TIXIK.cz » Hrady a zámky » Nová Louka

Nová Louka - ubytování

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Nová Louka: Hlídač pokojů
Nová Louka Mapa Mapa hotelů Nová Louka

Související témata

Nová Louka: Fotografie

Doporučené hotely Nová Louka


Zobrazit všechny »Nová Louka: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Nová Louka Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Penziony, Apartmány, Hostely a ubytovny, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Kempy, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Nová Louka a doprava, Bankomaty, Parkování


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Hrady a zámky, Aktuální čas: 03:47:44, Nadmořská výška: 779m, Adresa: Česká republika

Nová Louka je bývalý lovecký zámeček, který dnes slouží jako hotel s restaurací. Nachází se v Česku , v Jizerských horách , poblíž Bedřichova . Nová Louka je v současnosti významnou křižovatkou jizerskohorských letních i zimních turistických cest.

Historie

V místech kde dnes stojí bývalý lovecký zámeček vznikla v roce 1630 paseka, z které bylo vytěženo dřevo na stavbu Liberce a Jičína . Vzniklá louka nazvaná "Nová Louka". Ta byla využívání pro pastvu dobytka. V roce 1756 na ní byla postavena sklářská huť, která patřila sklářskému rodu Riedelů. Huť byla uzavřena v roce 1817 a o 20 let později byla zbourána. Panský dům od Riedelů odkoupili roku 1844 Clam-Gallasové a přestavěli jej na lovecký zámeček. Mezi světovými válkami pak zámeček Nová Louka využíval tehdejší kancléř Přemysl Šámal. V této době prošla stavba rekonstrukcí. Většina místností byla obložena modřínem a díky očekávané návštěvě prezidenta Beneše sem byl zaveden elektrický proud, který vyráběla vodní turbína umístěná na zdejším Blatném rybníce. Zajímavostí je, že zařízení apartmánu a koupelny bylo shodné se zařízením koupelny ministra Jana Masaryka v Černínském paláci. Od roku 1929 se stal zámeček Nová Louka majektem státních lesů. Bylo tak zde sídlo správy bedřichovského polesí a sloužil také jako vládní rekreační objekt. Na okraji louky se pak nachází také pamětní kámen s medailonem, který zde byl vztyčen na památku dr. Přemysla Šámala, který prošel řadou nacistických věznic a nakonec utýrán zemřel v berlínské věznici Moabit.

Evropský rekord ve spadaných srážkách

Zajímavostí je, že Nová Louka drží rekord ve spadaných srážkách. Na zdejší meteorologické stanici bylo 29. července 1897 naměřeno 345 mm srážek. To je dodnes nepřekonaný evropský rekord.


Informace a fakta

GPS: 50.8141, 15.1577
Nadmořská výška: 779 m
Typ objektu:
Rok založení:
Adresa URL - ceník vstupného:
Adresa URL : otevírací doba:
Současné využití objektu:
Jednalo se o majetek panovníka?:
Současný stav:
Je objekt veřejně přístupný?:
Služby a možnosti:
Datum poslední aktualizace: 2012-10-19 19:44:35

Nová Louka: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 78Recenze: 6202012-01-30 18:19:31
Šámalka je nejpopulárnější hospůdka v Jizerkách. Uvnitř si fakt pochutnáte, kdo nechce velký oběd může venku zakousnout něco z udírny. Pro cyklisty je tady dost stojanů. Ale hlavně .. je to vynikající rozcestí, protože leží uprostřed Jizerek. Můžete odtud vystartovat na všechny strany. Na výlet doporučuji trsau z parkoviště na Maliníku (nad Bedřichovem směr Liberec), kolem přehrady Černá Nisa. Tam a zpět tak 10 km? Každopádně paráda.
 2012-01-30 22:19:08
A neodvádějte jim bernardýnku...fakt k tomu místu patří.

Města a obce v okolí

Bedřichov (2.9km)Janov nad Nisou (4.8km)Liberec (9km)Lučany nad Nisou (9km)Smržovka (11km)Jablonec nad Nisou (10km)Raspenava (10km)Chrastava (13km)Desná (12km)

Webmap: 1 2 3