TIXIK.cz » Hrady a zámky » Zřícenina hradu Rotštejn

Zřícenina hradu Rotštejn - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Zřícenina hradu Rotštejn: Hlídač pokojů
Zřícenina hradu Rotštejn Mapa Mapa hotelů Zřícenina hradu Rotštejn

Související témata

Zřícenina hradu Rotštejn: Fotografie

Doporučené hotely Zřícenina hradu Rotštejn


Zobrazit všechny »


Zřícenina hradu Rotštejn: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Zřícenina hradu Rotštejn Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Zřícenina hradu Rotštejn a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 06:52:08, Nadmořská výška: 416m, Adresa: Zelená cesta 1704, Turnov, Telefon: 484 840 065; 721 195 471, WWW stránky:

Zřícenina hradu Rotštejn je zachovalá část bývalého hradu Rotštejna. Nachází se asi 9 km severovýchodně od města Turnov v Českém Ráji , v České republice . Hrad Rotštejn býval poloskalním hradem s výraznými prvky zděné architektury, jemuž mohutná skaliska poskytla základy, a prstenec skal také ohradil nádvoří.

Pohledy do historie

Původní hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století jako správní středisko velkého panství Jaroslavem z Hrutwice (Hruštice) . Ten nechal hrad vystavět pro svého syna Voka I. z Rotštejna. Jeho další rozvoj je v různých historických pramenech popisován různě. V roce 1318 byl hrad popleněn velkou silou vojska v čele se 152 šlechtici .Poté byl znovu postupně obnoven a přestavěn podle tehdejší módy. Největší slávy dosáhl hrad, panství i rod Rotštejnů za vlády císaře Karla IV a jeho syna, Václava III. Po vymření rodu Rotštejnů v roce 1415 získal panství horlivý katolík Vaněk Paldra z Vařin. Jak to bylo s Rotštejnem během husitských válek není jisté. Hrad je uváděn v písemných pramenech jako pustý se zborcenými zdmi a skalami v nádvoří až v roce 1514. Během 17.století posloužily jeskyně , které se nově objevily při patě skal, obyvatelům okolních vesnic jako útočiště. S různou intenzitou byly využívány do konce padesátých 20.století. Dodnes se zachovaly některé hradní zdi a do skály vytesané světničky a chodby.

Zřícenina hradu Rotštejn dnes

Majitelem objektu je obec Mírová pod Kozákovem a Klokočí . O obnovu a provoz památky se od roku 1988 stará občanské sdružení Ochrana Klokočských skal . Hrad je zařazen mezi malá střediska ekologické výchovy a probíhají zde různé programy zaměřené na environmentální a ekologickou výchovu a tradiční řemesla. Na tyto programy je třeba se objednat (viz kontakt...)

Praktické informace

Zřícenina hradu Rotštejn je návštěvníky přístupná podle počasí od dubna do října. V dubnu a květnu je přístupná jen v sobotu od 10.00 do 17 hodin a v neděli od 10:00 do 16 hodin. Od 1.června do 31.srpna je otevřena od pondělí do pátku od 10 do 16:30. V sobotu pak je otevřeno od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. V září je otevřeno v jen v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. V říjnu bývá otevřeno jen v případě příznivého počasí a to víkendech od 11 do 16 hodin. V případě dešťových přeháněk či silného deště je památka z bezpečnostních důvodů UZAVŘENA!!!! Další informace o otevírací době naleznete ZDE.

Jak se sem dostat

Zřícenina hradu Rotštejn je dostupná po žluté nebo červené turistické značce z Turnova . Z hlavního náměstí v Turnově je to asi 7 km. Nebo můžete zaparkovat své auto v Loktuši v obci Klokočí a absolvovat malý okruh na hrad přes Klokočské průchody. Více o doporučených místech k parkování naleznete ZDE .


Informace a fakta

GPS: 50.5943, 15.2243
Nadmořská výška: 416 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 12:15:18

Zřícenina hradu Rotštejn: Recenze

Zobrazit recenze:
 2012-11-19 18:19:46
Pozor, adresa uvedená v záhlaví je adresou provozovatele, nikoliv památky. Adresa hradu Rotštej je Rotštejn, katastrální území Bělá u Turnova, obec Mírová pod Kozákovem.
 2012-11-06 10:21:55
Prima:-)Jen když prší je zavřeno.
 Aura: 63Recenze: 2242010-09-27 08:22:45
Zřícenina hradu Rotštejn je zajímavým nápadem na výlet. My jsme auto nechali stát v obci Roštejn a odtud jsme se vadali na zříceninu. Z hradu toho moc nezbylo,ale jsou zde zřetelné některé jeho části. Ve své době to musel být velkolepý hrad. Jsou zde vidět i modernější dodělávky z cihel.

Města a obce v okolí

Turnov (5km)Malá Skála (6km)Semily (8km)Frýdštejn (8km)Vyskeř (9km)Žehrov (11km)Lomnice nad Popelkou (13km)Rádlo (14km)Dobšín (14km)

Zavřít
1) Doplnit informace2) Název prezentace3) Přidat fotografie4) Opravit GPS

Svět se netočí pouze kolem internetu. Vytiskněte si níže uvedené dokumenty a umístěte je na viditelné místo

Vyberte, který dokument chcete vytisknout

OceněníTOP 30 v destinaci Liberecký krajVytisknout
Další jazykové verze:
Webmap: 1 2 3