TIXIK.cz » Hrady a zámky » Zřícenina hradu Rotštejn

Zřícenina hradu Rotštejn - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zřícenina hradu Rotštejn: Hlídač pokojů
Zřícenina hradu Rotštejn Mapa Mapa hotelů Zřícenina hradu Rotštejn

Související témata

Zřícenina hradu Rotštejn: Fotografie

Doporučené hotely Zřícenina hradu Rotštejn


Zobrazit všechny »


Zřícenina hradu Rotštejn: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zřícenina hradu Rotštejn Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zřícenina hradu Rotštejn a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 16:06:23, Nadmořská výška: 416m, Adresa: Zelená cesta 1704, Turnov, Telefon: 484 840 065; 721 195 471, WWW stránky:

Zřícenina hradu Rotštejn je zachovalá část bývalého hradu Rotštejna. Nachází se asi 9 km severovýchodně od města Turnov v Českém Ráji , v České republice . Hrad Rotštejn býval poloskalním hradem s výraznými prvky zděné architektury, jemuž mohutná skaliska poskytla základy, a prstenec skal také ohradil nádvoří.

Pohledy do historie

Původní hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století jako správní středisko velkého panství Jaroslavem z Hrutwice (Hruštice) . Ten nechal hrad vystavět pro svého syna Voka I. z Rotštejna. Jeho další rozvoj je v různých historických pramenech popisován různě. V roce 1318 byl hrad popleněn velkou silou vojska v čele se 152 šlechtici .Poté byl znovu postupně obnoven a přestavěn podle tehdejší módy. Největší slávy dosáhl hrad, panství i rod Rotštejnů za vlády císaře Karla IV a jeho syna, Václava III. Po vymření rodu Rotštejnů v roce 1415 získal panství horlivý katolík Vaněk Paldra z Vařin. Jak to bylo s Rotštejnem během husitských válek není jisté. Hrad je uváděn v písemných pramenech jako pustý se zborcenými zdmi a skalami v nádvoří až v roce 1514. Během 17.století posloužily jeskyně , které se nově objevily při patě skal, obyvatelům okolních vesnic jako útočiště. S různou intenzitou byly využívány do konce padesátých 20.století. Dodnes se zachovaly některé hradní zdi a do skály vytesané světničky a chodby.

Zřícenina hradu Rotštejn dnes

Majitelem objektu je obec Mírová pod Kozákovem a Klokočí . O obnovu a provoz památky se od roku 1988 stará občanské sdružení Ochrana Klokočských skal . Hrad je zařazen mezi malá střediska ekologické výchovy a probíhají zde různé programy zaměřené na environmentální a ekologickou výchovu a tradiční řemesla. Na tyto programy je třeba se objednat (viz kontakt...)

Praktické informace

Zřícenina hradu Rotštejn je návštěvníky přístupná podle počasí od dubna do října. V dubnu a květnu je přístupná jen v sobotu od 10.00 do 17 hodin a v neděli od 10:00 do 16 hodin. Od 1.června do 31.srpna je otevřena od pondělí do pátku od 10 do 16:30. V sobotu pak je otevřeno od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. V září je otevřeno v jen v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. V říjnu bývá otevřeno jen v případě příznivého počasí a to víkendech od 11 do 16 hodin. V případě dešťových přeháněk či silného deště je památka z bezpečnostních důvodů UZAVŘENA!!!! Další informace o otevírací době naleznete ZDE.

Jak se sem dostat

Zřícenina hradu Rotštejn je dostupná po žluté nebo červené turistické značce z Turnova . Z hlavního náměstí v Turnově je to asi 7 km. Nebo můžete zaparkovat své auto v Loktuši v obci Klokočí a absolvovat malý okruh na hrad přes Klokočské průchody. Více o doporučených místech k parkování naleznete ZDE .


Informace a fakta

GPS: 50.5943, 15.2243
Nadmořská výška: 416 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 12:15:18

Zřícenina hradu Rotštejn: Recenze

Zobrazit recenze:
 2012-11-19 18:19:46
Pozor, adresa uvedená v záhlaví je adresou provozovatele, nikoliv památky. Adresa hradu Rotštej je Rotštejn, katastrální území Bělá u Turnova, obec Mírová pod Kozákovem.
 2012-11-06 10:21:55
Prima:-)Jen když prší je zavřeno.
 Aura: 63Recenze: 2242010-09-27 08:22:45
Zřícenina hradu Rotštejn je zajímavým nápadem na výlet. My jsme auto nechali stát v obci Roštejn a odtud jsme se vadali na zříceninu. Z hradu toho moc nezbylo,ale jsou zde zřetelné některé jeho části. Ve své době to musel být velkolepý hrad. Jsou zde vidět i modernější dodělávky z cihel.

Města a obce v okolí

Turnov (5km)Malá Skála (6km)Semily (8km)Frýdštejn (8km)Vyskeř (9km)Žehrov (11km)Lomnice nad Popelkou (13km)Rádlo (14km)Dobšín (14km)

Zavřít
1) Doplnit informace2) Název prezentace3) Přidat fotografie4) Opravit GPS

Provádíme rozsáhlý průzkum oblíbenosti měst a cestovních subjektů z celého světa. Vaše hodnocení vychází z popularity na sociálních sítích, z počtu zobrazení na webu TIXIK a z dalších faktorů.

Vyberte si kód pro vložení do vašich www stránek

Další jazykové verze:
Nejoblíbenější ubytovatelé
leden 2021
v destinaci Liberecký kraj
TOP 30

Tištěná podoba
Webmap: 1 2 3