TIXIK.cz » Národní parky » Přírodní park Březná

Přírodní park Březná - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Přírodní park Březná: Hlídač pokojů
Přírodní park Březná Mapa Mapa hotelů Přírodní park Březná

Přírodní park BřeznáPřírodní park Březná

Související témata

Přírodní park Březná: Fotografie

Doporučené hotely Přírodní park Březná


Zobrazit všechny »


Přírodní park Březná: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Přírodní park Březná Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Přírodní park Březná a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Národní parky, Aktuální čas: 08:41:24, Nadmořská výška: 525m

Přírodní park Březná je chráněné území o rozloze 11 600 ha. Nachází se v Olomouckém kraji, v České republice , na území mikroregionu Zábřežsko . Přírodní park Březná se rozkládá mezi městy Zábřeh na Moravě a Štíty a tvoří jej zejména okolí řek Březná a Moravská Sázava. Přírodní park Březná je ukázkou unikátního propojení přírodních krás s činností člověka v krajině.

Základní fakta

Jako přírodní park bylo toto území vyhlášeno v roce 1997. Přírodní park Březná je jedinečný pro svoje přírodní, geologické, geomorfologické i paleontologické bohatství a je v oblasti jedinečný svým krajinným rázem a fungujícím přirozeným ekosystémem. Přírodní park Březná je tvořený náhorními plošinami, do kterých se řeky Březná, Moravská Sázava a také všechny jejich přítoky hluboce zařezávají a utváří symetrická malebná údolí s velice příkrými svahy. V parku můžete vidět např. až 10 m vysoké mrazové sruby, což jsou stupňovité výchozy, vytvořené mrazovým zvětráváním. Dále tam jsou balvanové proudy a balvanová moře (Pálená hora, Vlčí jámy) . Nádherný pohled na náhorní plošinu a část údolí Březné je poblíž vesnice Jedlí , od Pálené hory směrem na Crhov .

Fauna a flóra

Typická pro Přírodní park Březná je chráněná rostlina bledule jarní. Úchvatný pohled na celé bílé koberce této jarní květiny se nabízí u vesnice Horní Studénky , směrem na město Štíty a v údolí Březné, cestou od Jedlí přes vesnici Drozdovská pila do vesnice Hoštejn . Řeka tam tvoří četné meandry a v břehových porostech na podmáčených nivních loukách se této chráněné květině velice dobře daří. Pro milovníky flóry jsou v parku Březná k vidění společenstva vlkomilných rostlin, do kterých patří například i kosatec žlutý, orobinec širokolistý, skřípina lesní a sítiny. Ve světlých lesích uvidíte na jaře množství bílých sasanek hajních, křivatců žlutých, prvosenek jarních a plicníků lékařských. Na výhřevných suchých slunečných svazích se v létě můžete v parku kochat pohledem na nádherné květnaté louky (např. u vesnice Pivonín ) s rostlinami jako je kopretina bílá, zvonek luční, smolnička obecná , kohoutek lesní, kakost luční a mnoho dalších. Vůně mateřídoušky a trávy tomky vonné vás bude provázet nejen při vaší cestě parkem Březná, ale i dlouho potom ve vašich vzpomínkách. Milovníci fauny se v Přírodní park Březná mohou těšit hlavně na zástupce z rodu ptáků. Mezi vzácnější druhy patří například výr velký, ledňáček obecný, čáp černý, krahujec obecný, krkavec velký, datel obecný, sluka lesní, koroptev polní apod. V lesích a na okrajích lesa můžete spatřit jelena evropského a prase divoké. Okolo řek Březná a Moravská Sázava se nachází cenná společenstva podmáčených luk, luhů, tůní a rybníčků s množstvím rozmanitých druhů obojživelníků i korýšů. Přímo v řekách parku Březná je to pstruh potoční, lipan podhorní, ostroretka a dokonce i rak říční.

Turistické informace

Přírodní park Březná je dostupný po mnoha turistických i cyklistických trasách. Ty z nich, co vedou údolími, jsou jednoduché, nenáročné a vhodné pro všechny jako výlet nebo i nedělní procházka. Cestou vesničkami Drozdov, Jedlí, Horní Studénky, Zborov a v mnoha dalších můžete obdivovat lidovou architekturu domů z první poloviny 19. století. Stejně tak za podívanou stojí v parku Březná i všechny kostely, kapličky a mnoho stále udržovaných křížků u polních cest. Nad vesnicí Hoštejn se zachovaly poslední zbytky středověkého hradu . Hned vedle nich stojí kamenný jehlan, který připomíná dokončení železniční tratě Praha - Olomouc v roce 1948.

Praktické informace

Více informací o možných trasách po parku Březná a mikroregionu Zábřežsko najdete v Informačním centru v Zábřehu, které je otevřeno PO až PÁ od 8.00 do 17.00 a v SO od 9.00 do 13.00.


Informace a fakta

GPS: 49.9329, 16.8314
Nadmořská výška: 525 m
Charakter parku:
Chráněné druhy zvěře:
Chráněné druhy rostlin:
Aktivity:
Jaké přírodní útvary v parku najdeme?:
Domácí zvířata jsou povolena?:
Datum vzniku:
Rizika při návštěvě parku:
Telefon:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:35:37

Přírodní park Březná: Recenze

Přírodní park Březná prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Štíty (6km)Bludov (7km)Zábřeh na Moravě (6km)Šumperk (11km)Vikýřovice (14km)Lanškroun (16km)Velké Losiny (19km)Jablonné nad Orlicí (20km)Sobotín (21km)

Webmap: 1 2 3