TIXIK.cz » Města » Polsko » Dolnoslezsko » Nowa Wieś

Nowa Wieś - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Nowa Wieś: Hlídač pokojů
Nowa Wieś Mapa Mapa hotelů Nowa Wieś

Nowa WieśNowa Wieś

Související témata

Nowa Wieś: Fotografie

Doporučené hotely Nowa Wieś


Zobrazit všechny »


Nowa Wieś: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Nowa Wieś Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Nowa Wieś a doprava
Priessnitzovy léčebné lázněMěsta32km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 22:32:04, Nadmořská výška: 547m, Adresa: 57-522 Nowa Wieś, Polsko

Nowa Wieś je vesnice v provincii Dolní Slezsko, v Kladském kraji, v obci Międzylesie. Nachází se v jihozápadním Polsku , v západní části masivu Snieznika. Leží asi 7,6 km na severovýchod od centra oblasti, města Międzylesie . Nowa Wieś.

Základní informace

Tato nevelká vesnice se možná trochu překvapivě táhne v délce 2,2 km. Jednotlivé domy jsou postaveny podél horského údolí řeky na západním úpatí masivu Nowinka. Obec se skládá z hospodářských a obytných budov a nachází se ve výšce mezi 500 do 610 m nad mořem. Její charakter je výrazně zemědělský, v okolí vesnice jsou pole a horské louky. V jihovýchodních kopcích se pasou horské ovce. V obci se dochovala velká skupina původních domů, a najdete tam skutečné skvosty lidové architektury, např. kostel z 19. století. Ve vsi se nacházejí zříceniny renesanční budovy z roku 1585.

Pohledy do historie

Dříve byla v této oblasti osada. První zápis o této osadě v kronice obce Międzyleskie je z roku 1246. První zmínka o obci Nowa Wieś se objevuje v dokumentu z roku 1358. Po zpustošení za husitských válek v letech 1436-1440 a následné obnově došlo k rozšíření obce. Kromě starých a husity zničených vesnic vznikla nová část, a rozdělení na dvě vesnice, starší a mladší, trvalo pak několik desetiletí. Každá vesnice měla samostatnou církevní jednotku, a to je i důvod, proč byly vybudovány dva dřevěné kostelíky. První kostel, Svaté Barbary, dal vybudovat polovině 14. století místní rolník, jako dárek k sňatku své dcery. Druhý je kostel Svaté Markéty, o němž je zmínka z roku 1486. 16. století byla Nowa Wieś ve vlastnictví rytíře, a v centru obce byl panský dvůr. Roku 1515 byl majitelem obce M. Roth, poté následovali: H. Richter, B. Nitsche, T. Sturm a David H. Veit von Tschirhaus. Pak ale přišla třicetiletá válka, a s ní zničení mnoha vesnic. Takto byly také zničeny oba kostely v obci Nowa Wieś. V roce 1640 postavil nový zděný kostel hrabě von Annaberg. V roce 1654 obci získal Michael Wenzel, hrabě Althanský. Tento hrabě měl v úmyslu přivést do vesnice piaristy z Prahy, kteří se zde rozhodli postavit velký kostel s klášterem. Stavba kostela byla dokončena v roce 1705, ale stavební práce spojené s rozvojem trvaly až do roku 1805. V 18. století, po slezských válkách, zažívá obec tržní renesanci, založenou na tkalcovství ,kterou pak vystřídala krize způsobená průmyslovou revolucí a znevýhodněním tkalcovství.

Novodobá historie obce Nowa Wieś

V 19. století se Nowa Wieś stala velkou vesnicí a známým letoviskem. Po roce 1945 byla obec značně vylidněna, zejména její horní část. V 60. letech 20. století byly vybudovány továrny, a také obchodní střediska, která lépe odpovídala moderním požadavkům života vesnice.


Informace a fakta

GPS: 50.2002, 16.7456
Nadmořská výška: 547 m
Plusy:
Proti:
Vhodné pro:
Zajímavosti:
Doprava a dopravní možnosti:
Počet obyvatel:
Prostředí města:
Business travel (průmysl):
Aktivity:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 21:19:53

Nowa Wieś: Recenze

Nowa Wieś prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Nowa Wieś (0.1km)Mezilesí (8km)Kladská Bystřice (13km)Stronie Śląskie (14km)Trzebieszowice (17km)Lądek-Zdrój (19km)Polanica-Zdrój (28km)Kladsko (27km)Duszniki-Zdrój (34km)

Webmap: 1 2 3