TIXIK.cz » Polsko » Slezsko » Ruda Ślaska » Uhelný důl Wujek

Uhelný důl Wujek - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Uhelný důl Wujek: Hlídač pokojů
Uhelný důl Wujek Mapa Mapa hotelů Uhelný důl Wujek

Uhelný důl WujekUhelný důl Wujek

Související témata

Uhelný důl Wujek: Fotografie

Doporučené hotely Uhelný důl Wujek


Zobrazit všechny »


Uhelný důl Wujek: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Uhelný důl Wujek Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Uhelný důl Wujek a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky
Rynek v Katovicích7km
Slezské planetárium6km
Budova Slezské opery v Bytomi11km
Klub Pomarańcza47km
Klub Klimat48km
Lipnický dvůr49km
Tuł63km
Kotarz62km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 10:00:54, Nadmořská výška: 310m, Adresa: Kalinowa 12, Ruda Śląska, Polsko, Telefon: +48 32 244 80 00, WWW stránky:

Uhelný důl Wujek je uhelný důl, který se nachází jen kousek od polských Katovic . Bohatá historie tohoto dolu, která začala už v 18.století, dnes ještě není uzavřena. V areálu dolu stojí Karczma Piwna,stylový výčep, v němž probíhají tradiční setkání horníků a různé oslavy.

Uhelné doly v Polsku

V Polsku se uhelné doly nacházejí především v Hornoslezské pánvi a Zaglebiu Dabrowskim. Nejlepším příkladem typu dolu v uhelných pánvích je uhelný důl Wujek u Katovic.

Wujek a jeho příběh

Horní Slezsko, oblast bohatá na naleziště rud a uhelných ložisek, se stalo předmětem zájmu pruských okupantů již v 19. století. Je třeba si však uvědomit, že zisky z těžby nerostného bohatství zdaleka nepřipadly Polákům, ale byly rozděleny mezi velmoci, které se na polském území střídaly. Patřilo mezi ně samozřejmě Prusko, ale odbýt se nenechalo ani rakousko-uherské mocnářství či carské Rusko. V roce 1899 vzniká dnešní důl Wujek, avšak cesta k jeho založení byla nesmírně dlouhá. První stopy po důlní činnosti lze vysledovat až do roku 1788, nicméně první menší doly se v oblasti objevily až v letech 1801 – 1806. Po dlouhé těžební přestávce byla činnost menších dolů opět obnovena v letech 1836 – 1880. Provoz dolu tehdy spočíval v neustálém hloubení šachet. Po dlouhé období fungování šachet bylo vyhloubeno 76 prohlubní o hloubce 8 až 35 metrů. Základem dolu Wujek se stal menší důl Beata. Vlastníkem tehdejších dolů byla samozřejmě pruská šlechta. Bohatá historie dolu, kterou hrdě rozšiřoval například Christian Hohenlohe (1848 – 1926) , je poznamenána vývojem historie celého Polska. Až v roce 2005 bylo rozhodnuto o fúzi dolu Wujek a Ruda Slaska, do té doby nezávislých dolů. Nelehký úkol sloučení obou organismů odpovědných za těžební činnost v oblasti měl na starosti Edward Górze, který se stal vedoucím sloučených dolů.

Masakr horníků

Unikátní důl v blízkosti Katovic, který si v současné době můžete při speciálních příležitostech i prohlédnout, má za sebou bohatou historii. Je zejména v Polsku dobře známý jako místo masakru stávkujících horníků v roce 1981 (často eufemisticky označovaného výrazem "pacifikace") .


Informace a fakta

GPS: 50.2492, 18.9285
Nadmořská výška: 310 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:48:24

Uhelný důl Wujek: Recenze

Uhelný důl Wujek prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Chorzów (6km)Katovice (7km)Paniówki (11km)Zabrze (12km)Bytom (11km)Wyry (13km)Tychy (15km)Hlivice (19km)Dabrowa Górnicza (21km)

Webmap: 1 2 3