TIXIK.cz » Ukrajina » Odessa » Odeska » Oděsa » Potěmkinovy schody

Potěmkinovy schody - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Potěmkinovy schody: Hlídač pokojů
Potěmkinovy schody Mapa Mapa hotelů Potěmkinovy schody

Potěmkinovy schodyPotěmkinovy schody

Související témata

Potěmkinovy schody: Fotografie

Doporučené hotely Potěmkinovy schody


Zobrazit všechny »


Potěmkinovy schody: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Potěmkinovy schody Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Potěmkinovy schody a doprava, Bankomaty, Nejbližší zastávka MHD


Turistické informace a hodnocení destinace

Aktuální čas: 01:17:48

Potěmkinovy schody je název pro masivní kamenné schodiště v severní části ukrajinského města Oděsy . Schodiště tvoří 192 schodů a vede z Přímořského bulváru až k molu. Původně na tomto místě byly jen obyčejné schody a nepříliš pohodlné pěšinky vyšlapané směrem do přístavu. Plán nových kamenných schodů vytvořil v roce 1825 F. Boffo a jejich vybudování trvalo čtyři roky (1837-41) . V horní části schodů uvidíte sochu vévody de Richelieu, který vedl Rusy v boji proti Turkům. Schodů bylo kdysi 200 a dosahovaly až k moři. Časem ale postupně celý jeden úsek zmizel pod umělým náspem při rozšiřování přístavu. Zpočátku byly schody zhotoveny z šedozeleného pískovce, který byl dovezen z Terstu . Pískovec však zvětral a v roce 1933 byl vyměněn za šedorůžovou žulu. Potěmkinovy schody opticky klamou. Při pohledu zdola se zdají delší, než ve skutečnosti jsou, protože se odzdola směrem nahoru zužují. Dolní schod měří 21,6 m, zatímco horní schod měří pouhých 12,5 m.

Film Křižník Potěmkin

Potěmkinovy schody jsou známé především z filmu Sergeje Eisensteina Křižník Potěmkin, který vypráví příběh z období první ruské revoluce. Císařští námořníci se vzbouří, avšak jejich vůdce je v bitvě zastřelen. Vzbouřenci odplouvají s lodí do Oděsy, kde probíhají rozsáhlé dělnické stávky. Zde je jeho tělo položeno na oděské schodiště a lidé sem přicházejí vyjádřit svou podporu námořnické vzpouře. Podle filmu jsou tito lidé postříleni carskými vojáky právě na tomto místě. Ve skutečnosti ale povstání bylo potlačeno v okolních ulicích.


Informace a fakta

GPS: 46.4887, 30.7421
Nadmořská výška: 15 m
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:38:45

Potěmkinovy schody: Recenze

Potěmkinovy schody prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Oděsa (2.6km)

Webmap: 1 2 3