TIXIK.cz » Polsko » Mazovsko » Treblinka

Treblinka, Polsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Treblinka: Hlídač pokojů
Treblinka Mapa Mapa hotelů Treblinka

TreblinkaTreblinka

Související témata

Treblinka: Fotografie

Doporučené hotely Treblinka


Zobrazit všechny »


Treblinka: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Treblinka Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Nejlevnější ubytování, Kempy, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Treblinka a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Památníky, Aktuální čas: 21:30:32, Adresa: 07-319 Treblinka, Polsko

Treblinka je malá vesnice ve východním Polsku . Smutně se proslavila v období druhé světové války. Nacisté zde zřídili koncentrační a vyhlazovací tábor. Během dvou let jeho existence zde usmrtili stovky tisíc lidí. Nejčastěji se počet mrtvých odhaduje mezi 800 000 a jedním miliónem. V současnosti zde žije přibližně tři sta obyvatel.

Koncentrační tábor

Tábor Treblinka byl založen v roce 1941 a původně měl plnit funkci pracovního tábora. V následujícím roce byl však v rámci Operace Reinhard přeměněn na vyhlazovací tábor. Cílem operace Reinhard byla likvidace většiny polských Židů. Za tímto účelem byly založeny i další dva vyhlazovací tábory, Sobibór a Belzec .

Treblinka I

Vyhlazovací tábor Treblinka byl rozdělen na dvě části, Treblinka I a Treblinka II. První sloužila jako administrativní část. Sídlilo zde vedení tábora, byli zde ubytováni dozorci a přijímáni noví vězni z transportů.

Treblinka II

Treblinka II měla čistě vyhlazovací funkci – vězni zde byli chladnokrevně posíláni do plynových komor a jejich následně spalovány v hluboké jámě.

Vzpoura a zánik tábora

Konec vyhlazovacího tábora Treblinka začal 2. srpna 1943. Pracující vězni polili petrolejem stavby v táboře a zapálili je. Během vzpoury zemřelo kromě nacistických vojáků i mnoho vězňů. Po této vzpouře byl provoz tábora definitivně ukončen. Vězni byli postříleni. Posledních 30 židovských děvčat bylo zastřeleno koncem listopadu 1943.

Poválečná situace a dnešní stav

Po konci války probíhaly na místě koncentračního tábora Treblinka archeologické práce s cílem najít pozůstatky obětí. V roce 1964 zde byl odkryt pomník obětem nacistických zvěrstev. Pietnímu aktu přihlíželo na třicet tisíc lidí včetně některých přeživších vězňů. Pomník se skládá z několika tisíc kamenů rozesetých na území bývalého tábora. V současnosti tvoří pomník součást Muzea Války a Utrpení v Treblince. Stav pomníku v současnosti nedosahuje nejlepší úrovně. Pracuje se na jeho zlepšení a uchování svědectví historie pro příští generace.


Informace a fakta

GPS: 52.6582, 22.0244
Nadmořská výška: 99 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:44:43

Treblinka: Recenze

Treblinka prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3