TIXIK.cz » Světelský oltář v kostele sv.Barbory

Světelský oltář v kostele sv.Barbory - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Světelský oltář v kostele sv.Barbory: Hlídač pokojů
Světelský oltář v kostele sv.Barbory Mapa Mapa hotelů Světelský oltář v kostele sv.Barbory

Světelský oltář v kostele sv.BarborySvětelský oltář v kostele sv.Barbory

Související témata

Světelský oltář v kostele sv.Barbory: Fotografie

Doporučené hotely Světelský oltář v kostele sv.Barbory


Zobrazit všechny »


Světelský oltář v kostele sv.Barbory: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Světelský oltář v kostele sv.Barbory Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Světelský oltář v kostele sv.Barbory a doprava, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Náboženství, Aktuální čas: 08:47:42

Vrcholné dílo středověkého řezbářství, ojedinělý duchovní předmět či evropský unikát, tak to jsou jen některé přívlastky z mnoha, které si vysloužil tzv. Světelský oltář - nejvýznamnější památka města Adamov v okrese Blansko. Toto impozantní řezbářské dílo je umístěno na boční stěně neogotického kostela sv. Barbory s věžovitým nástavcem a věžičkou z let 1855-1857. Adamovskému kostelu jej krátce po vysvěcení daroval kníže Alois Lichtenstein. I přes neobvykle mohutné rozměry (oltář měří na výšku přes 7m a na šířku 3m) se jedná pouze o torzo mnohem mohutnějšího oltáře, původem z cisterciáckého opatství ve Zwettlu (Světlé) v Dolním Rakousku - vyrobeného šesticí řezbářů mezi léty 1516-1525. Tento pozdně gotický oltář z lipového dřeva představuje vrcholné dílo tzv. Dunajské školy. I když se jedná o pozdně gotické dílo,obsahuje už i prvky nastupující renesance a svou členitostí připomíná baroko. Původně až 22m vysoký oltář vyráběla pracně skupina 6 řezbářů (mezi nimi i Českobudějovický řezbář Ondřej Morgenstern) na podnět opata Erasmuse z Leisser pro již zmiňovaný klášterní kostel v rakouském Zwettlu. Tomuto kostelu oltář sloužil až do roku 1732, kdy byl z chrámu odstraněn a nahrazen novým, modernějším. Světelský oltář se nakonec (mezitím několikrát změnil vlastníka) dostal až do Vídně,do správy centrální památkové komise. Nakonec jej v roce 1857 získal v dražbě kníže Alois z Lichtensteina a poté jej věnoval kostelu sv. Barbory v Adamově. Za 2. světové války oltář zachránili adamovští před bombardováním tím, že jej rozebrali a přemístili do krypty Lichtensteinů v nedalekém Vranově. Světelský oltář byl několikrát opravován a restaurován. Například po válce jej 2 roky opravoval mistr Karel Kotrba z Brna a naposledy byl oltář restaurován v roce 2006 kdy byl pro tento účel umístěn do zámku v Mikulově. Současný Světelský oltář představuje střední část původního křídlového oltáře s rozsáhlým souborem figurálních plastik (60 postav) ve třech řadách nad sebou,je propracován do nejmenších detailů a zobrazuje výjev Nanebevzetí Panny Marie.

Informace a fakta

GPS: 49.3009, 16.6547
Nadmořská výška: 263 m
Telefon:
Typ objektu:
Upřesnění typu objektu:
Duchovní směr:
Název církve nebo řádu spravujícího objekt:
Kdo objekt založil?:
Rok vzniku:
Komu je objekt zasvěcen?:
Sloh:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:22:47

Světelský oltář v kostele sv.Barbory: Recenze

Světelský oltář v kostele sv.Barbory prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Vranov (3.3km)Olomučany (3.7km)Lelekovice (6km)Křtiny (7km)Podlesí (7km)Blansko (7km)Jedovnice (9km)Rozdrojovice (12km)Kníničky (12km)

Webmap: 1 2 3