TIXIK.cz » Města » Přerov nad Labem

Ubytování Přerov nad Labem

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Přerov nad Labem: Hlídač pokojů
Přerov nad Labem Mapa Mapa hotelů Přerov nad Labem

Přerov nad LabemPřerov nad Labem

Související témata

Přerov nad Labem - satelitní mapa, Přerov nad Labem - počasí, Přerov nad Labem: Fotografie

Doporučené hotely Přerov nad Labem


Zobrazit všechny »


Přerov nad Labem: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Přerov nad Labem Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely ve městě, Penziony, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Přerov nad Labem a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 22:12:54, WWW stránky:

Přerov nad Labem je malebné městečko v Polabí v České republice . Leží asi 40 km východně od Prahy a asi 20 km od města Nymburk . Přerov nad Labem má asi 1000 obyvatel.

Historie

První písemná známka o obci pochází z 10. století. Dnešní obec Přerov nad Labem patřila až do počátku 15. století benediktýnskému klášteru v Praze na Břevnově. Klášter ale většinou Přerov nad Labem dále pronajímal. Úkolem správců bylo udržovat brod přes Labe a cestu skrz bažiny na zemské stezce od Prahy na Lysou. Koncem 14. stol. zde na místě původní gotické vodní tvrze vyrostl Zámek Přerov, který se stal správním sídlem panství.

Městečko Přerov nad Labem

Počátkem 15. stol. se majitelem obce Přerov nad Labem stal císař Zikmund, který jej zastavil Jindřichovi ze Stráže. Manželem jeho vnučky byl nejvyšší kancléř Království českého Jan ze Šelmberka. Ten požádal krále Vladislava II o povýšení obce Přerov nad Labem na městečko. Tím se Přerov nad Labem stal v roce 1499. Poté se v držení městečka Přerov nad Labem vystřídali Spojené obce pražské a císař Ferdinand I. Císař r. 1560 za hejtmana v Přerově jmenoval Jana staršího Robmhápa ze Suché. Pod jeho správou proběhla renesanční přestavba zámku a také rekonstrukce pivovaru, mlýna, vinice, chmelnice, rybníků a dalších.

Třicetiletá válka

Prosperitu městečka Přerov nad Labem výrazně narušila třicetiletá válka. Během ní byl Přerov nad Labem vypálen a došlo i k poškození zámku. Zámek Přerov byl částečně opraven až v roce 1671. Přesto však upadl jeho význam a stal se z něj lovecký zámeček. Obnova přerovských polností a lesů byla úspěšnější. Brzy se přerovské lesy staly oblíbeným místem císařských lovů a honů. Přerov nad Labem díky nim navštívili např. Leopold I. či Karel VI.

Vznik skanzenu

V druhé polovině 19. stol. získal Přerov nad Labem toskánský vévoda Leopold II. a po něm jeho syn Ludvík Salvátor Toskánský. Ten se zasloužil o obnovu přerovského zámku a byl i zakladatelem dnešního Skanzenu lidové architektury v Přerově nad Labem . Po smrti Ludvíka koupil Přerov nad Labem císař František Josef I. Dalším majitelem byl poslední rakousko-uherský císař Karel I. Po roce 1918 se Přerov nad Labem stal samostatnou obcí a zámek zkonfiskoval československý stát.

Současnost

V současnosti je Přerov nad Labem členem sdružení obcí Mikroregion Polabí. K zajímavým místům v samotném Přerově patří již zmiňovaný Zámek Přerov, Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem , kostel sv. Vojtěcha či Muzeum Moto-Velo. V blízkém okolí pak turisty láká Přerovská hůra, Přerovská obora, čtyři památné lípy Na Vrších, studánka s kapličkou sv. Vojtěcha a další. Přerov nad Labem je obklopen krásnou bohatou přírodou úrodného Polabí a stále vzácnějších lužních lesů.

Turistické trasy

Okolím vede několik turistických stezek a cyklostezka 0019. V zimě si okolí Přerova nad Labem oblíbili rekreační běžkaři. Z turistických tras za zmínku jistě stojí zelená trasa. Ta jedním směrem (na Nymburk ) míří k přírodní rezervaci Vrť, druhým pak k unikátní Budečské hrázi. Přes most v Lysé nad Labem se po červené můžete dostat do další významné přírodní rezervace Hrbáčkovy tůně. Přerov nad Labem je místem, kde ve skutečnosti proběhla slavná scéna lovu na divočáka. Ta scéna, kterou později tak poutavě vylíčil Bohumil Hrabal v díle Slavnosti sněženek. Blízko obce Přerov nad Labem leží i Hrabalovo oblíbené Kersko.

Doprava

Nejbližší letiště Přerova nad Labem je v Prahy Praze . Dostanete se sem autobusem, a to přímo ze stanice Praha - Černý most. Přerov nad Labem leží nedaleko dálnice D 11 (E 67) , mezi výjezdy 8 a 25.


Informace a fakta

GPS: 50.1603, 14.825
Nadmořská výška: 180 m
Vzdálenost do hlavního města: Praha, 28 km
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:02:29

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.prerovnl.cz/index.php?id=uvod&lang=en

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: nedaleko hlavního města, blízko k dálnici, rovinaté okolí, blízko do větších měst, sauna, lesy

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Přerov nad Labem: Recenze

Přerov nad Labem prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Mochov (3.1km)Čelákovice (6km)Nové Jirny (10km)Sadská (11km)Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (12km)Zeleneč (12km)Šestajovice (12km)Nymburk (16km)Škvorec (14km)

Webmap: 1 2 3