TIXIK.cz » Jezera » Polsko » Lubusko » Niesłysz

Niesłysz, Polsko - cestovní průvodce

  
Datum příjezduDatum odjezdu

Srovnání cen ubytování - porovnání cen hotelů

Otevřít v novém okně:

Niesłysz: Hlídač pokojů
Niesłysz Mapa Mapa hotelů Niesłysz

NiesłyszNiesłysz

Související témata

Niesłysz: Fotografie

Doporučené hotely Niesłysz


Zobrazit všechny »


Niesłysz: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace


Niesłysz Mapa Plánovač výletů na míru
Nejlepší hotely poblíž, Apartmány, Nejlevnější ubytování, Kempy, Satelitní Google mapa, Turistická mapa regionu, Cyklotrasy, Plánovač výletů, Niesłysz a doprava, Čerpací stanice, benzinky
Kosobudz LakeJezera10km
Lubie LakeJezera8km
Dziarg LakeJezera11km
Lagovské jezeroJezera13km
Paklicko LakeJezera14km
JelitoJezera16km
CieczJezera16km
Wojnowskie LakeJezera28km


Turistické informace a hodnocení destinace

Kategorie: Jezera, Aktuální čas: 12:37:42

Niesłysz (Hluché jezero) je největší jezero v lagovském pojezeří (Pojezierze Łagowskie) na západě Polska . Známé je pro svou čistou vodu, členité pobřeží i významné archeologické nálezy.

Základní údaje

Ke vzniku jezera přispělo více činitelů. Jeho severní část vznikla poledovcovou erozí, kdežto část jižní je pozůstatkem po tzv. moréně, což je kamenný val utvořený ledovcovou činností. Niesłysz zabírá plochu téměř 500 ha. Jezero je 4,7 km dlouhé a 1,7 km široké. Délka pobřeží činí 19 km. V nejhlubším místě má Niesłysz až 35 m. Pobřeží jezera je členité. Jezero má zajímavý tvar díky množství zátok (zátoka Bogenza, Borowska, Szary Kamień...) a poloostrovů. Niesłysz má rozsáhlý systém přítoků a odtoků. Zásobováno je především podzemními vodami a třemi většími přítoky. V jezeře ční tři ostrůvky o celkové ploše 10,4 ha.

Flora a fauna

Břehy jsou povětšinou vysoké, celkem strmé a zarostlé borovým lesem. Okolí jezera poskytuje ideální podmínky pro život vodního ptactva, jako jsou volavky, jeřábi či labutě. Vyskytuje se tu dokonce i vzácný čáp černý a spatřen zde byl rovněž orel mořský. Vody jezera oplývají množstvím druhů ryb. Žijí zde například štiky, candáti, plotice, cejni a úhoři. V hlubinách jezera se vyskytuje údajně nejchutnější sladkovodní ryba - síh malý.

Archeologické nálezy

Na jednom z ostrovů v jezeře se prý před tisíci lety nacházela pohanská svatyně. Archeologické výzkumy v místě odhalily pozůstatky prastarého dřevěného mostu. Výzkumy v místě stále probíhají.

Hrad hrdlořezů

Na poloostrově, na východním břehu jezera, se nachází velmi zachovalé raně středověké hradiště. Osídleno bylo již dávnými Slovany v 7. - 8. století. Ve 13. století byl hrad přestavěn novými majiteli, loupeživými rytíři nejspíše z řádu Johanitů. Ti odsud přes dvě stě let sužovali okolní obyvatelstvo krvavým terorem. Proto se hradu začalo říkat "hrad hrdlořezů". Ke hradu se váže také legenda, ve které je hrad považován za prokleté místo.

Nečekaný nález

Neobvyklý nález učinili na dně jezera potápěči. Narazili totiž na panzerfaust, tzv. pancéřovou pěst, což je ruční protitanková zbraň, používaná za druhé světové války. Potápěči se zachovali příkladně a nález ohlásili policii, která zbraň neutralizovala.

Rekreace

Na jezeře se nachází několik rekreačních středisek, z nejznámějších Niesulice , Przełazy a Krzeczkowo. Deset kilometrů východně od jezera se nachází město Świebodzin . Voda v jezeře spadá, co do čistoty, do II. třídy. Z důvodu stále rostoucí návštěvnosti jezera a přílivu turistů však kvalita zdejší vody klesá a mohou se zde vyskytovat sinice (údaj z r. 2005) . Niesłysz je skvělým místem pro milovníky vodních sportů a rybáře. Ideální je na plachtění a veslování. Mimořádně členité dno porostlé bujnou vodní vegetací je přímo magnetem na potápěče.


Informace a fakta

GPS: 52.223, 15.3932
Nadmořská výška: 77 m
Je pobřeží jezera členité?:
Jaký má jezero tvar?:
Objem jezera (m3):
Čas potřebný na návštěvu (minuty):
Youtube:
Služby:
Aktivity:
Jak jezero vzniklo?:
Plusy:
Datum poslední aktualizace: 11.10.2012 22:06:41

Niesłysz: Recenze

Niesłysz prozatím nikdo nehodnotil. Vlož svoji recenzi jako první, děkujeme!

Města a obce v okolí

Świebodzin (10km)Kosobudz (10km)Gronów (11km)Lagów (14km)Szczaniec (20km)Brójce (22km)Torzym (23km)Nowe Kramsko (27km)Przylep (29km)

Webmap: 1 2 3