TIXIK.cz » Hrady a zámky » Slovensko » Žilinský kraj » Okres Dolný Kubín » Oravský hrad

Oravský hrad, Slovensko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Oravský hrad: Hlídač pokojů
Oravský hrad Mapa Mapa hotelů Oravský hrad

Oravský hradOravský hrad

Související témata

Oravský hrad: Fotografie

Doporučené hotely Oravský hrad


Zobrazit všechny »


Oravský hrad: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Oravský hrad Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Oravský hrad a doprava, Bankomaty, Nejbližší zastávka MHD
Liptovský hradHrady a zámky14km
Hrad LikavaHrady a zámky18km
Starý hradHrady a zámky35km
Hrad StrečnoHrady a zámky37km
Hrad SklabiňaHrady a zámky34km
Hrad Liptovský hrádokHrady a zámky36km
Zámek KuneradHrady a zámky49km
Hrad BlatnicaHrady a zámky46km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 10:14:15, Nadmořská výška: 535m, Adresa: 59, 02741 Oravský Podzámok, Slovensko, Oravský Podzámok, 02741, Telefon: +421 43/581 61 14, WWW stránky: ,

Oravský hrad (Oravský zámek) patří k národním kulturním památkám Slovenska . Tyčí se na vápencové skále (112 m) nad řekou Oravou nad obcí Oravský Podzámok . Je jedním z nejmalebnějších hradů na Slovensku.

Vznik hradu

Kamenný Oravský hrad vznikl ve 13. století jako královský hrad. Později se stal župním oravským hradem. Na jeho místě však stálo již velkomoravské sídliště s hrádkem z 9. století. První písemné zmínky o hradu pocházejí z roku 1267, kdy ho král Belo IV. převzal od Mika Balaša. V roce 1298 patřil Matúšovi Čákovi Trenčianskému. Po jeho smrti připadl Oravský hrad a celá Orava do rukou mocného magistra Donča. V roce 1333 získal hrad Karol Robert.

Husitské války

Během husitských válek nejprve bránil hrad Ctibor ze Stiboríc a po něm Mikuláš Balický. Od roku 1441 byl kastelánem hradu Peter Komorovský, který ho nejen ubránil, ale díky své šikovnosti se stal županem Oravy. Oravský hrad nechal opravit a opevnit. Později se přidal na stranu povstalců.

Přestavby

Když bylo povstání poraženo, získal hrad Matyáš Korvín. Oravský hrad byl opraven a náležitě přestavěn. Županem Oravy a později i majitelem se stal Imrich Zápoľský. Jeho rod se zapletl do sporu s králem, a ten poslal na Oravu svá vojska, která Oravský hrad získala. Král poté daroval hrad Jánovi z Dubovca. Ten začal s rozsáhlou úpravou. Po jeho smrti dostal hrad dědic Sedlnický, ten však musel Oravský hrad odevzat Františkovi Thurzovi. Thurzovci se přičinili o dnešní vzhled hradu.

Poškození a rekonstrukce

Během špatné hospodářské situace v 17. a 18. století byl hrad několikrát napaden povstalci a poničen. V roce 1709 byl značně poškozen během Rákociho povstání. V roce 1800 pak vyhořel. Majitelé provedli jen nutné konzervační práce, které Oravský hrad zachránily před úplným zničením. Další významná úprava hradu se uskutečnila v letech 1953–1968. Drobné úpravy probíhají dodnes.

Muzejní expozice

Dnes je Oravský hrad sídlem Oravského muzea. Z nejvyšší části hradu – citadely (má 880 schodů) - budete mít jedinečný výhled na údolí Oravy.


Informace a fakta

GPS: 49.2619, 19.3587
Nadmořská výška: 535 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 9:20:08

Oravský hrad: Recenze

Oravský hrad prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Dolný Kubín (7km)Nižná (13km)Zázrivá (15km)Párnica (14km)Zuberec (19km)Lúčky (15km)Oravská Lesná (17km)Liptovská Sielnica (17km)Námestovo (19km)

Webmap: 1 2 3