TIXIK.cz » Irsko » Dublin » Dublin » Spire Dublin

Spire Dublin - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Spire Dublin: Hlídač pokojů
Spire Dublin Mapa Mapa hotelů Spire Dublin

Související témata

Spire Dublin: Fotografie

Doporučené hotely Spire Dublin


Zobrazit všechny »Spire Dublin: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Spire Dublin Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Spire Dublin a doprava, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
O´Connel Street0.1km
Temple Bar0.5km
Hrad Rathfarnham6km
Newgrange41km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 06:37:49, WWW stránky:

Spire Dublin čili "Dublinská jehla" je velmi zvláštní kovová věž, dominanta Dublinu v Irské republice v Evropě . Nachází se v centru města, uprostřed ulice O´Connell.

Originální ozdoba Dublinu

Tato výrazná, štíhlá, 120 metrů vysoká konstrukce, která opravdu připomíná jehlu, je považována za nejvyšší plastiku na světě. Oficiálně se jmenuje Spire Dublin a uvádí se také jako Monument of Light. Má ale celou řadu přezdívek, například The Spike, The Binge Syringe, The Stiletto in the Ghetto, the Nail in the Pale, the Pin in the Bin, The Erection in the Intersection nebo Poker near Croker. Je fascinující, a přestože nemá žádný účel, význam, a ani nesděluje žádnou zásadní myšlenku, Irové ji navrhovali jako jeden z novodobých divů světa.

Technické parametry

Spire Dublin má v základně průměr tři metry, ale ve vrcholných 120 metrech jen pouhých 15 centimetrů. Při silném větru se vrcholek vychyluje až o metr a půl, což ale nikoho nevyvede z míry, je to prý OK. Celá konstrukce váží 126 tun a je vyrobená z nerezové oceli. Je to konstrukce opravdu speciální - podobně jako v případě nejstarších kalifornských sekvojů je prakticky nemožné ji vyfotografovat zespodu. Není to jen socha - Spire Dublin perfektně zapadá do svého nejbližšího okolí, a mění se v závislosti na světle. Třpytí se a září, když je obloha jasná, ale je šedá, když tradičně prší - a v noci je velmi těžké odhadnout, kde vlastně končí.

Historie

Jehla stojí v ulici O´Connell Street místě, kde předtím stával velký pomník admirála Nelsona. Tento pomník byl zničen explozí při útoku IRA. Část, která se zachovala (Nelsonova hlava) , je dnes k vidění v Dublin Civic Museum, 58 South William Street. Autorem projektu Jehly je renomovaná firma Ian Ritchie Architects. První část konstrukce byla instalována 18. prosince 2002. Dalších 20 m bylo přidáno 21. ledna 2003. Pro dnešní mladou generaci je nepřehlédnutelná Spire Dublin hlavně ideálním místem, kde se dá sejít s kamarádem či kamarádkou, a vyrazit za nákupy nebo za zábavou - je totiž vidět velmi zdaleka...


Informace a fakta

GPS: 53.3498, -6.2603
Nadmořská výška: 12 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:44:23

Spire Dublin: Recenze

Spire Dublin prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Dublin (0.9km)Castleknock (7km)Sandyford (9km)Lucan (13km)Portmarnock (12km)Dalkey (13km)Leixlip (15km)Dunboyne (16km)Donabate (17km)

Webmap: 1 2 3