapa Mapa hotelů Vilnius

VilniusVilnius

Související témata

Satelitní mapa Vilniusu, Tipy na výlety poblíž Vilniusu, Penziony ve Vilniusu, Luxusní ubytování ve Vilniusu, Apartmány ve Vilniusu, Levné ubytování ve Vilniusu, Autopůjčovny ve Vilniusu, Vilnius - počasí, Vilnius: Fotografie

Doporučené hotely Vilnius


Zobrazit všechny »


Vilnius: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Vilnius Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Street view ve Vilniusu, Plánovač výletů, Vilnius a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 22:40:32, WWW stránky:

Plusy

rovinaté okolí

Doprava a dopravní možnosti

železniční
mezinárodní letiště


Informace a fakta

GPS: 54.6801, 25.2809
Nadmořská výška: 115 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-22 07:46:05

Vilnius: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 79Recenze: 9702011-08-24 10:23:16
Vilnius je hlavní město Litvy . Rozkládá se v jihovýchodní části země, na soutoku řek Vilnia a Neris. Historické centrum města Vilnius bylo roku 1994 zapsáno na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Pohledy do historie

Podle archeologických nálezů bylo území dnešního města osídleno dávno v minulosti. První písemná zmínka o městě Vilnius pochází z roku 1323. Vilnius nechal založit velkokníže Gediminas a na hradním kopci postavil hrad. V roce 1387 byl Vilnius povýšen na město. V letech 1502 až 1522 bylo město obehnáno hradbami s devíti vstupními branami a třemi věžemi. V 16. století byl Vilnius významným centrem obchodu, kultury a vzdělání. V roce 1655 bylo město napadeno a zničeno ruskou armádou. Vilnius byl však posléze znovu obnoven. V letech 1799 až 1805 byly zbořeny hradby, ze kterých se dochovala pouze Ostrá brána. Počátkem 19. století byl Vilnius třetím největším městem ve východní Evropě a důležitým židovským městem. Během II. světové války však bylo 95 % židovské populace města vyvražděno německými vojáky. Vývoj města a jeho historie byla ovlivněna Ruskem , Polskem a Německem . Po osamostatnění Litvy od Sovětského svazu se stal Vilnius opět hlavním městem samostatné republiky.

O městě

Ve městě Vilnius najdete řadu zajímavých památek, a to zříceninu hradu, mešitu, synagogu a na 40 kostelů. Střed města je tvořen Starým městem a Náměstím katedrály. Tomuto náměstí dominuje katedrála se třemi bronzovými sochami na štítu, a to sochami sv. Heleny, sv. Stanislava a sv. Kazimíra. V boční lodi katedrály je barokní kaple sv. Kazimíra, pod níž je hrobka Alexandra Jagellonského. Staré město je charakterizováno spletí úzkých uliček, řadou náměstí a zajímavými architektonickými budovami. Zajímavá stavba je i kostel ve tvaru jehlanu. Dále ve městě Vilnius najdete židovskou čtvrť, ghetto, prezidentský palác, univerzitu aj. V areálu univerzity stojí kostel sv. Jana. Krásná gotická stavba je kostel sv. Anny, pocházející ze 16. století. Kostel byl postaven ze 33 druhů červených cihel. Klášter a kostel sv. Bernarda byl postaven rovněž v 16. století. Nejstarší barokní kostel ve městě Vilnius je kostel sv. Kazimíra, který postavili jezuité na počátku 17. století. Zajímavý je ortodoxní chrám Ducha svatého, který byl zasvěcen třem mučedníkům ze 14. století. V interiéru chrámu jsou jejich stále zachovalá těla. V sousedství chrámu stojí barokní kostel sv. Terezy a nedaleko od něj najdete zachovalou vstupní bránu, která pochází ze 16. století. Nad branou je kaplička s ikonou panny Marie ze 14. století. Tento obraz je nejposvátnější ikona místních věřících.

Další zajímavosti

Vilnius má také zajímavé místo, které se nazývá hora Tří křížů a je to památka na tři mnichy, jenž tam byli umučeni. Z tohoto vrcholku je krásný výhled na město. Nové město tvoří západní část města Vilnius a většinou bylo postaveno v 19. století. Zajímavá budovou je Městská síň. V této budově nejprve bylo sídlo gestapa, po té KGB a dnes tam najdete Muzeum genocidy. Součástí prohlídky muzea je i prohlídka cel, kde byli vězni týraní. Severním směrem od města Vilnius, asi 30 km, byl Francouzským geografickým institutem stanoven střed Evropy . V tomto středu byla postavena pyramida se jmény evropských měst a jejich vzdáleností od tohoto středu.

 2008-06-18 19:05:48
Vilnius, dnes hlavní litevské město, měl v době od 13. až 18.století velký architektonický a kulturní vliv na dění ve střední a východní Evropě. Město bylo v minulosti několikrát obléháno a ze značné části zničeno, ale jeho historické centrum zůstalo dochováno. Dá se zde mluvit o komplexu renesančních, barokních a klasicistních staveb bez nadsázky světového významu. Historické jádro Vilniusu bylo zapsáno do seznamu UNESCO.

Města a obce v okolí

Vilnius (0km)Trakai (23km)Kernavė (36km)

Webmap: 1 2 3