TIXIK.cz » Česká republika » Liberecký kraj » Liberecko » Sloní kameny

Sloní kameny - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Sloní kameny: Hlídač pokojů
Sloní kameny Mapa Mapa hotelů Sloní kameny

Sloní kamenySloní kameny

Související témata

Sloní kameny: Fotografie

Doporučené hotely Sloní kameny


Zobrazit všechny »


Sloní kameny: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Sloní kameny Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Sloní kameny a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Bod Trojzemí8km
Milštejn16km
Ortel17km
Průrva Ploučnice14km
Boží hrob u Velenic16km
Ajeto Sklářská krčma17km
Oldřichovský Špičák17km
Hřebenový buk18km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Skály, Aktuální čas: 01:53:56, Nadmořská výška: 402m

Sloní kameny, známé také jako Bílé kameny, jsou osamocené pískovcové skály připomínající svými zaoblenými tvary hřbety slonů - odtud také název Sloní kameny. Naleznete je na severu České republiky, cca 1 km severně od obce Jítrava . Roku 1955 byly vyhlášeny jako přírodní památka a patří pod CHKO Lužické hory.

O Sloních kamenech

Tyto 20 m vysoké skály mají svoji nápadně bílou barvu díky příměsi kaolinitu. Po tisíciletí podléhaly vnějším přírodním vlivům a díky nim se ve skalách vytvořily úzké štěrbiny a jeskyňky. Dnes je to nevelké skalní město. I když jsou tu ve skále vytvořeny výstupky a prohlubně, je výstup na ně celkem dobrodružstvím, ale výhled do okolí za to stojí. Vede k nim naučná stezka, která začíná v Jítravě . Pokud sem přijedete během houbařské sezóny, určitě navštivte okolní lesy, roste tu opravdu mnoho hub.

Pověst

Malé štěrbiny, jeskyně a schůdky daly také vzniknout pověsti o trpaslících žijících uvnitř těchto skal. Ti prý odešli kvůli lidem, kteří začali ničit krajinu. Ještě před tím dali klíč od svého pokladu jisté dívce, která jej uschovala do dutiny stromu, poblíž jejího statku. Klíč zde musí být dodnes, protože trpaslíky od té doby nikdo neviděl.

Jak se sem dostat

Sloní kameny jsou nejlépe dostupné z obce Jítrava , která leží na hlavním tahu z Liberce do Nového Boru . Další příjemná lesní cesta sem vede z obce Horní Sedlo .


Informace a fakta

GPS: 50.8018, 14.8536
Nadmořská výška: 402 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 13:40:53

Sloní kameny: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 78Recenze: 62030.1.2012 18:27:11
Bílé kameny jsou asi největší turistickou atrakcí Jitravy. Je to vidět hned u silnice na okraji louky kde to často vypadá jak na parkovišti. Odtud je to asi 400 metrů po rovince nenáročnou procházkou, takže to je možná celé tajemství. Každopádně je to chráněné území a pokud lidi nebudou ničit skály tím že po nich polezou a budou tam tesat svoje jména, tak to bude o něco sympatičtější.
 Aura: 51Recenze: 9425.9.2010 20:46:42
Sloní kameny jsou moc pěkné skály, které vidíme již od silnice a opravdu připomínají stádo slonů. Jsou po cestě z Liberce do České Lípy a jsou k nepřehlédnutí. vedou zde tirustické stezky a lze vylézt i na vrcholky kamenů a podívat se po okolí. Tím že jsou z pískovce, jsou v nich utvořeny výstupky a prohlubně . Pěkná zajímavost.
 Aura: 63Recenze: 22426.9.2010 22:55:15
Sloní kameny opravdu vypadají jako sloni. Nejlépe se k nim dostanete z obce Horní sedlo. Zde necháte stát auto na plácku u lesa a po lesní cestě se vydáte ke kamenům. Po cestě klidně můžete sbírat i houby, kterých tu neroste málo. Na sloní kameny se dá také vylést. Jsou tu vytesané či vyšlapané jakoby schůdku nahoru. Při bližším pohledu na kamney vám jejich tvar opravdu připomene hlavu slona.

Města a obce v okolí

Rynoltice (2.8km)Kryštofovo Údolí (6km)Hrádek nad Nisou (6km)Jablonné v Podještědí (8km)Chrastava (8km)Stráž pod Ralskem (12km)Liberec (15km)Šimonovice (18km)Bedřichov (20km)

Webmap: 1 2 3