TIXIK.cz » Ukrajina » Odessa » Odeska » Oděsa » Oděské národní akademické divadlo opery a baletu

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu: Hlídač pokojů
Oděské národní akademické divadlo opery a baletu Mapa Mapa hotelů Oděské národní akademické divadlo opery a baletu

Oděské národní akademické divadlo opery a baletuOděské národní akademické divadlo opery a baletu

Související témata

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu: Fotografie

Doporučené hotely Oděské národní akademické divadlo opery a baletu


Zobrazit všechny »


Oděské národní akademické divadlo opery a baletu: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Oděské národní akademické divadlo opery a baletu Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Oděské národní akademické divadlo opery a baletu a doprava, Bankomaty, Nejbližší zastávka MHD
Potěmkinovy schody0.4km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Divadla, Aktuální čas: 11:42:41, Adresa: Chaikovs'koho Ln, 1, Odesa, Odes'ka oblast, Ukrajina, WWW stránky:

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu sídlí na Ukrajině . Je považováno za nejkrásnější operu na světě a oděská baletní společnost slaví svými nekonvenčními představeními úspěchy po celé zeměkouli. Dům opery a baletu se nachází mezi ulicemi Lanžerovská a Čajkovského v severní části města Oděsy , poblíž Archeologického muzea.

Symbol města

Budova opery se stala jedním ze symbolů města. Byla postavena v roce 1887 rakouskými architekty. Za druhé světové války divadlo značně poškodili němečtí okupanti, kteří odvezli dekorace, divadelní kostýmy i bohatě zásobenou knihovnu. Část majetku byla po válce nalezena a vrácena. V 60. letech byla provedena rekonstrukce budovy a restaurace vnitřního zařízení.

Historie divadelního života v Oděse

Historie divadelního života v Oděse je stejně stará jako samo město. Již s příchodem prvních obyvatel se na trzích hrála představení, přijížděli umělci z Itálie a Francie . První operní představení se uskutečnilo v roce 1803. Jednalo se o ruskou operu Alexandra Ablesimova Mlynář – čaroděj, podvodník a dohazovač. V roce 1810 bylo slavnostně otevřeno první městské divadlo, jehož autorem byl stavitel Thomas de Tomoneu. Na scéně tohoto divadla vystupovali vynikající ruští herci a stálým návštěvníkem byl A. Puškin. Divadlo však v lednu 1873 vyhořelo.

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu - založení divadla

Po vyhoření původního divadla, se okamžitě začala organizovat veřejná sbírka na výstavbu nového. Oděsané se však nespokojili s nejlepším petěrburským architektem, ale dožadovali se nejlepšího světového architekta. Byla tedy vyhlášena mezinárodní soutěž, ale ani jeden ze 40 návrhů nezískal první cenu. Nakonec byl návrh objednán u vídeňských architektů Hermanna Helmera a Ferdinanda Fellnera, kteří postavili 15 divadel v různých evropských městech. V roce 1884 byl slavnostně položen základní kámen a o tři roky později byla stavba dokončena. Oděsané byli šokování cenou – stavba stála 300 tisíc rublů ve zlatě. Ovšem výsledek stál za to, neboť se jedná o divadlo, které je jedinečné a neopakovatelné. Může se také pochlubit fantastickou akustikou, v poslední řadě uslyšíte i ten nejtišší šepot na scéně.

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu - architektura

Budova divadla byla postavena ve vídeňském barokním stylu. Hlavní vchod je zdoben sousošími, vytvořenými na motivy řecké mytologie, jež symbolizují jednotlivé žánry divadelního umění. Najdete zde i vůz tažený čtyřspřežím rozlícených levhartů, nad nimiž se vznáší múza Melpoméne. Sochy u hlavního vchodu jsou kompozicemi na námět her starých řeckých dramatiků. Vlevo je symbol tragédie Hypolit a Fedra a vpravo Aristofanova komedie Ptáci. V hořejších výklencích jsou umístěny busty velikánů ruské literatury a hudby – Gogol, Gribojedov, Puškin a Glinka. Nejkrásnější částí budovy je hlediště, jež bylo postaveno ve stylu francouzského rokoka. Je bohatě zdobeno různými ornamenty, které jsou lehce pozlaceny a spolu s purpurovou barvou sametu na křeslech a lóžích vyvolávají u diváků slavnostní pocit. Strop hlediště je zdoben freskami na náměty Shakespearových her Hamlet, Dvanáctá noc, Zimní pohádka a Sen noci svatojánské. Jejich autorem je vídeňský malíř Löffler. Plocha jeviště je 500m2. Všechna čtyři podlaží v divadle mají foyery, které v půlkruhu obklopují hlediště. Za zmínku také stojí jemně zdobený lustr s 208 žárovkami. Váží však přes 2 tuny, je vysoký 9 m a v průměru měří 4 m.


Informace a fakta

GPS: 46.4855, 30.7411
Nadmořská výška: 47 m
Youtube:
Telefon:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2012 19:38:50

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu: Recenze

Oděské národní akademické divadlo opery a baletu prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Oděsa (2.2km)

Webmap: 1 2 3