TIXIK.cz » Muzea » Česká republika » Jihomoravský kraj » Blanensko » Stará huť u Adamova

Stará huť u Adamova - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Stará huť u Adamova: Hlídač pokojů
Stará huť u Adamova Mapa Mapa hotelů Stará huť u Adamova

Stará huť u AdamovaStará huť u Adamova

Související témata

Stará huť u Adamova: Fotografie

Doporučené hotely Stará huť u Adamova


Zobrazit všechny »


Stará huť u Adamova: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Stará huť u Adamova Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Stará huť u Adamova a doprava, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Muzeum BlanskoMuzea7km
Muzeum SenetářovMuzea11km
Technické muzeumMuzea11km
Muzeum romské kulturyMuzea12km
Památník Leoše Janáčka v BrněMuzea13km
Muzeum města Brna - Měnínská bránaMuzea13km
Moravská galerie v BrněMuzea14km
Moravské zemské muzeumMuzea14km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Muzea, Aktuální čas: 23:22:36, Adresa: Stará huť u Adamova 679 04 Adamov, Telefon: 516446671, WWW stránky:

Typ muzea

expozice
památkový objekt

Zaměření muzea

archeologické nálezy
historii
technické exponáty

V jakých odborných organizacích je členem?

AMG
ICOM


Informace a fakta

GPS: 49.3068, 16.6783
Nadmořská výška: 300 m
Telefon: 516446671
Je možné si exponáty zapůjčit?: Ne
Je možné v objektu fotit či natáčet video?: Ano
Je zde možné pořádat společenské akce?: Ne
Máte školící prostory k pronájmu?: Ne
Je k dispozici dětský koutek?: Ne
Datum poslední aktualizace: 18.10.2012 20:51:56

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.technicalmuseum.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Zaměření muzea: archeologické nálezy, historii, technické exponáty, sportovní exponáty

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Stará huť u Adamova: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 75Recenze: 116.2.2012 15:37:57, http://www.technicalmuseum.cz
Stará huť u Adamova, kulturní památka umístěná v památkové rezervaci ve správě Technického muzea v Brně.
Objekty bývalé železářské huti, založené ve čtyřicátých letech 18. století knížaty z Liechtensteinu, se nalézají v krajině Moravského krasu, uprostřed území hojně využívaného našimi předky k železářské výrobě již v 8.-11. století. Železné rudy se v okolí těžily od raného středověku do konce 19. století, husté lesy poskytovaly dostatek dříví k výrobě dřevěného uhlí a vody Křtinského potoka otáčely vodními koly pohánějícími měchy a hamerská kladiva středověkého železářského hamru a později i liechtensteinské huti. Huť pracovala do roku 1877, kdy byla jako nerentabilní uzavřena. Množství jejích budov postupně podlehlo zkáze. Do současné doby se zachovaly zavážecí rampy, dvě vápenické pece, dvojice obytných budov, hostinec zvaný Švýcárna, dvoupodlažní objekt tzv. Kameňáku, sloužícího k výrobě modelů pro slévárnu, v němž se nyní nachází expozice železářství a zejména vysoká dřevouhelná pec o výšce 10 m a půdorysu 12 x 12 m, z jejíhož ochozu je možné si areál bývalé huti prohlédnout.
Expozice železářství střední části Moravského krasu, zpřístupněná roku 1984, seznamuje návštěvníky prostřednictvím množství modelů i autentických výrobků s historií místního železářství.
Součástí areálu Staré huti je i „železářský okrsek“ v němž se nachází dvojice dřevěných staveb, kovárny a polozemnice, ale zejména rekonstrukce raně středověkých (Slovanských) kusových železářských pecí zhotovených dle archeologických nálezů z hutí pracujících v blízkém okolí v 8.–11. století. Pece slouží k archeometalurgickým experimentům i ukázkovým tavbám pro veřejnost. Ty jsou zde prováděny v jednu z květnových a zářijových sobot (aktuální termíny viz. internetová stránka Technického muzea v Brně). V rámci květnové akce je možné shlédnout i milířování dřevěného uhlí, kování, pečení chleba a další řemesla.
Huť je jednou ze zastávek Cesty železa Moravským krasem, sítě naučných stezek provádějících zájemce po místech v okolí Adamova, Blanska, Křtin, Olomučan, Rudice a Babic spojených s historií těžby železných rud a jejich zpracováním.
Současná idylická krajina Chráněné krajinné oblasti Moravský kras nedává příliš znát, že se v Josefovském údolí nacházel železářský hamr a huť, obilní mlýn, mlýny na výrobu střelného prachu, sklárna, pila, podzemní zbrojní podniky a na okolních kopcích kouřily milíře a dolovala se železná ruda.
Nedaleko Staré huti leží Býčí skála, jeskyně proslulá nálezem pohřbu velmože či snad rituálního místa z období 500 let př. n. l., větrný mlýn v Rudici, poutní chrám Jména Panny Marie ve Křtinách vystavěný dle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jeskyně Výpustek přeměněná v období druhé světové války v podzemní továrnu a později v protiatomový velitelský kryt či adamovský kostel zasvěcený patronce horníků Svaté Barboře, v němž se nachází vzácný pozdněstředověký Světelský oltář.

 Aura: 78Recenze: 62017.2.2012 12:46:08, http://goo.gl/QC3nY
Stará huť Františka u Josefova je nejstarší dochovanou hutí ve střední Evropě. Je národní kulturní památkou. V areálu vzniká pod širým nebem nově muzeum kusových železářských pecí. Huť je otevřena od dubna do října od úterý do neděle (včetně svátků) od 9 do 17 hodin. Polední přestávka je od 12 do 13 hodin. Vstupné stojí 50 Kč. Snížené vstupné stojí 25 Kč. Zavřeno je v úterý po státním svátku. Zajímavé stránky o huti jsou také www.starahut.com .

Města a obce v okolí

Olomučany (2.9km)Vranov (4.8km)Křtiny (4.9km)Lelekovice (7km)Jedovnice (7km)Blansko (7km)Podlesí (9km)Podomí (12km)Ruprechtov (13km)

Webmap: 1 2 3