TIXIK.cz » Města » Česká republika » Středočeský kraj » Rokycansko » Strašice

Strašice - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Strašice: Hlídač pokojů
Strašice Mapa Mapa hotelů Strašice

StrašiceStrašice

Související témata

Největší města v České republice, Satelitní mapa Česka, Satelitní mapa Strašic, Strašice: Fotografie

Doporučené hotely Strašice


Zobrazit všechny »


Strašice: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Strašice Mapa Plánovač výletů na míru
Apartmány přímo ve městě, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Strašice a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Strašický KostelKostely0.5km
Rašeliniště TokPřírodní plošiny9km
Kostel sv. Josefa v MirošověKostely9km
BrdyTuristické oblasti10km
Hrad ValdekHrady a zámky11km
Plavecký areál RokycanyKoupání11km
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v RokycanechMuzea12km
Městské koupaliště RokycanyKoupání12km
Národní kuturní památka Vodní hamr DobřívMuzea12km
Pamětní síň Jindřicha MošnyMuzea12km
Vojenské muzeum na demarkační linii v RokycanechMuzea12km
Komárovské muzeum litinyMuzea11km
Zámek ZbirohHrady a zámky14km
Městské muzeum a Muzeum Josefa Václava SládkaMuzea14km
Vysokopecký rybníkRybníky17km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 13:22:05, Nadmořská výška: 509m, WWW stránky:

Strašice jsou velká obec v Plzeňském kraji , na jihovýchodě Rokycanska, v České republice . Mají 2500 obyvatel. Obec sestává ze tří částí: Dvůr, Ves a Huť.

Jedna z nejčistších oblastí České republiky

Strašice patří díky své poloze v rozsáhlé světlině mezi Brdy a vrchy západního Křivoklátska k nejčistším oblastem v České republice vůbec. Svou polohou mezi hlubokými lesy, řadou památek a zajímavostí, polohou na páteřní evropské cyklostezce i dobrou občanskou vybaveností jsou spolu s odpovídajícím dopravním spojením přímo předurčeny jako vynikající turistický cíl.

Historie

Vznik Strašic dávají odborníci do souvislosti s první kolonizační vlnou v Brdech. Vnitrozemský hvozd začal být osazován zřejmě již v 8. - 9. století. První písemná zmínka pak pochází až z roku 1349, kdy byly součástí tehdejší rozsáhlé severní domény Rožmberků. Byly tehdy poddanským městečkem, rozkládajícím se pod strašickým hradem. Chráněny byly navíc od západu hrádkem, dnes nazývaným Vimberk. Jejich středověkou železnou huť navíc chránila nevelká tvrz. Spekulativní je i další nepotvrzené opevnění na vrchu Lipovsko. Roku 1392 byl strašický hrad dobyt Karlem IV. Jeho zánik je však přičítán až husitským válkám. K velkému úpadku došlo za třicetileté války, avšak hlavně díky pokračující výrobě železa Strašice opět počaly prosperovat. V roce 1873 byly povýšeny na městečko. Obě světové války přečkaly Strašice poměrně bez poškození. Za první republiky zde vyrostla kasárna pro vojáky cvičící na sousední dělostřelecké střelnici. Za druhé světové války okupační moc vojenský prostor rozšířila. Na konci druhé světové války se Strašice ocitly na východní straně blízké demarkační linie mezi armádami vítězných mocností. Po roce 1952 se kasárna mohutně rozrůstala. Armáda Strašice opustila v roce 2004 a rozsáhlý areál kasáren byl přeměněn dílem v komerční zónu, dílem v kulturní zařízení.

Turistika

Strašice jsou dnes lákavým turistickým cílem. Přímo v obci, v areálu bývalých kasáren celoročně funguje Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko, kde naleznete rozsáhlé expozice regionálního Muzea Středních Brd, turistickou ubytovnu zařízenou ve stylu vojenské ubikace z r. 1934 (18 lůžek, přistýlky, sociální zařízení, sprchy) , informační centrum a naučně-relaxační zahradu. V bývalých kasárnách najdete i Muzeum dopravy provozované o. s. Škoda Bus klub Plzeň s veterány hromadné dopravy. V obci se na dominantním návrší tyčí raně gotický barokizovaný kostel sv. Vavřince se vzácnými otickými nástěnnými malbami. V jeho sousedství se rozkládá objekt fary stojící na základech strašického hradu s dosud patrným příkopem a valem. Za pozornost stojí i velké množství dochovaných objektů dřevěné brdské lidové architektury. Obzvlášť působivá je část obce Dvůr , v bývalém podhradí, i severní čelo návsi sestávající se výhradně z nádherných dřevěnic. Zajímavý je i objekt strašické radnice navrácený své podobě z druhé poloviny 19. století, období největší hospodářské prosperity obce. Západně od Strašic je romantické místo Melmatěj, nad nímž se tyčí zbytky zříceniny hrádku Vimberg (Windberg) . Ze Strašic je možné podnikat zajímavé výlety do brdských lesů, do zpřístupněných částí dnešního vojenského újezdu. Je dobrým startovním místem pro návštěvu zřícenin hradu Valdeku v Brdech, ve středověku založeného kláštera sv. Dobrotivé v Zaječově , nebo národní technické památky Vodní hamr v Dobřívě , či nedalekého pozdně barokního zámku v Mirošově .

Ráj houbařů

Okolní lesy jsou pravým houbařským rájem, v sousedství se rozkládá velký přírodní park Trhoň, údolí Padrťského potoka nabízí překrásná nerušená přírodní zákoutí.

Doprava

Strašice jsou spojeny přímými autobusovými linkami s Rokycany , Plzní , Hořovicemi , Berounem a Prahou . Obcí vede páteřní cyklostezka č. 3 (dálkové cyklistické spojení Praha - Paříž ) .

Další informace

Informační centrum v Muzeu Středních Brd vám nabídne naplánování osobních i organizovaných turistických výprav a zajistí vám i přírodní nebo historické exkurze s odborným doprovodem. K dostání jsou mapy, pohlednice, zajímavé místní suvenýry, regionální literatura.

Akce

Nenechte si ujít tradiční akce: Strašické staročeské posvícení, Bahna - Den pozemního vojska, strašickou Muzejní noc a výstavy pořádané Muzeem Středních Brd.


Informace a fakta

GPS: 49.7355, 13.7575
Nadmořská výška: 509 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 21.10.2012 21:02:12

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.muzeumstrasice.eu

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Aktivity: paragliding, rafting, paintball, airsoft
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: milí lidé, skvělé jídlo, živá a zábavná destinace
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Business travel (průmysl): filmový, těžební, hudební, IT
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Vhodné pro: slavnosti, zdravotní turistiku, paragliding

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Strašice: Recenze

Strašice prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Dobřív (6km)Hrádek (8km)Rokycany (12km)Cerhovice (14km)Jince (17km)Hořovice (15km)Zbiroh (14km)Příbram (18km)Milín (24km)

Webmap: 1 2 3