TIXIK.cz » Města » Slatiňany

Slatiňany - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Slatiňany: Hlídač pokojů
Slatiňany Mapa Mapa hotelů Slatiňany

SlatiňanySlatiňany

Související témata

Penziony ve Slatiňanech, Satelitní mapa Slatiňan, Slatiňany - počasí, Slatiňany: Fotografie

Doporučené hotely Slatiňany


Zobrazit všechny »


Slatiňany: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Slatiňany Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Slatiňany a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 17:51:42, WWW stránky:

Slatiňany se nachází v Pardubickém kraji v České republice . Město je jedním z kulturních center regionu. Turisty láká Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum.

O městě Slatiňany

Slatiňany byly pojmenovány podle slatí, uprostřed kterých stála původní osada. Město Slatiňany má dnes kolem 4100 obyvatel. Náleží k němu i městské části Škrovád, Kunčí, Trpišov a Kochánovice. Ve městě sídlí průmyslový podnik Strojírny Potůček Slatiňany, který se specializuje na výrobu hasící techniky.

Historie

První písemná zmínka o Slatiňanech pochází z roku 1294. Původně na jejich místech stála dřevěná gotická tvrz. Pozdější osada byla majetkem několika vladyků z okolí. Roku 1469 byly Slatiňany vypáleny vojskem Zdeňka ze Šternberka, který podporoval uherského krále Matyáše Korvína v boji o český trůn. V 16.st. ve Slatiňanech nechal Bohuslav Mazanec z Frymburka na místě bývalé tvrze vybudovat renesanční zámek. Nevětší kulturní a hospodářský rozkvět nastal v obci v 19. st. Tehdy obec vlastnil knížecí rod Auerspergů. V té době vzniká ve Slatiňanech cukrovar (1859) , továrna na umělá hnojiva (1877) a lihovar (1903) . 1938 vymírají Auerspergové po meči. 1945 jsou pozemky i zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskovány a převedeny do vlastnictví státu.

Památky

Na kraji Slatiňan stojí Státní zámek Slatiňany . Zámek je obklopen krásným anglickým parkem o rozloze 16ha. V areálu zámku je umístěno Hipologické muzeum. V parku se nachází Hřebčín Slatiňany , kde se chová jedinečné plemeno starokladrubských vraníků. V obci stojí Kostel sv. Martina ze 14.st. Kostel byl přestavěn 19.st. Františkem Schmoranzem v novogotickém stylu. Zajímavé je rovněž křemencové Vrchlického návrší. Návrší bylo oblíbeným místem Jaroslava Vrchlického a dnes na něm stojí jeho pamětní deska a boží muka.

Významné osobnosti

Významný český stavitel František Schmoranz starší se ve městě usadil ve 30.letech 19.st. a podílel se na řadě gotických přestaveb v okolí. Jaroslav Vrchlický trávil pravidelně ve Slatiňanech univerzitní prázdniny v letech 1888-1908.

Plusy

milí lidé
převážně dobré počasí
skvělé jídlo

Vhodné pro

shopping
umění
aktivní dovolenou
zdravotní turistiku
sportovní turistiku

Aktivity

lezení
jízda na koni
lyžování


Informace a fakta

GPS: 49.9211, 15.8138
Nadmořská výška: 267 m
Vzdálenost do hlavního města: Praha, 98 km
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:02:18

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.slatinany.cz/index.php

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Doprava a dopravní možnosti: železniční
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: milí lidé, převážně dobré počasí, skvělé jídlo, , možnosti koupání, rovinaté okolí, blízko do větších měst, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Služby: banka, autoopravna, doktor, supermarket

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Slatiňany: Recenze

Slatiňany prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

SlatiňanyChrudim (3.6km)Bítovany (4.3km)Nasavrky (8km)Heřmanův Městec (11km)Seč (14km)Luže (16km)Skuteč (16km)Pardubice (14km)

Webmap: 1 2 3