TIXIK.cz » Olomouc » Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku

Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku: Hlídač pokojů
Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku Mapa Mapa hotelů Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku

Související témata

Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku: Fotografie

Doporučené hotely Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku


Zobrazit všechny »Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Katedrály, Aktuální čas: 02:21:28, Nadmořská výška: 383m, Adresa: náměstí Sadové 1/1, 779 00 Olomouc, Česká republika, WWW stránky:

Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku je významný poutní barokní kostel v České republice . Nachází se na Moravě, u Olomouce , na Svatém Kopečku, v areálu premonstrátského kláštera.

Historie

Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku byla vystaveně v letech 1669 - 1679. Architektem stavby byl Giovanni Pietro Tencalla. V místech poutního chrámu však stála malá kaple již v první polovině 17. století. Malou kapli zde nechal v letech 1629 - 1632 postavit bohatý měšťan Jan Andrýsek. V letech 1714 - 1721 byla Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku doplněna o dvě boční křídla a ambit s kaplí Panny Marie podle návrhu Domenica Martinelliho. Výzdoba interiéru chrámu, kterou navrhl Baltazar Fontana, pochází z roku 1718. V květnu roku 1995 pak baziliku navštívil papež Jan Pavel II. Tou dobou byla Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku prohlášena za baziliku minor.

Interiér

V současnosti je Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku zdařilou ukázkou barokní architektury. Bazilika se také může chlubit krásným interiérem. Vstup do chrámu překvapí prostorností, světlostí a bohatou výtvarnou výzdobou. Klenba v presbytáři je zdobena bohatou štukovou výzdobou. Hlavní kupole je položena na čtyřech pilířových svazcích, v jejichž nikách jsou postavy evangelistů. Hlavní oltář je pak dílem Baldassaro Fontana a obrazy Navštívení Panny Marie, který je do něho vsazen je od Jana Spillenberga. Největšími kaplemi baziliky jsou kaple sv. Jáchyma a sv. Josefa. Další kaple směrem k vchodu chrámu jsou pak nižší a jsou vzájemně průchozí.


Informace a fakta

GPS: 49.6293, 17.3382
Nadmořská výška: 383 m
Odvoz z letiště:
Nadmořská výška:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:45:03

Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku: Recenze

Poutní bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Olomouc (7km)Tršice (12km)Slatinice (19km)Lipník nad Bečvou (22km)Uničov (22km)Kostelec na Hané (24km)Přerov (21km)Prostějov (24km)Hranice (30km)

Webmap: 1 2 3