TIXIK.cz » Regiony » Olomoucko

Olomoucko - ubytování, cestovní průvodce, satelitní mapa (okres Olomouc)

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Olomoucko: Hlídač pokojů
Olomoucko Mapa Mapa hotelů Olomoucko

OlomouckoOlomoucko

Související témata

Olomoucko: Fotografie

Doporučené hotely Olomoucko


Zobrazit všechny »


Olomoucko: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Olomoucko Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Olomoucko a doprava, Bankomaty, Parkování, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Regiony, Aktuální čas: 20:01:56

Olomoucko leží v úrodném údolí řeky Moravy v oblasti známé jako Haná. Na severu okresu se postupně zvedá kopcovitá oblast Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů, na západě potom pahorkatina Drahanské vrchoviny. Jedná se o bohatou zemědělskou oblast s menšími vesničekami, statky, úrodnými polemi, zámečky, hrady a živými vesnickými tradicemi. Mezi Olomoucí a Mohelnicí se nachází CHKO Litovelské Pomoraví. Centrem oblasti je město Olomouc, metropole střední Moravy, historicky významné město zapsané na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Olomouc - perla na zelené podušce

Osídelní tohoto území se váže již k prehistorickým dobám, ale novodobé dějiny Olomouce se začínají psát v období kolem roku 1017. V této době dochází k připojení Moravy k českému přemyslovskému státu a následně je zde knížetem Břetislavem vybudován hrad. Město bývá pro svou krásu a kulturní a památkové bohatství označováno jako „perla na zelené podušce“. Je po Praze druhou nejstarší památkovou rezervací v České republice. Z nejvýznamnějších památek a zajímavostí uveďme nejprve Sloup Nejsvětější Trojice, který byl v roce 2001 zařazen do seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Významnou dominantou okolí a poutním místem je Bazilika minor Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku. Na Svatém kopečku nalezneme i rozhlednu a ZOO. Další významnou památkou je Arcibiskupský palác, který připomíná dlouhou a významnou historii Olomouce jako biskupského sídla. Skvosty architektury zde reprezentují například budovy Moravského divadla, Muzeuum umění či Přemyslovský palác. Shlédnout zde můžeme i fragmenty středověkého opevnění. Úplný výčet zajímavostí není na této stránce zdaleka možný.

Města a zajímavosti Olomoucka

Dalšími centry oblasti jsou města Šternberk se svým hradem v němž je muzeum hodin, Chrámem Zvěstování páně a galeriemi, dále Litovel, Uničov - jedno z původních sedmi moravských královských měst, nebo nejmladší město okresu Velká Bystřice. V Náměšti na Hané je známý zámek s unikátním parkem a sbírkou slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Dalším skvostem je překrásný hrad Bouzov, významný poutní kostel v Dubu nad Moravou, nádherné Javoříčské jeskyně a Mladečské jeskyně. V Javoříčku stojí pomník událostem z 5. května 1945, kdy bylo Javoříčko na sklonku druhé světové války srovnáno se zemí komandem SS za údajné pomáhání partyzánům. Chcete-li si užít chvilku klidu v pěkném přírodním prostředí, můžete navštívit Arboretum u zámku v Bílé Lhotě. S historií zemědělství a lidové architektury na Hané se můžete seznámit v Hanáckém skanzenu v Příkazích. Na Olomoucku se nacházejí radioaktivní lázně Slatinice, známé již od 16.století.

Informace a fakta

GPS: 49.6556, 17.2622
Nadmořská výška: 216 m
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Geopark:
Průměrná roční teplota:
Datum poslední aktualizace: 2012-06-28 11:35:42

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem.

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Vhodné pro: cyklovýlety, lázeňství, kasína, lyžování, shopping, jízda na koni, golf, lázeňství, plavby
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Zajímavosti: hory, jezera

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Olomoucko: Recenze

Olomoucko prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Olomouc (7km)Slatinice (16km)Uničov (16km)Tršice (17km)Kostelec na Hané (21km)Loštice (26km)Bouzov (27km)Prostějov (23km)Lipník nad Bečvou (28km)Mohelnice (28km)Přerov (26km)Plumlov (28km)Rýmařov (31km)Zábřeh na Moravě (38km)Kojetín (34km)Bystřice pod Hostýnem (41km)Bludov (40km)Šumperk (40km)Vikýřovice (40km)Bruntál (40km)Zlobice (40km)Holešov (43km)Malá Morávka (40km)Kroměříž (41km)Sobotín (42km)Rusava (46km)Podomí (46km)

Webmap: 1 2 3