TIXIK.cz » Žďár nad Sázavou » Poutní kostel na Zelené hoře

Poutní kostel na Zelené hoře - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Poutní kostel na Zelené hoře: Hlídač pokojů
Poutní kostel na Zelené hoře Mapa Mapa hotelů Poutní kostel na Zelené hoře

Poutní kostel na Zelené hořePoutní kostel na Zelené hoře

Související témata

Poutní kostel na Zelené hoře: Fotografie

Doporučené hotely Poutní kostel na Zelené hoře


Zobrazit všechny »


Poutní kostel na Zelené hoře: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Poutní kostel na Zelené hoře Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Poutní kostel na Zelené hoře a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Kostely, Aktuální čas: 23:14:42, Nadmořská výška: 582m, Adresa: Vejmluvova 53, 591 02 Žďár nad Sázavou, Česká republika

Poutní kostel na Zelené hoře se nachází na okraji města Žďár nad Sázavou. Jedná se o významnou barokní stavbu. Poutní kostel na Zelené hoře postavil barokní stavitel Jan Santini jako své vrcholné dílo. V roce 1994 byl kostel zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Poutní kostel na Zelené hoře byl postaven v letech 1719 až 1722 ve stylu barokní gotiky. Stojí na vršku zvaném Zelená hora. Tvoří dominantu zdejšího kraje a je viditelný z dalekého okolí. Půdorys kostela vychází z kruhu, který se několikrát opakuje a z čísla pět. Číslo pět je odkazem na pět hvězd Jana Nepomuckého. Po obvodu kostela se střídá pět hrotovitých kaplí s trojúhelníkovým půdorysem a pět kaplí oválných. Ve vnitřním prostoru kostela jsou obvodové kaple spojeny se středovým válcovým prostorem lomenými oblouky. Střed kostela je zaklenut kopulí s lunetami. V kostele je uložena relikvie jazyka sv. Jana Nepomuckého. Kolem kostela je vystavěn prstenec ambitů, ve kterém je včleněno pět pětiúhlých kaplí a pět bran. Koncem 18. století Poutní kostel na Zelené hoře vyhořel, ale naštěstí byl opraven.
Datum poslední aktualizace: 2012-10-11 09:38:58

Poutní kostel na Zelené hoře: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 60Recenze: 32012-02-19 16:15:52
Toto dílo je vrcholem české barokní gotiky. Ve stavbě se opakuje několika násobná sybolika čísel a tvarosloví. Deseticípé ambity jsou odvozeny od půdorysu Studniční kaple. Tato památka byla zařazena do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je zde kouzelný výhled na celé město Žďár nad Sázavou a jeho okolí.
 2012-02-18 16:47:11
Tento kostel je vrcholné dílo české barokní gotiky.Ve stavbě se opakuje symbolika čísel a tvarosloví.Deseticípé ambity jsou odvozeny od půdorysu Studniční kaple, která se nachází v prostorách zámku. V roce 1994 zařazena do seznamu UNESCO.
V součastnosti se opravuje střecha. Nádherný výhled do okolní krajiny.

Města a obce v okolí

Žďár nad Sázavou (2km)Tři Studně (8km)Nové Veselí (7km)Karlov (8km)Nové Město na Moravě (10km)Kuklík (14km)Sněžné (15km)Milovy (15km)Svratka (16km)

Webmap: 1 2 3