TIXIK.cz » Polsko » Kujavsko-Pomořsko » Radnice v Toruni

Radnice v Toruni - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Radnice v Toruni: Hlídač pokojů
Radnice v Toruni Mapa Mapa hotelů Radnice v Toruni

Radnice v ToruniRadnice v Toruni

Související témata

Radnice v Toruni: Fotografie

Doporučené hotely Radnice v Toruni


Zobrazit všechny »


Radnice v Toruni: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Radnice v Toruni Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Radnice v Toruni a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky, Nejbližší zastávka MHD
Knihovna Bernardýnů v Bydhošti42km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Radnice, Aktuální čas: 02:29:42, Adresa: Rynek Staromiejski 1, Toruń, Polsko, Telefon: +48 56 621 02 92, WWW stránky:

Radnice v Toruni je nádherná gotická stavba a jedna z nejznámějších památek města Toruně , historicky významného města na severu Polska . Byla kdysi místem důležitých jednání. Dnes slouží jako muzeum a návštěvníci se v ní mohou setkat s různými artefakty z města Toruně a okolí.

Historie

První stavba na místě dnešní Radnice v Toruni stála nejspíše už ve 2. polovině 13. století. Byl to kupecký dům. K němu v roce 1385 přibyla věž, která si svou původní podobu až na několik detailů zachovala až do dnes. V roce 1391 byl zbourán původní kupecký dům (zůstala jen věž) , a na jeho místě probíhala do roku 1399 stavba nové gotické radnice. V období 1602 až 1605 proběhla rekonstrukce ve stylu nizozemského manýrismu a Radnice v Toruni tak prakticky získala svou dnešní podobu. V roce 1703 po obléhání švédskou armádou vyhořela a kromě výzdoby byla zničena i střecha. V období 1722 až 1737 proběhla rekonstrukce. Radnice v Toruni získala zpět svou podobu před požárem a byly do ní přidány i některé barokní prvky. Poslední dvě rekonstrukce proběhly v obdobích 1957 až 1964 a 2003 až 2005.

Vzhled

Radnice v Toruni je postavena v gotickém slohu. Jak je u budov v tomto regionu obvyklé, je bez omítky a její fasádu tvoří cihly. Budova má čtyři křídla, která v půdorysu vypadají jako obdélník s nádvořím uprostřed. V jihovýchodním rohu radnice stojí věž, která byla postavena podle vzoru strážních věží ve Flandrech.

Interiéry a jejich funkce

Přízemí Radnice v Toruni v minulosti sloužilo občanům jako místo konání obchodů. Najdete zde různé bývalé stánky, kde se prodával například chléb. V přízemí nachází i bývalá soudní síň. V prvním patře se odehrávala politická jednání. Všechny sály v něm jsou velmi bohatě zdobené. Ve Velkém měšťanském sále se v minulosti konala důležitá setkání, která často rozhodovala o dalším osudu Toruně i okolí.

Muzeum

V přízemí východního křídla dnes najdete sbírku gotického umění z Toruně a okolí, ale také například ze Slezska. Velmi cenné jsou například vitráže ze 14. století. Západní křídlo představuje různá lidová řemesla, jsou zde ale také vystaveny některé artefakty, které se původně nacházely v nedalekém křižáckém hradu . Ve druhém patře najdete sbírku moderního umění.


Informace a fakta

GPS: 53.0105, 18.6044
Nadmořská výška: 55 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:47:30

Radnice v Toruni: Recenze

Radnice v Toruni prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Toruň (0.5km)Turzno (14km)Ciechocinek (19km)Chelmża (19km)Czernikowo (23km)Inowroclaw (33km)Chelmno (40km)Świecie (46km)

Webmap: 1 2 3