TIXIK.cz » Polsko » Mazovsko » Varšava » Varšavská mořská panna

Varšavská mořská panna - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Varšavská mořská panna: Hlídač pokojů
Varšavská mořská panna Mapa Mapa hotelů Varšavská mořská panna

Varšavská mořská pannaVaršavská mořská panna

Související témata

Varšavská mořská panna: Fotografie

Doporučené hotely Varšavská mořská panna


Zobrazit všechny »


Varšavská mořská panna: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Varšavská mořská panna Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Varšavská mořská panna a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Kubického podloubí0.3km
Varšavské ghetto1km
Teatr Kamienica1km
Hula Kula1km
Hřbitov Powązkowski3km
Klub Medyk3km
Hala Torwar4km
Hrad Ujazdów4km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Sochy, Aktuální čas: 16:00:35

Varšavská mořská panna je symbol hlavního města Polska , Varšavy . Najdete ji na několika významných místech tohoto města. Varšavská mořská panna drží v pravé ruce meč a v levé štít.

Minulost symbolu Varšavy

Mořská panna je symbolem města Varšava už po mnoho století. Historici si lámou hlavu, jak tato metropole Polska k tomuto symbolu přišla. Jisté je, že se podobný symbol objevil již v roce 1390. V té době však měl ptačí nohy a trup měl podobu mužskou. Někdy asi během 16. století byl mužský trup zaměněn za ženský a přibyl rybí ocas.

Mořská panna na Staroměstském náměstí

Autorem plastiky je Konstanty Hegel, který ji vyrobil v roce 1855. Na náměstí stála socha až do roku 1928, a pak se několikrát stěhovala na různá místa ve Varšavě. Na původní místo byla vrácena v roce 2000. Bohužel, 150 let existence se na soše hodně podepsalo, proto byla v roce 2008 zrestaurována a přesunuta do Historického muzea ve Varšavě. Dnes na náměstí stojí její bronzová kopie.

Mořská panna u Visly

Autorkou této bronzové sochy je Louise Nitschowa, která ji vytvořila v roce 1936. Zajímavostí je, že obličej ztvárnila podle známé polské básnířky Krystyny Krahelski. V roce 2006 získali obyvatelé Varšavy Stříbrný kříž za statečnou obranu města v roce 1939. Tuto poctu udělil městu významný polský rod Sikorski. Stříbrný kříž je umístěn u sochy Mořské panny u Visly.

Legenda o mořské panně

Kdysi dávno dvě mořské panny připlavaly z Atlantiku do Baltského moře. Jedné se zalíbily skály v Kodani a druhá plavala až do Gdaňska. Odtud se vydala až do míst dnešní Varšavy, kde si oblíbila nádherný písčitých břeh a rozhodla se zůstat. Bohužel, od té doby rybáři nic nechytili, ale oblíbili si její zpěv. Jednou uviděl krásnou mořskou pannu bohatý obchodník. Rozhodl, že na ní vydělá peníze tím, že ji bude ukazovat v jiných městech. Proto ji uvěznil, aby nemohla utéct. Její nářek uslyšel i syn jednoho z rybářů a rozhodl se mořskou pannu osvobodit. Ta z vděčnosti slíbila, že pokud budou někdy obyvatelé potřebovat, přijde jim na pomoc. Proto je většinou zobrazovaná s mečem a štítem.


Informace a fakta

GPS: 52.2498, 21.0122
Nadmořská výška: 109 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:51:28

Varšavská mořská panna: Recenze

Varšavská mořská panna prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Varšava (3.1km)Stare Babice (12km)Pustelnik (12km)Raszyn (12km)Konotopa (14km)Dziekanów Leśny (16km)Józefów (20km)Legionowo (19km)Otrębusy (22km)

Webmap: 1 2 3