TIXIK.cz » Města » Nové Město na Moravě

Ubytování Nové Město na Moravě, hotely Nové Město na Moravě

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Nové Město na Moravě: Hlídač pokojů
Nové Město na Moravě Mapa Mapa hotelů Nové Město na Moravě

Nové Město na MoravěNové Město na Moravě

Související témata

Satelitní mapa Nového Města na Moravě, Nové Město na Moravě - počasí, Nové Město na Moravě: Fotografie

Doporučené hotely Nové Město na Moravě


Zobrazit všechny »


Nové Město na Moravě: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Nové Město na Moravě Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Apartmány, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Ubytování u sjezdovky, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Nové Město na Moravě a doprava, Bankomaty, Čerpací stanice, benzinky


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 16:37:23, Nadmořská výška: 601m, WWW stránky:

Vhodné pro

aktivní dovolenou
zdravotní turistiku

Aktivity

lety balónem


Informace a fakta

GPS: 49.5614, 16.0742
Nadmořská výška: 601 m
Datum poslední aktualizace: 2012-10-21 21:02:39

Majitelem prozatím nepotvrzené informace

Tyto údaje jsme obdrželi jako návrhy od komunity uživatelů TIXIK. Nyní čekají na ověření majitelem. Informace si raději ověřte na oficiálním webu : www.nmnm.cz

Majitelem prozatím nepotvrzené informace Doprava a dopravní možnosti: železniční
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Plusy: klid, blízko do větších měst, lyžařské areály okolo, rodiště významných osobností, sauna, lesy
Majitelem prozatím nepotvrzené informace Proti: daleko od letiště

Vidíte zde chybu? Pomozte nám ji opravit

Nové Město na Moravě: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 80Recenze: 12011-08-24 09:32:40
Nové Město na Moravě , proslavené běžeckým lyžováním, leží v nadmořské výšce 600 m. n. m. na jižní hranici CHKO Žďárské vrchy, v České republice .

Historie

Město bylo založeno ve druhé polovině 13. století Bočkem z Obřan v souvislosti se vznikajícím blízkým cisterciáckým klášterem. Osada nejprve nesla jméno Bočkov či Bočkonov, ale již v roce 1293 je uváděna jako Nova civitas, tedy Nové Město. Největšího rozkvětu dosáhlo Nové Město na Moravě na konci 16. století za Vratislava z Pernštejna, po němž je pojmenováno také největší novoměstské náměstí.

Znak města

V roce 1635 povýšil kardinál František z Ditrichštejna, tehdejší majitel panství, městečko na město a současně s tím rozšířil i městský znak. K původnímu sedícímu lvu přidal vinařské nože s knížecím kloboukem ze svého rodového erbu.

Galerie pod širým nebem a symbol Horácka

Nové Město na Moravě bývá označováno za „Sochařskou galerii pod širým nebem“. Náměstí, kašny a fasády domů zdobí sochy, plastiky, reliéfy a sgrafita pocházející z dílny novoměstských rodáků. Štursova socha malého chlapce s ovečkou v náručí „Píseň hor“, lidově nazývaná „Pasáček“, se stala symbolem chudého Horácka.

Nové Město na Moravě a jeho památky

Historický střed města, který tvoří tři náměstí a přilehlé uličky, je městskou památkovou zónou. Náměstí lemují domy s renesančními, barokními i klasicistními prvky. Mezi nejzajímavější objekty ve městě patří zámek z druhé poloviny 16. století, budova staré radnice s věžičkou z roku 1555 a renesanční dům čp. 97. Uprostřed Vratislavova náměstí stojí kostel sv. Kunhuty, jehož fasádu vyzdobil ve 20. letech 20. století sgrafity malíř Karel Němec. Na přilehlém Komenského náměstí stojí novorenesanční evangelický kostel z roku 1898. Zavítat můžete do Horáckého muzea , které sídlí ve staré radnici. Nejzajímavější expozicí je ta, která se váže k zdejšímu kraji a věnuje se historii výroby lyží a lyžování. Za návštěvu také stojí sbírky maleb a soch z Horácké galerie . Tu najdete v zámku.

Město běžeckého lyžování

Novodobé dějiny města jsou spojeny především s běžeckým lyžováním. První lyžaři se zde objevili již na počátku 90. let 19. století. V roce 1934 zde byla založena tradice dnes již světoznámého závodu „Zlatá lyže“.

Závody

Na okraji města leží známý les Ochoza s lyžařským a biatlonovým areálem, ve kterém se každoročně koná mnoho místních, republikových i mezinárodních závodů v běhu na lyžích a biatlonu.

Les Ochoza

V samotném lese Ochoza, který je protkán spletí cest a cestiček, visí na stromech osm obrázků. Jejich motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Originály všech osmi obrázků visí ve dvoře Horáckého muzea.

Orientační bod

Nad městem se vypíná Harusův kopec kopec (741 m) s televizní věží, která je důležitým orientačním bodem pro široké okolí. Na jeho východním svahu je známá sjezdovka. Od hotelu SKI vede na vrchol trasa terénního testu zdatnosti.

Města a obce v okolí

Nové Město na MoravěTři Studně (6km)Žďár nad Sázavou (10km)Kuklík (8km)Sněžné (10km)Nové Veselí (13km)Milovy (12km)Karlov (15km)Březiny (15km)

Webmap: 1 2 3