Slatiňany byly pojmenovány podle slatí, uprostřed kterých stála původní osada. Město Slatiňany má dnes kolem 4100 obyvatel. Náleží k němu i městské části Škrovád, Kunčí, Trpišov a Kochánovice. Ve městě sídlí průmyslový podnik Strojírny Potůček Slatiňany, který se specializuje na výrobu hasící techniky.
První písemná zmínka o Slatiňanech pochází z roku 1294. Původně na jejich místech stála dřevěná gotická tvrz. Pozdější osada byla majetkem několika vladyků z okolí. Roku 1469 byly Slatiňany vypáleny vojskem Zdeňka ze Šternberka, který podporoval uherského krále Matyáše Korvína v boji o český trůn. V 16.st. ve Slatiňanech nechal Bohuslav Mazanec z Frymburka na místě bývalé tvrze vybudovat renesanční zámek. Nevětší kulturní a hospodářský rozkvět nastal v obci v 19. st. Tehdy obec vlastnil knížecí rod Auerspergů. V té době vzniká ve Slatiňanech cukrovar (1859) , továrna na umělá hnojiva (1877) a lihovar (1903) . 1938 vymírají Auerspergové po meči. 1945 jsou pozemky i zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskovány a převedeny do vlastnictví státu.
Na kraji Slatiňan stojí Státní zámek Slatiňany . Zámek je obklopen krásným anglickým parkem o rozloze 16ha. V areálu zámku je umístěno Hipologické muzeum. V parku se nachází Hřebčín Slatiňany , kde se chová jedinečné plemeno starokladrubských vraníků. V obci stojí Kostel sv. Martina ze 14.st. Kostel byl přestavěn 19.st. Františkem Schmoranzem v novogotickém stylu. Zajímavé je rovněž křemencové Vrchlického návrší. Návrší bylo oblíbeným místem Jaroslava Vrchlického a dnes na něm stojí jeho pamětní deska a boží muka.
Významný český stavitel František Schmoranz starší se ve městě usadil ve 30.letech 19.st. a podílel se na řadě gotických přestaveb v okolí. Jaroslav Vrchlický trávil pravidelně ve Slatiňanech univerzitní prázdniny v letech 1888-1908.
Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.slatinany.cz/index.php
Slatiňany prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!