TIXIK.cz » Samuelova jeskyně

Samuelova jeskyně - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Samuelova jeskyně: Hlídač pokojů
Samuelova jeskyně Mapa Mapa hotelů Samuelova jeskyně

Samuelova jeskyněSamuelova jeskyně

Související témata

Samuelova jeskyně: Fotografie

Doporučené hotely Samuelova jeskyně


Zobrazit všechny »


Samuelova jeskyně: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Samuelova jeskyně Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Samuelova jeskyně a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 15:06:51, Nadmořská výška: 346m

Samuelova jeskyně je uměle vytesaný prostor, který sloužila jako poustevna. Nachází se v oblíbené rekreační oblasti Sloup v Čechách na severu České republiky . Poustevna je vytesaná do pískovcového skalního masivu na kterém se nachází vyhlídka do okolí.

Samuel Görner

Samuel Görner byl rodák ze Sloupu v Čechách. Pocházel ze starého rodu sklářů. Skláři Görnerové se od roku 1678 zabývali také optikou. Samuel se vyučil jako zahradník, ale optika jej zajímala. Ve své poustevně se později zabýval broušením čoček a vyráběl brýle a dalekohledy. V roce 1718 si vytesal do skalního masivu nad Sloupem v Čechách malou poustevnu. V poustevně žil celých 17 let, až do 27. dubna 1735, kdy přesídlil jako pátý poustevník v řadě na Skalní hrad Sloup . (Poznámka: Poustevnu na opuštěném hradě nechal zřídit Ferdinand Hroznata Kokořovský už v roce 1690. První poustevník, který zde trvale žil byl stavitel Konstantin.) V roce 1742 odešel poustevník Samuel do Prahy . Zřejmě ze strachu před verbíři pruské armády. Později se vrátil, ale v roce 1756 vykonal pouť do svatého města Řím . Z pouti se vrátil roku 1760 a přesídlil na Skalický vrch, asi 5 km západně od Sloupu v Čechách. Do poustevny, kterou vybudoval roku 1732 Antonín Schneider ze Sloupu. Později odešel na Svatou Horu u Příbrami. V roce 1772 už poustevnu na Skalickém vrchu obýval Jan Wünsch ze Stružnice. Samuel Görner byl na Svaté Hoře nakonec přepaden a zabit. Uvádí se že byl zavražděn pro peníze, které si u něj uschovali poutníci. Dodnes na něj zůstala památka na Hradu Sloup v Čechách, kde stojí socha poustevníka s dalekohledem.

Poustevna

Samuelova jeskyně je vytesaná do skály, která se dříve jmenovala Spitziger Stein, což znamená Špičatý kámen. Prostor poustevny se skládá ze dvou místností. Do poustevny se vystoupá úzkou průrvou po několika schodech. První místnost používaná dříve jako kuchyně a předsíň má rozměry asi 2x2 metry. Odtud je široký vstup do obytné místnosti o rozměrech cca 6 x 2,5 metru. V obytné místnosti jsou dvě zamřížovaná okna. Před vchodem do poustevny je na skále umístěna malá pamětní deska v českém a německém jazyce. Poustevna i její okolí a vyhlídky byly zrenovovány a jsou nadále udržovány díky péči Lesů ČR a Obecního úřadu ve Sloupu v Čechách.

Vyhlídka

Vyhlídka nad Samuelovou poustevnou vznikla zřejmě v roce 1897 vyhlídka. Po vytesaných schodech opatřených zábradlím se dostanete na malou plošinku. Otevře se vám výhled na skalní hrad, na rozhlednu na Stráži a na obec Sloup v Čechách. V širším okolí uvidíte českolipský vrchol Špičák. Další vyhlídka se nachází asi 60 metrů od poustevny.

Parkování a přístupnost

Od parkoviště pod skalním hradem Sloup vede cesta viditelně značená orientačními šipkami. Je dlouhá přibližně 1 km. Nejlepší přístup je od parkoviště ulicemi Ke Hradu až domu čp. 120, kde přejdete přes potok na ulicí Vodní. Pokračujete až do ulice Pod Samuelovou jeskyní, na jejímž konci na kraji lesa stojí informační tabule. Odtud je to vzhůru do kopce přibližně 200 metrů. Pro kočárky a vozíčkáře je terén téměř nepřístupný.

Sloupský vyhlídkový okruh

Sloupský vyhlídkový okruh je turistická trasa kolem obce. Vede přes skalní vyhlídky, sloupské koupaliště , skalní hrad, přes Lesní divadlo Sloup v Čechách k rozhledně Na Stráži a kolem dalších zajímavých míst v okolí. Okruh měří přibližně 4 kilometry. Byl vybudován v roce 2004 za pomoci Lesů ČR. Je osazen informačními cedulemi a lavičkami. Samuelova jeskyně se nachází uvnitř sloupského okruhu na jedné z vedlejších cest. Okolí Sloupu navštěvují horolezci, kteří zde využívají některé skály jako cvičné stěny.


Informace a fakta

GPS: 50.7341, 14.5886
Nadmořská výška: 346 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 21:05:55

Samuelova jeskyně: Recenze

Samuelova jeskyně prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Nový Bor (3.8km)Česká Lípa (6km)Kamenický Šenov (9km)Kytlice (10km)Jablonné v Podještědí (13km)Žandov (14km)Česká Kamenice (14km)Stráž pod Ralskem (15km)Rynoltice (17km)

Webmap: 1 2 3