TIXIK.cz » Města » Surdulica

Surdulica, Srbsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Surdulica: Hlídač pokojů
Surdulica Mapa Mapa hotelů Surdulica

SurdulicaSurdulica

Související témata

Surdulica - satelitní mapa, Surdulica: Fotografie

Doporučené hotely Surdulica


Zobrazit všechny »


Surdulica: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Surdulica Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Surdulica a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 05:49:36, Nadmořská výška: 491m

Surdulica je město na jihovýchodě Srbska . Leží na březích říčky Vrla v hornaté oblasti mezi pohořími Vardenik a Čemernik. Asi 54 km jihovýchodně od města Leskovac . Surdulica je moderním městem a vyhledávaným výchozím bodem pro výlety do celé okolní oblasti.

Stručná historie města

Osídlení bohatého kraje kolem města Surdulica má dávnou historii. Samo jméno Surdulica je římského původu. Obyvatelstvo se živilo pastevectvím a těžbou a zpracováním rud. Ve středověku se Surdulica stala součástí Srbského státu. V oblasti pokračovalo zpracování železné rudy. První písemný záznam o obci pochází z roku 1530. V polovině 15. století se Surdulica stal součástí osmanské říše a to až do roku 1877.

Válečné konflikty

V 17. a 18. století v období rakousko - tureckých válek počet obyvatel značně poklesl. Velká část srbského obyvatelstva uprchla na sever a ve městě se stali dominantním etnikem Turci . Po odchodu tureckých vojsk v roce 1887 se Surdulica stává městem. Po klidném rozvoji města se další ránou stala první světová válka, ve které bylo ve městě a okolí zabito několik tisíc Srbů. V krátkém meziválečném období se Surdulica začala znovu rozvíjet ale 22. dubna 1941 obsadila oblast bulharská armáda. Zvěrstva a zločiny proti lidskosti páchané okupanty skončily 5. září 1944 s kapitulací Bulharska .

Bombardování NATO

Po válce se Surdulica stala moderním městem. Ale ani po několika desetiletích rozvoje v moderní době se městu válečné hrůzy nevyhnuly. V roce 1999 v období etnických válek byla Surdulica třikrát bombardována NATO. Výsledkem bombardování byly obrovské materiální škody a více jak 30 mrtvých.

Turistické zajímavosti

Surdulica leží 10 km od mezinárodní silnice z Budapešti do Soluně . Má potřebnou turistickou infrastrukturu pro příjem hostů mířících do oblasti. Najdete zde krytý bazén i sportoviště. Ve městě jsou příjemné pěší zóny, kulturní instituce, divadla a muzea. Město je dějištěm konání řady zajímavých akcí. Jedná se například o dětský hudební festival Zlatá nota Surdilice, Mezinárodní workshop mosazi, Mezinárodní festival amatérského divadla, turnaj v malé kopané nebo tradiční akci Hon na vlka.

Oblast Vlasinsko jezero

V blízkosti města Surdulica leží Vlasinsko jezero . Jedno z nekrásnějších jezer v Srbsku. Rekreační střediska, rybolov a vodní sporty jsou hlavními přednostmi této destinace. Z historických památek jsou nejatraktivnější Kostel Sv. Ilije v obci Vlasina Rid, Vynášení Přesvaté Bohorodičky v obci Palja a existence mnoha cenných objektů zachovalé lidové architektury.


Informace a fakta

GPS: 42.689, 22.1711
Nadmořská výška: 491 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:44:22

Surdulica: Recenze

Surdulica prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Vladičin Han (9km)Vranje (27km)Leskovac (39km)