TIXIK.cz » Ostrovy » Texel

Texel - hotely, ubytování, mapa, informace, výlety

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Texel: Hlídač pokojů
Texel Mapa Mapa hotelů Texel

TexelTexel

Související témata

Texel: Fotografie

Doporučené hotely Texel


Zobrazit všechny »


Texel: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Texel Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Texel a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Ostrovy, Aktuální čas: 20:22:53

Texel je malý ostrov v Nizozemsku. Leží asi 3 km od pobřeží Severního Holandska a je jedním z ostrovů oddělujících unikátní příbřežní oblast nazývanou Waddenzee od Severního moře. Texel je cca 25km dlouhý a 9km široký. Nachází se na něm několik vesnic například Den Hoorn, De Koog, Den Burg, De Coksdorp nebo OOsterend a další.

Doprava na Texel

Pokud chcete Texel navštívit, je možné jet vlakem z Amsterdamu do města Den Helder a pak trajektem, který v letním období vyplouvá každou půlhodinu. Ostrov přístupný i letadlem, má vlastní letiště, doprava však není pravidelně zajišťována. Po Texel se dá pohybovat autobusovou veřejnou dopravou, autem, na motocyklu a samozřejmě na kole nebo pěšky.

Vyhlášený chov ovcí

Všeobecně známý se ostrov Texel stal asi hlavně díky masnému plemenu ovcí Texel, které odtud pocházejí. Vyznačují se svojí tvárností, šetrným způsobem pastvy v krajině a vysokým podílem kvalitního libového masa. S ovcemi a jejich chovem je spojená velká část historie ostrova Texel.

Historické zajímavosti

Právě zde až do 19. století byla hlavní zastávka pro obchod s Asií, Afrikou i Severní Amerikou. Dodnes k ostrovu Texel neodmyslitelně patří a můžete je spatřit prakticky všude. Texel sehrál během staletí svoji roli i jako dějiště několika válečných bitev. Starousedlíci na ostrově Texel hovořili původně svým vlastním dialektem, ale ten postupně mizí a je nahrazován běžnou holandštinou.

Příroda a turistické zajímavosti | Národní park Duny Textelu

Texel je dokonale přizpůsoben pro služby turistům a je jedním z nejvíce navštěvovaných ostrovů v oblasti Waaden. Je to právě krásná a pozoruhodně rozmanitá krajina, která láká návštěvníky k jeho prohlídce. Celé severozápadní pobřeží pokrývají široké bílé písečné pláže a duny, které jsou součástí Národního parku Duny Texelu. Na východě ostrova jsou poldry a roviny a uprostřed ostrova kopcovitý terén - pozůstatek doby ledové. Najdete tu i mokřiny, lesy a zemědělskou krajinu s vesnicemi jako vystřiženými z obrázkových publikací. Mezi turisticky oblíbené lokality patří například De Slufter přibližně v centru západního pobřeží, kde se nachází laguny s mokřady a mezi dunami leží nádherné údolí De Muy. Tuto část ostrova zaujímá přírodní rezervace. Oblast Eierland na severu Texel je známá jako hnízdiště tisíců ptáků. Nejvyšším místem Texel tzv. Hoge Berg ( Vysoká Hora ) . Přestože jeho nadmořská výška je pouhých 15 metrů nad hladinou moře, poskytuje úchvatný pohled na celý ostrov. Jiný pevný vrchol tu nenajdete, ale duna Loodsmansdun na jižní straně Texel dosahuje nadmořské výšky až 30 metrů. Kromě přírodních krás můžete na Texel obdivovat pro Nizozemsko typické větrné mlýny, starobylou lidovou architekturu domů, maják nebo každodenní život na farmách.

Výlety a aktivity

Během letního období je oblíbený výlet lodí na na sousední ostrov Vlieland, jehož součástí je i objevování mořského života oblasti Waddenzee. Lodě vyplouvají poblíž vesnice na severu jménem De Cockdorp. Pro návštěvníky je na Texel připraveno množství stezek pro pěší, cyklostezky a možnosti dalších aktivit jako jsou třeba projížďky na koních nebo plavání. Texel je ideální místo pro ty, kteří hledají odpočinek v úchvatném a netradičním přírodním prostředí.


Informace a fakta

GPS: 53.084, 4.8082
Nadmořská výška: 2 m
Na jaké vodě ostrov leží?:
Rozloha ostrova (km2):
Je ostrov obydlený?:
Jak ostrov vznikl?:
Tvar ostrova:
Jaký je reliéf ostrova?:
Je pobřeží členité?:
Vede sem cesta z pevniny?:
Vede sem most ze sousedního ostrova?:
Datum poslední aktualizace: 2012-08-22 16:45:30

Texel: Recenze

Texel prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

De Waal (1.6km)De Koog (3.5km)Den Burg (3.3km)De Westen (5km)Den Hoorn (8km)De Cocksdorp (9km)Den Helder (15km)Den Oever (22km)Breezand (22km)Anna Paulowna (25km)Oost-Vlieland (30km)Schagen (33km)West-Terschelling (41km)Eenigenburg (39km)Aartswoud (39km)Medemblik (40km)Warmenhuizen (41km)Groet (41km)Onderdijk (44km)Noord-Scharwoude (42km)Schoorl (43km)Wervershoof (46km)Koedijk (46km)Wognum (47km)Bergen (47km)Heerhugowaard (47km)Bovenkarspel (52km)

Webmap: 1 2 3