TIXIK.cz » Česká republika » Liberecký kraj » Českolipsko » Pekelné doly

Pekelné doly, Česká republika - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Pekelné doly: Hlídač pokojů
Pekelné doly Mapa Mapa hotelů Pekelné doly

Pekelné dolyPekelné doly

Související témata

Pekelné doly: Fotografie

Doporučené hotely Pekelné doly


Zobrazit všechny »


Pekelné doly: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Pekelné doly Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Pekelné doly a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Ajeto Sklářská krčma1km
Boží hrob u Velenic2km
Ortel3km
Průrva Ploučnice9km
Milštejn10km
Bod Trojzemí20km
Konojedské bochníky23km
Johanitská komenda26km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Jeskyně, Aktuální čas: 08:46:27, Adresa: Lindava 315, Cvikov, Česká republika, Telefon: +420 604 993 267, WWW stránky:

Pekelné doly jsou rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Nachází se v České republice , mezi vesnicemi Velenice a Svitava, v podhůří Lužických hor.

Písek pro továrnu na zrcadla

Pekelné doly vznikly v blízkosti továrny na výrobu zrcadel. Kvalita místního písku odpovídala potřebám provozu. Těžbou písku postupně vznikly rozsáhlé podzemní prostory.

Letecká továrna Nautilus

V období druhé světové války obsadili podzemní prostory nacisté. Umístili zde továrnu Nautilus, která vyráběla rychlopalné letecké kanóny MK 108. Provoz německého koncernu WFG sem nacisté přesunuli roku 1944 z polského Kalische z obavy před postupem Rudé armády. Palubními děly byly vybaveny proudové stíhačky Messerschmitt Me 262, jejichž letka byla umístěna na nedalekém (dnes již bývalém) vojenském letišti Hradčany nedaleko města Mimoň .

Poválečné využití podzemí

V 70 a 80. letech 20. století sloužili Pekelné doly jako sklad ovoce a zeleniny. Poté byly volně přístupné. Dnes je zde motorkářská restaurace. Objekt původní továrny na zrcadla stojí přímo proti nájezdu do Pekelných dolů. Po válce byl využit při zemědělské produkci jako ovčín a později se zde chovaly krůty a brojleři. Dnes je zde malá sklářská dílnička a galerie.

Medvědí camp

Pekelné doly ale nejsou jediné podzemní prostory v této lokalitě. Jsou největší, nejznámější ale i nejmladší. V údolí říčky Svitávky se nacházejí další tři podzemní komplexy. Nejstarší z nich se nachází pod skálou, na které jsou pozůstatky původního středověkého hrádku Výrov. Jedná se o menší prostor, který sloužil zřejmě pro ustájení koní. V současnosti se zde nachází trampská osada (Medvědí camp ) .

Pusté kostely

Druhý systém chodeb se nachází u silnice v zatáčce za potokem. Je známý jako Pusté kostely. V období náboženských konfliktů v 17. století se zde ukrývali uprchlíci, prchající do emigrace. K přežití a odpočinku využívali zřejmě i převisy známé jako Medvědí camp, nebo vedlejší převis známý jako Ruský camp.

Podzemní náhon

Poslední systém chodeb souvisí s provozem továrny na zrcadla. Je vzdálený asi 300 metrů od Pekelných dolů. Sloužil jako podzemní náhon vody potřebné pro výrobnu zrcadel. Chodby jsou dlouhé cca 400 metrů a mají několik východů. Část náhonu vedla po povrchu až ke starému splavu. Právě zde je zbytek podzemní části náhonu dlouhý asi 15 metrů. Vede až k říčce Svitávce, která zde teče asi 20 metrů pod zemí.

Pohádkové podzemí

V údolí a podzemních prostorech se natáčela celá řada českých pohádek. Nejznámější z nich je pohádka S čerty nejsou žerty. Patří k nejoblíbenějším českým pohádkám se skvělým hereckým obsazením. V pohádce jsou podzemní prostory zobrazeny (jak jinak) jako peklo.


Informace a fakta

GPS: 50.7267, 14.647
Nadmořská výška: 298 m
Telefon:
Typ podzemních prostor:
Zajímavosti:
Délka podzemních chodeb (km):
Délka zpřístupněné části jeskyně (km):
Hloubka jeskyně (m):
Je jeskyně veřejně přístupná?:
Kdy byla jeskyně objevena? (rok):
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:13:44

Pekelné doly: Recenze

Pekelné doly prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Nový Bor (7km)Česká Lípa (9km)Jablonné v Podještědí (9km)Stráž pod Ralskem (11km)Kamenický Šenov (13km)Kytlice (12km)Rynoltice (14km)Žandov (18km)Česká Kamenice (18km)

Webmap: 1 2 3