TIXIK.cz » Egypt » Al Jizah » Velká sfinga v Gíze

Velká sfinga v Gíze - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Velká sfinga v Gíze: Hlídač pokojů
Velká sfinga v Gíze Mapa Mapa hotelů Velká sfinga v Gíze

Související témata

Velká sfinga v Gíze: Fotografie

Doporučené hotely Velká sfinga v Gíze


Zobrazit všechny »Velká sfinga v Gíze: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Velká sfinga v Gíze Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Velká sfinga v Gíze a doprava, Bankomaty
Cheopsova pyramida0.5km
Pyramida Pepi I16km
Memfis18km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Archeologická naleziště, Aktuální čas: 20:38:56, Adresa: Al Haram, Egypt

Velká sfinga v Gíze je socha symbolizující starověký Egypt . Dodnes není známo jaký je přesný význam a původ z poloviny lidské a zpola lví sochy. S největší pravděpodobností se jednalo o portrétní sochu panovníka, kde tělo lva symbolizovalo sílu. Velká sfinga v Gíze je vytesána z vápencového podloží. Nachází se na západním břehu řeky Nil na Gízské plošině, dnes součásti města Káhira . Velká sfinga v Gíze je 74 metrů dlouhá, 6 metrů vysoká. Dosahuje výšky až 21 metrů. Slovo sfinga nebo také sfinx pocházelo z egyptského sešep anch (obraz žijícího) , které bylo v Řecku zkomoleno na sphingo (škrtit) , poté co dle bájí řecká sfinga uškrtila každého, kdo nedokázal odpovědět na její hádanku. Velká sfinga v Gíze vznikla pravděpodobně v období 3000 př. n.l. zároveň s pyramidou za vlády Rachefa, kterého má sfinga znázorňovat. Velká sfinga v Gíze byla po opuštění nekropole v Gíze až do roku 1400 př. n.l. pohřbena v písku. O první výkop se pokusil Thutmose IV., kterému se podařilo odhalit přední tlapy. Kompletně byla Velká sfinga v Gíze vykopána archeologickým týmem pod vedením egyptologa Caviglia v roce 1925.

Informace a fakta

GPS: 29.9753, 31.1376
Nadmořská výška: 25 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:33:56

Velká sfinga v Gíze: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 49Recenze: 9728.9.2010 10:07:31
To je opravdový skvost! Egypťané byli opravdu zdatní a šikovní umělci. Věděli jak vzbudit strach a úctu v tehdejším obyvatelstvu a jistě věděli, že i po tolika staletích budou uctívání za svou práci. Dali si opravdu záležet!

Města a obce v okolí

Gíza (8km)Káhira (15km)

Webmap: 1 2 3