TIXIK.cz » Ukrajina » Oděsa » Pomník vévody de Richelieu

Pomník vévody de Richelieu - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Pomník vévody de Richelieu: Hlídač pokojů
Pomník vévody de Richelieu Mapa Mapa hotelů Pomník vévody de Richelieu

Pomník vévody de RichelieuPomník vévody de Richelieu

Související témata

Pomník vévody de Richelieu: Fotografie

Doporučené hotely Pomník vévody de Richelieu


Zobrazit všechny »


Pomník vévody de Richelieu: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Pomník vévody de Richelieu Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Pomník vévody de Richelieu a doprava, Bankomaty, Nejbližší zastávka MHD
Potěmkinovy schody0.1km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Památníky, Aktuální čas: 15:52:41

Pomník vévody de Richelieu je bronzová socha vévody, oděná v římskou tógu, se třemi mosaznými basreliéfy symbolizující úrodu, právo a obchod. Nachází se ve střední části Přímořského bulváru v jihovýchodní části Oděsy. Bronzový vévoda se tyčí nad Potěmkinovými schody, které vedou od přístavu a jako přívětivý hostitel vítá připlouvající návštěvníky. Pomník byl vytvořen v roce 1826 ruským sochařem Ivanem Martosem a odhalen 22. dubna 1828. Obyvatelé Oděsy ho nechali zhotovit, aby uctili památku svého gubernátora, který pro město mnohé vykonal. Pomník vévody de Richelieu je po celé generace láskyplně nazýván Pomník vévody.

Armand Emmanuel de Richelieu

Armand Emmanuel de Richelieu se narodil roku 1766. V době Velké francouzské revoluce emigroval do Ruska, kde mu později car nabídl několik významných pozic. Vévoda se rozhodl stát prvním oděským starostou, přestože městu bylo již 8 let. V březnu roku 1803 přijel vévoda do Oděsy, která měla pouze 9 tisíc obyvatel. Za 11 let jeho vlády se město změnilo k nepoznání. Nejprve se snažil rychle rozšířit obchodní činnost přístavu. Mezi jeho další aktivity patřila nejen podpora prodeje, ale i růst počtu obyvatel, zlepšení zemědělství, průmyslu, vzdělání, rozvoj vědy a kultury. Již v roce 1804 získal právo otevřít v Oděse gymnázium a obchodní akademii a řadu pensionů. Roku 1809 bylo dokončeno divadlo a roku 1817 otevřeno lyceum. Ve volném čase se vévoda procházel po městě a přístavu, dělal inspekční kontroly a mimo jiné znal i všechny obchodníky ve městě. Po porážce Napoleona roku 1814, vyslyšel četné prosby Ludvíka XVIII. i cara Alexandra I. a vrátil se do Paříže, kde se stal ministrem zahraničních věcí a předsedou vlády Francie. V lednu roku 1822 odešel z veřejné služby a toužil se v létě vrátit zpátky do Oděsy, kde prožil svá nejlepší léta. Toho se již nedožil, neboť 16. května 1822 zemřel.


Informace a fakta

GPS: 46.4882, 30.7411
Nadmořská výška: 31 m
Telefon:
Youtube:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:39:02

Pomník vévody de Richelieu: Recenze

Pomník vévody de Richelieu prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Oděsa (2.5km)