TIXIK.cz » Řím » Socha Mojžíše

Socha Mojžíše - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Socha Mojžíše: Hlídač pokojů
Socha Mojžíše Mapa Mapa hotelů Socha Mojžíše

Socha MojžíšeSocha Mojžíše

Související témata

Socha Mojžíše: Fotografie

Doporučené hotely Socha Mojžíše


Zobrazit všechny »


Socha Mojžíše: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Socha Mojžíše Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Socha Mojžíše a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 08:58:32

Socha Mojžíše je jedním z nejvýznamnějších děl slavného italského sochaře Michelangela (1475 – 1564) . Nachází se v kostele San Pietro in Vincoli v Římě . „Skutečným počátkem moderního umění je Michelangelo“, řekl kdysi Delacroix, a my dnes můžeme jeho tvrzení jedině potvrdit.

Biblický Mojžíš

V hlavě Mojžíše se zrcadlí zřejmě oprávněný hněv nad nízkostmi pozemského života, a také tajená hrdost. Právě proto v ní možná někteří znalci viděli Michelangelův autoportrét, případně portrét papeže Julia II. (1443 – 1513) , pro jehož náhrobek byla socha určena. Expresivnost a hrůzná velikost této tváře by stačila sama o sobě ospravedlnit proslulý výrok francouzského malíře Eugéna Delacroixe, citovaný výše. Michelangelo byl na počátku 16. století doslova na roztrhání. Vlivní příbuzní a vykonavatelé závěti zesnulého papeže Julia II. na něj tlačili, aby dokončil jeho náhrobek, jenže ve stejné době již Michelangela nutil nový papež Lev X., aby pracoval pro něj. K dokončení Mojžíše se Michelangelo dostal až v letech 1515 – 1516.

Zajímavost

Již při pohledu na fotografie Mojžíšovy hlavy vám musí být jasné, že něco není v pořádku. Není totiž úplně normální, aby hlavní postava Exodu, části Starého Zákona, měla rohy, které v našem prostředí přisuzujeme zpravidla spíše pekelníkům a jiným zlotřilým stvořením. Toto podivné pojetí vychází ze špatného překladu latinské vulgáty, Exodu 34:29 – 35. V ní stojí: „A když pak Mojžíš sestupoval z hory Sinaje, držel dvě desky svědectví a nevěděl, že jeho tvář je rohatá od rozhovoru s Hospodinem.“ Jde totiž o špatný překlad a záměnu hebrejských znaků pro „gāran“ a „geren“, přičemž první lze přeložit jako „zářit“ a druhý jako „mít rohy“. Tímto mylným překladem se nechal zmást i Michelangelo, a vytvořil rohatého Mojžíše. Zarážející je, že to po celá staletí nikomu nepřišlo zvláštní ...


Informace a fakta

GPS: 41.8936, 12.4928
Nadmořská výška: 55 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:48:24

Socha Mojžíše: Recenze

Socha Mojžíše prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Řím (0.9km)Monte Porzio Catone (20km)Colonna (23km)Monte Compatri (22km)Guidonia (22km)Gallicano nel Lazio (27km)Zagarolo (27km)Tivoli (26km)Rocca Priora (25km)

Webmap: 1 2 3