Soľ, Slovensko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Soľ: Hlídač pokojů
Soľ Mapa Mapa hotelů Soľ

Související témata

Největší města na Slovensku, Satelitní mapa Slovenska, Soľ - satelitní mapa

Doporučené hotely Soľ


Zobrazit všechny »


Soľ: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Soľ Mapa Plánovač výletů na míru
Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Soľ a doprava
Zámutovské skálySkály6km
ŠimonkaKopce10km
Hrad ČičavaHrady a zámky10km
Juskova jaskyňaJeskyně10km
Zřícenina hradu LipovecHrady a zámky14km
Rankovske RocksSkály14km
Hrad BrekovHrady a zámky17km
DomašaTuristické oblasti14km
Zbojnícky hradHrady a zámky19km
Velka Domasa LakeJezera16km
Rafajovska dolinaÚdolí17km
Gejzír HerľanyPrameny17km
Slanské vrchyTuristické oblasti19km
Ondavská vrchovinaRegiony27km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 13:53:35, WWW stránky:

Obec Soľ se nachází v okrese Vranov nad Topľou , v Prešovském kraji , na Slovensku . Obec Soľ patří k nejstarším na Slovensku. Nachází v prostřední části Topľanské doliny, pod úpatím Slanských hor. Obcí protéká řeka Topľa, ale také Solný potok, který se vlévá do Topľy. V současné době (2011) má obec 2418 obyvatel.

Historie

Obec Soľ je pojmenovaná podle tří solných pramenů, které se dříve nacházely v blízkosti obce. Ty však zanikly v nedávné době při odvodňovacích pracích. Soľ patří k nejstarším obcím na východním Slovensku, nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1252. V roce 1666 obec postihla morová epidemie, která si vyžádala velký počet obětí. V 19. století pak přišly další dvě tragédie: nejprve epidemie cholery a poté východoslovenské rolnické povstání. Po těchto událostech se dostavily také živelné pohromy. V roce 1839 zničila úrodu vichřice a vzápětí se 4 roky po sobě vylila řeka Topľa, což v obci způsobilo hladomor. Kvůli těžké hospodářské situaci se obyvatelé obce dostali do sporu se zájmy státu, protože nedodržovali zákaz obchodu se slanou vodu. Důsledkem bylo zasypání solných pramenů v roce 1848. V 80. letech 19. století byl postaven parní mlýn, který se stal roku 1918 největším průmyslovým podnikem.

Památky

Nejstarší stavební památkou v obci je římskokatolický gotický kostel z 15. století. V 17. století byl kostel přestavěn v barokním stylu a v 19. století pak neogoticky upraven. V parku před kostelem se nachází socha Krista Kráľa, kterému je kostel zasvěcen. V roce 1793 byl v obci postaven ještě evangelický kostel, nejprve však bez věže, ta byla přistavěna později. Oba kostely tvoří dominantu obce. Zajímavostí v obci je studna s vahadlem postavená podle erbu obce, na němž je obrázek stojícího muže s velkým kloboukem vedle studny. Studna byla postavena v roce 2007 a jedná se v podstatě o živý erb obce.

Doprava

Do obce vede železniční trať spojující Prešov s Humenným . Uprostřed obce stojí také autobusová zastávka (Prešov-Vranov nad Topľou) .


Informace a fakta

GPS: 48.9271, 21.5974
Nadmořská výška: 140 m
Rok založení města: 1252
Datum poslední aktualizace: 15.10.2012 3:25:21

Soľ: Recenze

Soľ prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Humenné (23km)Prešov (27km)Veľký Šariš (32km)Michalovce (30km)Kaluža (32km)Košice (34km)Bardejov (47km)Bardejovské Kúpele (50km)

Webmap: 1 2 3