TIXIK.cz » Města » Nitra

Ubytování Nitra, hotely Nitra

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Nitra: Hlídač pokojů
Nitra Mapa Mapa hotelů Nitra

NitraNitra

Související témata

Satelitní mapa Nitry, Penziony v Nitře, Luxusní ubytování v Nitře, Levné ubytování v Nitře, Autopůjčovny v Nitře, Nitra - počasí, Nitra: Fotografie

Doporučené hotely Nitra


Zobrazit všechny »


Nitra: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Nitra Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely, Penziony, Hotely v centru, Nejlevnější ubytování, Luxusní hotely, Mapa hotelů, Satelitní Google mapa, Turistická mapa, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Nitra a doprava, Bankomaty


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Města, Aktuální čas: 02:55:31, Telefon: +421 37/652 27 80, WWW stránky:

Plusy

osobitá místní atmosféra
koncerty
dobrá dostupnost
krásné památky
mnoho mladých lidí
okolní příroda
živá a zábavná destinace
skvělé jídlo
rovinaté okolí
mírné klima

Proti

daleko od letiště

Vhodné pro

aktivní dovolenou
business
poznávání historie
plavby
shopping
sportovní turistiku
studium
zdravotní turistiku

Zajímavosti

stará & nová architektura

Doprava a dopravní možnosti

letecká
železniční

Business travel (průmysl)

chemický
potravinářský
strojírenský
textilní


Informace a fakta

GPS: 48.3117, 18.0892
Nadmořská výška: 141 m
Vzdálenost do hlavního města: Bratislava, 90 km
Datum poslední aktualizace: 2012-10-22 03:01:22

Nitra: Recenze

Zobrazit recenze:
 Aura: 63Recenze: 2242011-08-24 09:11:21
Nitra je město na Slovensku . Nachází se na jihu země a leží na řece Nitra při úpatí pohoří Tríbeč. Nitra je historicky významné město, ve kterém se odehrávaly počátky Slovenského státu . V současnosti žije ve městě Nitra asi 86 000 obyvatel.

Pohledy do historie

Oblast dnešního města je z historického hlediska velmi významná, neboť byla osídlena již před 6000 lety, což dokazují místní vykopávky. Od 4. století př. n. l. byla oblast důležitým střediskem Keltů a později se tam usídlily kmeny Germánské (okolo 4. století n. l.) . Pravděpodobně od 5. století osídlili tuto lokalitu Slované a později založili i Nitranské knížectví - první politické seskupení na území současného Slovenska . O Nitranském knížectví toho není příliš mnoho známo, pouze to, že ho roku 833 připojil Mojmír I. k Velkomoravské říši a zřejmě i vyhnal knížete Pribinu. To mělo za následek mimo jiné i christianizaci obyvatelstva, když roku 863 přišli na Moravu Cyril a Metoděj. První diecéze byla pak v Nitranském knížectví ustavena v roce 880 a v témže roce tam byl vybudován i klášter. Po rozpadu Velkomoravské říše byla Nitra součástí historického území Maďarska a nakrátko i Polska . Z města Nitra také pocházejí nejstarší historické dokumenty na Slovensku - tzv. Zoborské listiny z let 1111 a 1113, které popisují místní osídlení. Roku 1248 pak dostala Nitra statut města od Bély IV. a začala se rozvíjet jako řemeslné a obchodní centrum oblasti. V průběhu historie město několikrát utrpělo značné poškození, především za invaze husitů a osmanských Turků, kdy byla Nitra součástí Habsburské monarchie. Po I. světové válce se stala Nitra součástí Slovenska .

Památky a kultura

Nejznámější památka je Nitranský hrad z 11. století, který byl v 15. století přestavěn a v období baroka ještě upravován. Součástí hradu je i Bazilika sv. Emeráma, jejíž rotunda pochází již z 11. století a zbytek baziliky ze století 14. Byla postavena v gotickém stylu, ovšem v 17. století byla barokizována. Na Svatoplukově náměstí se nachází Ponitranské muzeum, kde můžete vidět artefakty z doby, kdy byla Nitra součástí Velkomoravské říše. Mezi další významná místa patří Nitranská státní galerie, Slovenské poľnohospodárske muzeum a botanická zahrada . V létě se v Nitře koná Klokočinský jarmark, který nabízí kolotoče, tržnice, ohňostroje a další zábavu. Město má také Divadlo Andreje Bagara, ve kterém se každoročně v září koná festival Divadelní Nitra.

Doprava

Do města se lze dostat jak autem, tak i autobusem a vlakem. Nitra má i své mezinárodní letiště, a to v části zvané Janíkovce.

Města a obce v okolí

NitraŠoporňa (21km)Oponice (18km)Zlaté Moravce (24km)Hlohovec (25km)Zavar (31km)Galanta (30km)Podhájska (30km)Banka (35km)

Webmap: 1 2 3