TIXIK.cz » Polsko » Lublinsko » Sobibór

Sobibór, Polsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Sobibór: Hlídač pokojů
Sobibór Mapa Mapa hotelů Sobibór

Související témata

Sobibór: Fotografie

Doporučené hotely Sobibór


Zobrazit všechny »Sobibór: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Sobibór Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Nejlevnější ubytování, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Sobibór a doprava


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Památníky, Aktuální čas: 17:38:41

Sobibór je bývalý nacistický vyhlazovací tábor v Polsku . Nachází se v jihovýchodní části země, ve vojvodství Lublin, cca 4 km od obce Sobibór .

Historie

Vyhlazovací tábor se začal stavět v březnu 1942. Postaven byl přímo naproti železniční zastávce Sobibór. Na začátku května roku 1942 začal přijímat první transporty vězňů. Výstavbou tábora byl pověřen SS-Obersturmführer Richard Thomalla. Později byl v zájmu urychlení stavebních prací jmenován velitelem tábora Franz Stangl. Stavební práce prováděli místní lidé z okolních vesnic a asi 80 Židů z nedalekých ghett. Židé byli po dokončení tábora zastřeleni. Vyhlazovací tábor Sobibór na počátku zabíral plochu o rozměrech 600 x 400 m. Později pak byl rozšířen na celkovou rozlohu 58 hektarů. V období od května 1942 do října 1943 zde bylo zavražděno okolo 250 000 lidí.

Vzpoura

Dne 14. října 1943 se asi 600 vězňů zaměstnaných v táboře vzbouřilo. Jejich vůdcem byl sovětský válečný zajatec Alexandr Pečerský. Po povstání v Treblince, které se odehrálo 2. srpna 1943, bylo druhým úspěšným povstáním ve vyhlazovacích táborech. Po povstání asi 300 lidí uprchlo. Mnoho z nich bylo zavražděno na útěku, další našli smrt v minových polích kolem tábora. Kdo nemohl z tábora utéct byl rovněž zavražděn. Část uprchlíků se přidala k ruským partyzánům. Válku nakonec přežilo asi 50 bývalých vězňů.

Konec tábora

Po vzpouře nacisté tábor zlikvidovali a na jeho území vybudovali zemědělský statek. Místo bylo osvobozeno vojáky Rudé armády a Polské lidové armády v létě roku 1944.

Současnost

Tento příběh byl ztvárněn ve filmu "Escape from Sobibor". Na území tábora Sobibór je dnes malé muzeum a pomník, připomínající hrůzné události nedávných dějin.


Informace a fakta

GPS: 51.4452, 23.5962
Nadmořská výška: 168 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:45:03

Sobibór: Recenze

Sobibór prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Wlodawa (12km)

Webmap: 1 2 3