TIXIK.cz » Muzea » Velké Losiny » Ruční papírna Velké Losiny

Ruční papírna Velké Losiny - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Ruční papírna Velké Losiny: Hlídač pokojů
Ruční papírna Velké Losiny Mapa Mapa hotelů Ruční papírna Velké Losiny

Související témata

Ruční papírna Velké Losiny: Fotografie

Doporučené hotely Ruční papírna Velké Losiny


Zobrazit všechny »Ruční papírna Velké Losiny: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Ruční papírna Velké Losiny Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Ruční papírna Velké Losiny a doprava, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Muzea, Aktuální čas: 00:47:00, Nadmořská výška: 392m, Adresa: U papírny 9, 788 15 Velké Losiny, Česká republika, Telefon: +420 583 286 061, WWW stránky:

Ruční papírna Velké Losiny patří k nejstarším dosud fungujícím papírenským manufakturám v Evropě. Ruční papírna Velké Losiny se nachází v obci Velké Losiny, která leží severně od moravského města Šumperk na východě České republiky. Ruční papírna Velké Losiny byla založena koncem 16. stol rodem pánů ze Žerotína. V místech bývalého mlýna dal papírenskou manufakturu vybudovat Jan mladší ze Žerotína. V 17. a 18. stol. Ruční papírna Velké Losiny zásobovala své okolí psacími a konceptními papíry a lepenkou. I přes různé modernizace nestačila papírna konkurenci okolních papíren, hlavně papírny šumperské. Jan Ludvík ze Žerotína tak r. 1778 prodal papírnu Matyáši Wernerovi ml., pod jehož správou Ruční papírna Velké Losiny dosáhla prosperity. Z této doby také pochází pozdně barokní a klasicistní přestavba budov papírny. V 19. stol. dochází v Evropě k rozmachu průmyslové papírenské výroby a zániku velkého množství manufaktur. Ruční papírna Velké Losiny se udržela díky vedení Antona Schmidta a jeho rodiny. Tak zde, mimo bělidla a textilní a papírenské výrobny, byla zprovozněna i vodní elektrárna. Zachování výroby pomohla i obliba ručního papíru mezi umělci. Ruční papírna Velké Losiny byla v letech 1949 – 2006 částí národního podniku Olšanské papírny a od roku 2006 je samostatnou společností Ruční papírna Velké Losiny a.s. Ruční papírna Velké Losiny byla r. 2002 vyhlášena národní kulturní památkou. Ruční papír se tu vyrábí tradičními postupy a pro svou vysokou kvalitu se využívá ve výtvarném umění, pro významnou korespondenci, k reprezentativním účelům nebo např. v restaurátorství. S historií výroby papíru vás seznámí zdejší Muzeum papíru, prohlídka dále pokračuje přímo do výroby. Druhý prohlídkový okruh nabízí zhlédnutí technických zajímavostí papírny. Prohlídky je lépe dopředu zarezervovat. Dále vám Ruční papírna Velké Losiny ve své reprezentační prodejně nabízí možnost prohlédnutí a případného nákupu veškerého svého sortimentu ručního papíru. Ve stejné budově sídlí i galerie, další budova areálu papírny přináší možnost posezení ve stylové restauraci Losín.

Informace a fakta

GPS: 50.0298, 17.0384
Nadmořská výška: 392 m
Telefon:
Velikost výstavní plochy (m2):
Datum vzniku (rok):
Typ muzea:
Zaměření muzea:
Je možné si exponáty zapůjčit?:
Je možné v objektu fotit či natáčet video?:
Je zde možné pořádat společenské akce?:
Máte školící prostory k pronájmu?:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:32:27

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.rucnipapirna.cz/

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Typ muzea: muzeum, památkový objekt
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Zaměření muzea: technické exponáty, průmysl

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Ruční papírna Velké Losiny: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 69Recenze: 1242012-02-06 22:39:16
Dá se tam jít na exkurzi, podívat se na čerpače - to jsou ti, co dělají ten ruční papír podle původního postupu. Můžete si to i sami vyzkoušet, můžete si "načerpat" papírovinu na síto a roztáhnout ji na vrstvu archu papíru, který se pak suší a žehlí. Můžete si vyrobit dva archy, v létě i obálku a pečeť, je fakt pěkná. Mají tam galerii s originálními výtvory a je tam i místní muzeum. Otevřeno je celoročně, objednejte se předem.

Města a obce v okolí

Velké Losiny (0.7km)Sobotín (4km)Vernířovice (7km)Loučná nad Desnou (6km)Vikýřovice (6km)Hanušovice (9km)Šumperk (9km)Bludov (13km)Branná (14km)

Webmap: 1 2 3