TIXIK.cz » Irsko » Clare » Poulnabrone Dolmen

Poulnabrone Dolmen, Irsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Poulnabrone Dolmen: Hlídač pokojů
Poulnabrone Dolmen Mapa Mapa hotelů Poulnabrone Dolmen

Související témata

Poulnabrone Dolmen: Fotografie

Doporučené hotely Poulnabrone Dolmen


Zobrazit všechny »Poulnabrone Dolmen: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Poulnabrone Dolmen Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Poulnabrone Dolmen a doprava
Caherconnell1km
Burren10km
Hrad O'Brien's25km


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 07:01:30

Poulnabrone Dolmen, jeden ze symbolů smaragdového ostrova, je pravděpodobně nejfotografovanější megalitickou památkou v celém Irsku . Tato "jáma zármutku" se nachází na západě země, v hrabství Clare, v oblasti Burren .

Základní fakta

Poulnabrone Dolmen je portálový dolmen, jehož základ tvoří obrovský kamenný balvan o váze 5 t, který je podepřen na dvou stranách vztyčenými kameny. Celá formace tvoří 9 m hlubokou pohřební komoru, jejíž vchod je obrácen k východu. Budí tedy dojem, že byla používána i jako starokeltský obětní kámen. Toto záhadné místo je nejpůsobivější za soumraku, kdy zapadající slunce nasvěcuje okolní pole jasně fialovou barvou. Archeologické výzkumy v roce 1985 ukázaly, že zde bylo pohřbeno 16-22 dospělých a 6 dětí, včetně osobních věcí zemřelých, neboť tehdy se věřilo, že je zemřelí potřebují na své cestě na onen svět. Našly se tu např. kostěné přívěsky, keramické výrobky, krystaly křemene, zbraně, a také kamenné sekery. O oblíbených irských sekyrách psal Gerald z Walesu ve 12. století: „Je to starý a špatný zvyk, že stále nosí v ruce jako hůl sekyru, aby mohli bez obtíží provést, co zlého jim přijde na mysl. Kamkoli se hnou, nikdy bez ní. Je stále po ruce, ba přímo v ruce, vždycky v pohotovosti, co stačí pro smrt."

Tajemné hrobky

Pokud jde o přírodní podmínky, vegetace v oblasti Burren je velmi chudá a není tam ani dost půdy. V hrobce Poulnabrone je zeminy jen asi 25 cm a pod touto vrstvou je jen skála. Způsob pohřbívání dodnes není jasný. Těla totiž byla pohřbívána bez masa a kosti byly oddělené od sebe. Nikdo neví, jakým způsobem tehdy probíhalo oddělení masa od kostí. Kdyby bylo maso posmrtně oddělováno řezáním či sekáním, na kostech by byly viditelné stopy poškození nožem nebo sekerou. Kdyby nechávali těla nebožtíků vystavena drobným predátorům, byly by kosti také poškozeny. Nejpravděpodobnější variantou je tedy rituální pohřbívání, kdy byli nebožtíci pohřbeni na nějakém jiném místě, a po čase byly kosti vykopány a pečlivě uloženy do nového hrobu.

Doprava

Poulnabrone Dolmen se nachází u silnice R480, asi 9 km jižně od městečka Ballyvaghan. Vstup je volný. V blízkém okolí se nachází asi sedmdesát dalších hrobů. Možná vás zaujmou i stovky mnohem menších dolmenů v této lokalitě. Jejich stáří je ale často pouhých několik minut. Kameny totiž slouží i pro zábavu turistům.


Informace a fakta

GPS: 53.0487, -9.14
Nadmořská výška: 141 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:41:00

Poulnabrone Dolmen: Recenze

Poulnabrone Dolmen prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Ballyvaughan (7km)Lisdoonvarna (10km)Doolin (16km)Ennistymon (16km)Lahinch (19km)Gort (22km)Liscannor (20km)Ennis (25km)Galway (26km)

Webmap: 1 2 3