TIXIK.cz » Města » Timgad

Timgad, Alžírsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Timgad: Hlídač pokojů
Timgad Mapa Mapa hotelů Timgad

Související témata

Timgad: Fotografie

Doporučené hotely Timgad


Zobrazit všechny »Timgad: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Timgad Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Timgad a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 03:07:33

Timgad, také Thamugadi, je vesnice, která existuje na místě starověkého město v Alžírsku . Nachází se v severovýchodní části země, v regionu Batna, poblíž hor Aures, asi 30 km jihovýchodně od města Batna .Tyto "alžírské Pompeje" byly roku 1982 zapsány na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

O vesnici Timgad

Dnešní Timgad, vesnice v nadm. výšce 1098 m, s 300 obyvateli, kteří se převážně zabývají pastevectvím, na první pohled vypadá jako běžná vesnice. V antickém období zde však bývala úrodná oblast, která produkovala obilí a špičkový olivový olej. Přesnou polohu Thamugadi, římského města částečně pohřbeného v písku Sahary, předkové dnešních pastýřů dlouho úspěšně tajili.

Z historie

Timgad býval koloniálním římským městem. Založil ho římským císař Traján roku 100 n. l. jako vojenskou kolonii, která se postupně rozvíjela. V průběhu století se město stalo centrem křesťanství, několikrát bylo dobyto, v 7. století po ničivém požáru pak opuštěno - a na velmi dlouhou dobu jakoby zmizelo z mapy. V roce 1881 bylo znovu vykopáno a od roku 1982 je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Památka UNESCO

Vykopávky odhalily centrální část bývalého města, kde se nachází elegantní forum postavené na platformě s kolonádou, která vede úhlopříčně k divadlu pro 4000 diváků. Hlavní ulice vede k Trajánovu oblouku, což je nejmajestátnější památka města Timgad. Má tři klenuté podchody, dvě falešná okna a čtyři korintské sloupy. Antická výzdoba na vrcholu oblouku se bohužel nedochovala. Nedaleko Trajánova oblouku se nachází pozůstatky "Sertiova trhu". Bylo to zastřešené tržiště. Uprostřed byl rynk lemovaný kamennými pulty. Sloupoví , které podpírá střechu, i mnohé obchody jsou dosud nedotčené, a celá řada řezeb v kameni vypovídá o tom, jaké zboží se zde prodávalo. Jen o kousek dál stojí dva z pěti korintských sloupů z průčelí chrámu, zasvěceného Jupiterovi, Juno a Minervě. Byly objeveny pozůstatky 14 lázní, a některé z domů, zdobené mozaikami. Můžete si je prohlédnout v místním muzeu. S vykopávkami v Timgadu začali Francouzi v roce 1881 a zdaleka ještě nejsou hotovi. Na objevení dosud čekají budovy, bez nichž se neobešlo žádné římské město: amfiteátr a cirkus.


Informace a fakta

GPS: 35.4859, 6.4742
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 17:36:30

Timgad: Recenze

Timgad prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolíWebmap: 1 2 3