TIXIK.cz » Indie » Uttar Pradesh » Agra » Tádž Mahal

Tádž Mahal - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Tádž Mahal: Hlídač pokojů
Tádž Mahal Mapa Mapa hotelů Tádž Mahal

Tádž MahalTádž Mahal

Související témata

Tádž Mahal: Fotografie

Doporučené hotely Tádž Mahal


Zobrazit všechny »


Tádž Mahal: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Tádž Mahal Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Tádž Mahal a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 06:22:09

Tádž Mahal je monumentální mauzoleum v Indii . Nachází se na severu země, ve státě Uttarpradéš, ve městě Ágra. Nechal ho vybudovat vládce Shah Jahan pro svoji předčasně zesnulou manželku Mumtaz Mahal, která zemřela při porodu ve věku 36 let. Zasáhlo ho to natolik, že pro ni truchlil celé dva roky a učinil slib, že postaví pomník hodný její památky.

Základní fakta

Komplex Tádž Mahal byl vybudován v letech 1631 až 1648 a stavělo ho asi 20 000 dělníků. Tádž Mahal je postaven z bílého mramoru a spojuje perské, turecké, indické a islámské architektonické styly. Celý povrch je zdoben polodrahokamy, drahokamy a kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem. Hlavním architektem stavby byl údajně Ustad Ahmad Lahauri.

Další zajímavosti

Tádž Mahal je skutečným skvostem muslimského umění. V roce 1983 byl zapsán na Seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO a v roce 2007 byl Tádž Mahal zařazen mezi nových sedm divů světa. Zajímavé je, že kvůli znečištění ovzduší získává Tádž Mahal nažloutlou barvu a ztrácí svůj původní třpyt. Proto bylo navrženo indickou vládní komisí, aby se na nějaký čas celá stavba obalila bahnem, které se nechá uschnout a pak se omyje. To z toho důvodu, že tím, jak bahno usychá, nabaluje na sebe všechny nečistoty.


Informace a fakta

GPS: 27.1748, 78.042
Nadmořská výška: 169 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 3:08:13

Tádž Mahal: Recenze

Tádž Mahal prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Agra (3.4km)Fatehpur Sikri (39km)Mathura (50km)

Webmap: 1 2 3