První písemná známka o obci pochází z 10. století. Dnešní obec Přerov nad Labem patřila až do počátku 15. století benediktýnskému klášteru v Praze na Břevnově. Klášter ale většinou Přerov nad Labem dále pronajímal. Úkolem správců bylo udržovat brod přes Labe a cestu skrz bažiny na zemské stezce od Prahy na Lysou. Koncem 14. stol. zde na místě původní gotické vodní tvrze vyrostl Zámek Přerov, který se stal správním sídlem panství.
Počátkem 15. stol. se majitelem obce Přerov nad Labem stal císař Zikmund, který jej zastavil Jindřichovi ze Stráže. Manželem jeho vnučky byl nejvyšší kancléř Království českého Jan ze Šelmberka. Ten požádal krále Vladislava II o povýšení obce Přerov nad Labem na městečko. Tím se Přerov nad Labem stal v roce 1499. Poté se v držení městečka Přerov nad Labem vystřídali Spojené obce pražské a císař Ferdinand I. Císař r. 1560 za hejtmana v Přerově jmenoval Jana staršího Robmhápa ze Suché. Pod jeho správou proběhla renesanční přestavba zámku a také rekonstrukce pivovaru, mlýna, vinice, chmelnice, rybníků a dalších.
Prosperitu městečka Přerov nad Labem výrazně narušila třicetiletá válka. Během ní byl Přerov nad Labem vypálen a došlo i k poškození zámku. Zámek Přerov byl částečně opraven až v roce 1671. Přesto však upadl jeho význam a stal se z něj lovecký zámeček. Obnova přerovských polností a lesů byla úspěšnější. Brzy se přerovské lesy staly oblíbeným místem císařských lovů a honů. Přerov nad Labem díky nim navštívili např. Leopold I. či Karel VI.
V druhé polovině 19. stol. získal Přerov nad Labem toskánský vévoda Leopold II. a po něm jeho syn Ludvík Salvátor Toskánský. Ten se zasloužil o obnovu přerovského zámku a byl i zakladatelem dnešního Skanzenu lidové architektury v Přerově nad Labem . Po smrti Ludvíka koupil Přerov nad Labem císař František Josef I. Dalším majitelem byl poslední rakousko-uherský císař Karel I. Po roce 1918 se Přerov nad Labem stal samostatnou obcí a zámek zkonfiskoval československý stát.
V současnosti je Přerov nad Labem členem sdružení obcí Mikroregion Polabí. K zajímavým místům v samotném Přerově patří již zmiňovaný Zámek Přerov, Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem , kostel sv. Vojtěcha či Muzeum Moto-Velo. V blízkém okolí pak turisty láká Přerovská hůra, Přerovská obora, čtyři památné lípy Na Vrších, studánka s kapličkou sv. Vojtěcha a další. Přerov nad Labem je obklopen krásnou bohatou přírodou úrodného Polabí a stále vzácnějších lužních lesů.
Okolím vede několik turistických stezek a cyklostezka 0019. V zimě si okolí Přerova nad Labem oblíbili rekreační běžkaři. Z turistických tras za zmínku jistě stojí zelená trasa. Ta jedním směrem (na Nymburk ) míří k přírodní rezervaci Vrť, druhým pak k unikátní Budečské hrázi. Přes most v Lysé nad Labem se po červené můžete dostat do další významné přírodní rezervace Hrbáčkovy tůně. Přerov nad Labem je místem, kde ve skutečnosti proběhla slavná scéna lovu na divočáka. Ta scéna, kterou později tak poutavě vylíčil Bohumil Hrabal v díle Slavnosti sněženek. Blízko obce Přerov nad Labem leží i Hrabalovo oblíbené Kersko.
Nejbližší letiště Přerova nad Labem je v Prahy Praze . Dostanete se sem autobusem, a to přímo ze stanice Praha - Černý most. Přerov nad Labem leží nedaleko dálnice D 11 (E 67) , mezi výjezdy 8 a 25.
Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : http://www.prerovnl.cz/index.php?id=uvod&lang=en
Přerov nad Labem prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!