TIXIK.cz » Města » Černá Hora » Rožaje » Rožaje

Rožaje, Černá Hora - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Rožaje: Hlídač pokojů
Rožaje Mapa Mapa hotelů Rožaje

Související témata

Největší města v Černé Hoře, Satelitní mapa Černé Hory, Rožaje - satelitní mapa, Rožaje: Fotografie

Doporučené hotely Rožaje


Zobrazit všechny »Rožaje: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Rožaje Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Rožaje a doprava
RožajeRegiony0.9km
ĐeravicaHory6km
Lokve tunnelTunely11km
Monastery CelijeKláštery21km
Liqenat LakeJezera20km
BogićevicaHory28km
PijacaTržnice33km
Prva Banka Crne GoreBanky33km
Crnogorska Komercijalna BankaBanky33km
Atlas Mont BankaBanky33km
Beco BasicŠkoly33km
Jezero PlavJezera34km
PlavRegiony36km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 14:08:42, WWW stránky:

Rožaje je menší město ležící v Černé hoře a najdeme ho ve východní části země, cca 10 km od hranic Kosova a cca 24 km východně od nejbližšího města Berane . Město Rožaje je zajímavé především pro svoji krásnou okolní přírodu a je tak vyhledávaným místem pro turistiku v nedotčené přírodě.

Doprava

Doprava do města Rožaje nemusí být vždy jednoduchá, zvláště v zimních měsích. Cesty jsou zde úzké a klikaté. Vede sem silnice E80, která se táhne již od pobřeží Černé hory. Doporučuje se terénní auto, jinak se nikam moc nepodíváte. Další možností, jak se dostat do města Rožaje, je autobusová doprava. Místní spoje jsou ale velmi omezené.

O městě Rožaje

Město Rožaje leží u říčky Ibar a jeho okolí tvoří tmavě zabarvené nefritové hory. Jedinečné jsou zde také jehličnaté lesy, které jsou známé po celém Balkáně. Městečko Rožaje myslí také na ekologii. Za každý strom který se tu porazí, se musí vysadit dva nové stromy. Město Rožaje obklopuje pohoří Hajla, jehož vrcholy sahají až do výšky 2.400 m.n.m. I v dubnu tak najdeme na vrcholcích pohoří sníh. Město Rožaje je převážně muslimské. Tvoří ho z 90% právě muslimové a je tím ovlivněna i místní kultura. Město je ale velice pohostinné a místní lidé žijící v souladu s okolní přírodou a smýšlející ekologicky se zde dožívají mnohem většího počtu roků, než je obvyklé jinde v Evropě.

Historie města Rožaje

Historie města Rožaje sahá do roku 1683, kdy bylo založeno jako původní turecká pevnost. Podle dochovaných hradeb bylo ale zjištěno ,že tu lidé žili již mnohem dříve. Město Rožaje je tvořeno převážnou většinou turecko-balkánskými domy. Tyto domy jsou typické svojí širokou střechou ve tvaru deštníku.

Co tu uvidíme?

Město Rožaje je sice menší město, přesto žije uměním a zábavou. Najdeme tu Kulturní centrum a v něm sídlící divadlo, knihovnu a čítárnu. Město Rožaje má také svůj vlastní taneční a pěvecký soubor a každým rokem se tu konají mezinárodní souteže. Dále jsou tu dvě mešity. Jedna pochází z 19. století druhá je starší. Ta pochází z 17. století, ale byla rekonstruována a její původní podoba byla trochu poupravena.

Praktické informace

Ve městě Rožaje najdeme všechny potřebné služby. Ubytovat se můžeme například v hotelu Rožaje, kde najdeme i restauraci a bar. Hotel nabízí i rekreační aktivity a tak nemusíte nikde nic zařizovat. Dalším hotelem je Turjak. Není ale přímo ve městě Rožaje, ale cca 8 km od města u silnice vedoucí na Berane. Byl znovu otevřen v roce 2004. Ve městě Rožaje najdeme samozřejmě několik restaurací a kaváren, menších obchodů, policii, lékárnu a tři banky. Milovnící dobrého jídla by pak určitě měli ochutnat místní specialitu. Tím je sýrový a kopřivový závin. Většina místních pokrmů je pak připravována pouze z přírodních produktů, žádná chemie.

Aktivity

Město Rožaje přímo vyzývá k okolním aktivitám. Okolní příroda nabízí možnosti pro pěší turistiku, cykloturistiku ale také aktivity pro horolezce. Oblast kolem města Rožaje je také známá tím, že je tu velký počet vodních pramenů. Ty jsou čisté a voda z nich je pitná. Nemusíte tedy s sebou nosit příliš velké zásoby vody. Na okraji města Rožaje je navíc menší lyžařský areál. Vlek nás vyveze až do výšky 2.050 m.n.m. Možnosti oblasti kolem města Rožaje jsou ale zatím využívány velmi málo což má tu výhodu, že zde napotkáváte davy turistů a můžete si tak skoro o samotě vychutnávat krásy zdejší přírody. .


Informace a fakta

GPS: 42.8436, 20.1683
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 22.10.2012 5:31:06

Rožaje: Recenze

Rožaje prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Andrijevica (33km)Plav (33km)Bijelo Polje (40km)

Webmap: 1 2 3