TIXIK.cz » Ostrovy » Norsko » Špicberky

Špicberky, Norsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Špicberky: Hlídač pokojů
Špicberky Mapa Mapa hotelů Špicberky

Související témata

Špicberky: Fotografie

Doporučené hotely Špicberky


Zobrazit všechny »Špicberky: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Špicberky Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Špicberky a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Ostrovy, Aktuální čas: 01:20:48, WWW stránky:

Špicberky (Svalbard) je souostroví na hranici Atlantského a Severního ledového oceánu, patřící Norsku . Leží asi 700 kilometrů severozápadně od Norska .

Historie

Špicberky byly objeveny Vikingy ve 12. století, kdy připluli na Svalbard. Ostrovy však získaly své jméno Špicberky teprve až v 16. století od holandských mořeplavců Barentse a Heemskercka.

Části souostroví

Souostroví Špicberky tvoří devět ostrovů. Největší je ostrov Západní Špicberk (Svalbard) , který zabírá více než polovinu rozlohy celého souostroví. Na severu ostrova se tyčí největší hora souostroví Špicberky – Newtontoppen (1717 m) .

Fauna a flóra

Na území největšího ostrova se nachází tři národní parky, dvě přírodní rezervace, 16 chráněných ptačích jezer a dvě chráněné rostlinné oblasti. Pro ochranu je vyčleněna téměř polovina území ostrova. Do těchto míst platí přísná pravidla pro vstup ( po vyznačených cestách) nebo úplný zákaz vstupu. V nejteplejších měsících zde bujně rostou mechy, lišejníky, kapradiny, ale i mnoho druhů kvetoucích rostlin. Z živočichů můžeme na souostroví Špicberky spatřit medvědy, lišky, soby, tuleně nebo mrože.

Klima

Přestože souostroví Špicberky leží u polárního kruhu, je zde celkem mírné podnebí, a to díky teplému severoatlantickému proudu. V červenci může za slunečného počasí teplota vystoupit až na 20°C, přesto zde je po většinu roku trvale zmrzlá půda – permafrost. Díky své poloze tady od dubna do srpna nikdy nezapadá slunce.

Turistické oblasti a atrakce

Turisty nejnavštěvovanější oblastí souostroví Špicberky je město Longyearbyen na ostrově Svalbard. Zde se nachází několik hotelů a penzionů, a odtud je též vyrážet na výlety - například velká okružní plavba lodí (1 týden) , pochody Adventním údolím se zkamenělinami, soby a bohatou faunou, nebo návštěva muzea.

Informace

Při návštěvě souostroví Špicberky je doporučeno zimní nepromokavé oblečení, pevné boty a sluneční brýle. Nezapomeňte na přítomnost medvědů, kterých je zde zhruba stejný počet jako obyvatel, a neopouštějte osady bez doprovodu nebo zbraně.


Informace a fakta

GPS: 78.2424, 16.084
Na jaké vodě ostrov leží?:
Rozloha ostrova (km2):
Je ostrov obydlený?:
Jak ostrov vznikl?:
Tvar ostrova:
Jaký je reliéf ostrova?:
Je pobřeží členité?:
Vede sem cesta z pevniny?:
Vede sem most ze sousedního ostrova?:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 14:16:32

Špicberky: Recenze

Špicberky prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí